Vranov odklial až dvojgólový Košuda, z penalty sa nemýlil košický Ramos

• 27.06.2020
Po triumfe nad maďarskou Kazincbarcikou sme druhý týždeň letnej prípravy uzavreli súbojom s Vranovom nad Topľou. Súboje proti treťoligistovi neboli ľahké ani v našej postupovej sezóne 2018/2019 a rovnako to nebolo ani dnes dopoludnia v Čermeli.

Od samého úvodu sme na súpera zatlačili a trvalo to len pár desiatok sekúnd a mohli sme skórovať. Boris Gáll po kolmici za obranu nedokázal pri tiesnení obrancom lepšie zakončiť, mieril iba do náručia Sudimáka. Šiesta minúta priniesla ešte väčšiu možnosť, no opäť to bol Sudimák, ktorý sa hodil po lopte ako lev a Gálla vychytal. Územná prevaha sa preniesla aj do faulov, ktoré hostia produkovali. Priamy kop Františka Pavúka zo sedemnástich metrov letel po zemi, narazil však na prvého obrancu za múrom. No a bol to práve „Šuti“, ktorý na konci 20. minúty vyskočil najvyššie pri rohovom kope. Prv trafil hlavou brvno, aby znovu nemal vo vzduchu konkurenciu a z následnej dorážky ho o gól obral na bránkovej čiare jeden z futbalistov Vranova. Hostia si viac-menej v úvodnom dejstve ani neškrtli, mali častokrát šťastie, že Gáll neposlal loptu do siete. Tak to bolo aj v úplne posledných sekundách pred prestávkou, kedy košický útočník šiel do samostatného úniku, obišiel brankára, avšak Sudimák znovu možno trochu zázračne Gálla dokázal vychytať.

Druhých 45 minút sme začali výraznou zmenou zostavy, zo základnej jedenástky zostali na ihrisku iba Pavúk s kapitánom Vancákom a brankár Matej Vajs, ktorý striedal v 65. minúte, na jeho miesto potom prišiel Jakub Giertl. Čerství hráči sa však na trávniku akoby nevedeli naladiť na jednu vlnu, za čo prišiel trest. Pekná akcia z ľavého krídla od Vranova, prepustenie lopty na spoluhráča na osi ihriska a Marek Babjak sa po krátkom vedení lopty zoči-voči Vajsovi nemýlil, keď ho zvnútra šestnástky efektne preloboval – 0:1. Desať minút trvalo žlto-modrým, aby sa vrátili do stavu spred polčasovej pauzy – 56. minúta priniesla žrď Forda, ktorého do šance vyslal iný legionár – Robinson Blandón. O tri minúty mohol bránu Sudimáka odkliať práve Kolumbijčan, ani on však ešte nemieril presne. Po trochu hluchšej desaťminútovke mohli Vranovčania navýšiť svoje vedenie. Dopredu šli v jednom z množstva brejkov Digoň s Fedorom, avšak po vedení ataku z ľavej strany nezakončili ideálne a už Giertla v bráne neprekonali. Košické góly vyčkávali až do záverečnej štvrťhodiny. Patrik Košuda hýril aktivitou už predtým, no až v 77. minúte rozvlnil gólom sieť brány Guregu, ktorý dlho bez inkasovaného gólu po striedaní neobstál. Košuda si prebral loptu od Pjoštu, ktorý predtým stratil rýchlosť pri spracovaní lopty, obišiel obrancu a razantne zakončil zvnútra pokutového územia k tyči – 1:1. Košuda o dve minútky neskôr vypracoval šancu pre Robinsona, ten odmietol skórovať hlavou zo siedmich metrov, keď poslal loptu len do miest, kde sa vyskytoval gólman súpera. O všetkom sa však rozhodlo v posledných troch minútach, kedy Košuda využil rýchlu rozohrávku po voľnom kope zo stredu poľa, čím prekvapil obranu Vranova a sám znovu trafil do čierneho – 2:1. Samý záver duelu priniesol ešte faul vo veľkom vápne na kapitána Františka Vancáka, čo znamenalo penaltu. Ako to už v Košiciach býva zvykom, loptu si na biely bod postavil František Pavúk, ktorý delovkou pod brvno nedal Guregovi najmenšiu šancu na zákrok – 3:1. Hlavný arbiter Boris Benedik vzápätí trikrát fúkol do píšťalky, čo značilo koniec zápasu, a teda aj triumf FC Košice nad MFK Vranovom nad Topľou 3:1 pred zhruba dvomi stovkami divákov.

2. prípravný zápas: FC Košice 3:1 (0:0) MFK Vranov nad Topľou

Zostava FC Košice:

1. polčas: Vajs – Kis, Katunský, Pavúk, Kuc, Novák, Vancák (C), Ristovski, Karaš, Gáll, Liener

2. polčas: Vajs (65. Giertl) – Kim, Lukáč, Pavúk, Tišťan, Vancák (C), Rizie, Košuda, Pjošta, Robinson, Ford

Góly: 77. Košuda, 88. Košuda, 90. Pavúk (pen.) – 48. Babjak.

Rozhodoval: Boris Benedik.

Ohlasy po zápase:

Marek Fabuľa, tréner FC Košice, hodnotenie zápasu: „Je v poriadku, že tie šance boli. To, že ako s nimi hráči naložili, je druhá vec. Zápas bol rozdelený na dve polky. Prvý polčas sme riešili variantu s jedným klasickým útočníkom. Museli sme byť pozorní pri brejkoch, čo bol veľmi dobrý test pre domáce zápasy, mrzí ma však efektivita. Druhý polčas sme tam dali našu omladinu, aby sa dokázali konfrontovať, aby videli mužský futbal viac zblízka. Nielen v tréningu, ale aj v zápase, keďže v prvom dueli dostali menšiu porciu. Sami ste videli, že v Hornáde ešte musí veľa vody pretiecť, aby sa z nich stali ligoví futbalisti, nie to ešte druholigoví. Kým sa ako-tak zorientovali, kým na to prišli, že ten súboj trochu viac bolí, že treba viac točiť otáčky, ako to bolo u nich zvykom v mladších kategóriách, tak ich tá akademická desaťminútovka stála jeden gól. Ja som rád, že nakoniec dokázali ten stav zvrátiť. Z morálneho hľadiska to bolo výborné, ale na mladých chlapov, najmä tých druhopolčasových čaká ešte veľa roboty.“

O výkonoch Patrika Košudu a o košickom Ramosovi: „Ja som rád, že Paťovi dnes chutilo. Myslím si, že sa vydal správnym smerom, aj čo sa týka bojovnosti o zmluvu, respektíve aby to nebolo o tom, že podpíšem zmluvu a končím. Ja si myslím, že dal do toho impulz, že chce a to je veľmi dôležité. Tie dva góly boli v poriadku. To, že mu Šuti zobral hattrick, tak si už pravdepodobne neveril na penaltu, ale tak Šuti je v tomto nekompromisný. To je taký náš košický Ramos, ktorý nepozná prípravný zápas alebo majstrovský, ide stále naplno.“

O hosťoch z Vranova a spokojnosti s prvým polčasom: „Vranov bol dnes veľmi dobrý súper, vzhľadom na tú fázu, kedy únava je v oveľa vyššom štádium a kulminuje sa zo dňa na deň. Bolo vidieť, že ten terén im znepríjemňoval život a každú minútu boli ťažší. Dokázali v rámci svojich možností udržať tempo, najmä čo sa týka druhého polčasu. Ja som bol s prvým polčasom spokojný, pretože tam bolo veľa dobrých vecí, či už v rámci defenzívy, ale aj v rámci ofenzívy. Jediné, čo tam chýbalo, bolo strelenie jedného gólu. Tie šance, ktoré sa v prvom polčase nedali, tak to sú trestuhodné veci. To si musia chlapi uvedomiť, že liga je presne o tom, že prvú šancu dám, druhú šancu dám a po tretej môžem niečo pre divákov urobiť. Ja som veľmi spokojný aj s Vranovom, lebo vidieť, že robia progres a že dobre pracujú. Som rád za tento zápas.“

Čo bude iné v ďalšom týždni? „Streda druhá liga - Bardejov, v sobotu Humenné – tretia liga. Všetko to už budú zápasy vonku, čo je dobré, lebo hráči sa potrebujú naučiť pracovať aj s negatívnym bočným vplyvom. To znamená iné prostredie, iní rozhodcovia, diváci, kulisa a tak ďalej. Aj tá podpora, čo bola dnes, chcem divákom poďakovať za to, že prišli a zatlieskali chlapcom. Budúci týždeň to bude teda iné, no chlapci sa s tým musia naučiť pracovať a ja sa na fázu, ktorá príde teraz, teším.“

Patrik Košuda, strelec vyrovnávajúceho a víťazného gólu: „Zápas bol ťažký, súper bol tiež kvalitný. Krátko po prestávke viedol, my sme sa však uzamkli a dočkali sme sa zaslúženého gólu, mali sme predtým veľa šancí. Pre mňa to bol druhý zápas v Košiciach. Som rád, že sa mi podarilo streliť dva góly a dúfam, že ešte nejaké pridám.“

„Chlapci sú všetci v pohode, prijali ma tu, je to tu dobré. Teraz bola dlhšia prestávka, tréningový individuálny plán nedá futbalistovi toľko, ako skupinový tréning a následný zápas. Je to úplne iné – zápas a tréning. Keď sme mali cez týždeň ťažké tréningy, tak aj napriek tomu sme odohrali dobrý zápas, ale samozrejme tam boli aj chyby, ktoré treba napraviť.“