PREVIEW | Na Horehronie s cieľom pobiť sa o tretie miesto

  • 08.05.2021
  • Vytlačiť
Po ukončení historickej jazdy v Slovnaft Cupe sa naša pozornosť vracia k II. lige. Pred nami je úplný záver ročníka 2020/2021. V 28. kole cestujeme v sobotu 8. mája na pôdu FK Železiarne Podbrezová, ktorá má naďalej šancu na postup do Fortuna ligy. Stretnutie sa začne o 17:00, sledovať ho môžete vďaka Futbalnet.TV.


PREDSTAVUJEME: FK Železiarne Podbrezová


Päť sezón po sebe figurovala Podbrezová medzi slovenskou elitou. Postup do Fortuna ligy si vybojovala v sezóne 2013/14, kedy triumfovala v pelotóne dvanástich tímov o 21 bodov pred Bardejovom a Michalovcami. Od ročníka 2014/15 sa Železiarne umiestnili postupne na 11., 8., 5. a 9. pozícii, aby v sezóne 2018/19 skončili na poslednom 12. mieste o dva body za jedenástym Trenčínom. Po návrate do II. ligy sa Podbrezová držala dlhodobo v prvej šestke. V skupine o titul si uchmatla pod vedením trénera Vladimíra Cifraniča štvrtú priečku.


Jasnou jednotkou v bráne Železiarov je 20-ročný Richard Ludha. Jeho šestnástku najčastejšie bránia Peter Kováčik, Adam Pajer, Juraj Chvátal, Marek Kristián Bartoš či Boris Godál. V stredovej formácii je jasnou hviezdou tímu aj celej súťaže Erik Grendel, ktorý má popri sebe mladíka Mikuláša Bakaľu či staršieho Reného Paraja. V útoku je najväčším menom stále ešte len 19-ročný Roland Galčík, ktorý nastrieľal v lige 11 gólov a na 4 prihral. V tomto smere mu sekunduje už len deväťgólový Daniel Pavúk.

Trénerom domácich futbalistov sa po skončení jesennej časti stal Mikuláš Radványi.


Tri kolá pred koncom súťaže je Podbrezová na treťom mieste so 49 bodmi a skóre 55:24. Manko na druhú a prvú priečku Liptovského Mikuláša a Banskej Bystrice je zhodne päťbodové, Liptáci však odohrali o jeden duel viac ako Železiari. V lige prehrala Podbrezová naposledy ešte 13. marca práve proti lídrovi z Banskej Bystrice, odvtedy päťkrát vyhrala a tri razy remizovala. Naposledy to bola pre celok zo stredného Slovenska domáca výhra 4:2 nad Púchovom. Dva týždne dozadu sa proti Považanom presadili Paraj, Daniel Pavúk, Grendel a Godál.


Súboj s Podbrezovou bol prvým na umelej tráve po reštarte futbalu v novembri a decembri, kedy sa dohrávala jesenná časť. V prvom polčase si hneď niekoľko streleckých pozícií vypracoval Matej Jakúbek, lenže Ludha si s pokusmi na bránu poradil. Neplatilo to o samostatnom úniku Patrika Košudu na konci polčasu, ktorého za obranu vysunul práve Jakúbek. Úspešná akcia slávila úspech – 1:0. V druhom dejstve šli hostia za vyrovnaním, lenže ani strely Grendela či Daniela Pavúka v Kirovej bráne neskončili.


II. liga, 13. kolo, 2020/2021: FC Košice 1:0 (1:0) FK Železiarne Podbrezová


FC Košice: Kira – Matta, Kis, Ristovski (73. Novák), Jakúbek, F. Pavúk (C), Košuda, Sabol (64. Keresteš), Turik, Jonec, Liener

FK Železiarne Podbrezová: Ludha – Godál, Pajer, Kováčik, Chvátal, Bakaľa, Grendel (C), Micovčák (58. Kukoľ), Galčík (58. Breznaník), Enzo Acosta (71. Krčula), D. Pavúk


Gól: 44. Košuda

Žltá karta: 19. Matta

Rozhodovali: Peter Kráľovič – Peter Kováč, Martin Borsányi


Pán tréner, po semifinále pohára so Žilinou sa sústredíme už iba na dlhodobú súťaž. Predsa len sa ešte vráťme k jarnej ceste Slovnaft Cupom. Ako ju hodnotíte?

„Slovenský pohár vnímame veľmi pozitívne. Mali sme možnosť konfrontovať sa s ligovými tímami, čo bola skvelá skúsenosť pre naše mužstvo. Ukázalo nám to slabiny, ale aj veľa dobrých vecí. Pre klub to bola výborná propagácia, dostali sme sa do najlepšej štvorky a nechali za sebou mnohých ligistov, ktorých sme vyradili aj v priamom súboji.“


Hoci už nemôžeme bojovať o postup do Fortuna ligy, v hre je ešte umiestnenie v prvej trojke. Aj to je veľká výzva smerom ku konci sezóny.

„Vždy je o čo hrať, to stále prízvukujem hráčom. Niekedy sa zdá, že to tak nie je, ale opak je pravdou. Tento zápas s Podbrezovou to platí dvojnásobne, lebo súper ešte chce zabojovať o baráž. My ale chceme odohrať rovnako dobrý duel. Šancu dostanú ďalší hráči, pretože začíname mať problém so zraneniami. Možno aj program, ktorý bol veľmi náročný, k tomu prispel. Každopádne to berieme vážne.“


Po Žiline, ktorá mala predovšetkým mladých hráčov, prichádza Podbrezová, ktorá má v tíme viac skúsených futbalistov. Čo teda možno v sobotu čakať?

„Poznáme mužstvo Podbrezovej, je porovnateľné aj so Skalicou, ako sme si to mohli odskúšať minulý týždeň – je to jedno špičkové mužstvo v II. lige. Je tam dobrý mix hráčov. Majú dvoch-troch šikovných mladých futbalistov, ktorí sú možno o niečo málo pred našimi mladíkmi, nakoľko majú viac skúseností z II. ligy, kde nehrajú prvú sezónu.“


V záverečných dueloch dostávali viac priestor aj dorastenci. Už tri zápasy má za sebou Samuel Magda, pod Dubňom debutoval aj Jakub Nicolas Tišťan. Môžeme niečo podobné očakávať v sobotu aj na Horehroní?

„Určite bude priestor pre mladých, dokonca od začiatku. Pre žlté karty nemôže zasiahnuť do zápasu Gáll. Kvôli zraneniam nebudú hrať Krčmarević, Jonec, Václav či Kavka, ktorí sú dlhodobo mimo. Nahradíme ich mladými hráčmi. Na jednej strane mi to je ľúto, pretože tieto zranenia nemôžeme ovplyvniť, u Kavku a Václava sú to nešťastné zranenia. Hráči musia dlhodobo pauzovať, na druhej strane to dáva šancu mladým chlapcom.“


Ako sme už spomínali, stretnutie môžete sledovať na YouTube kanáli Futbalnet.TV od 16:50.

https://www.youtube.com/watch?v=Kahsc3WqC04


Tri záverečné kolá sezóny sú tu. Chalani ešte zabojujú o čo najlepšie umiestnenie, držte im palce!


Sme predsa VSS – Všetci Spolu Silnejší!


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI