Úvodné duely roka priniesli výhru i prehru, mladíci ukázali svoje zručnosti

• 20.01.2021
V druhom týždni prípravy sme absolvovali dve herné previerky. V prvej sme Trebišovu podľahli 2:3, v utorkovom zápase proti Bardejovu sme vyhrali 2:1 dvomi zásahmi Junga.

Smolný Trebišov však zase raz ukázal svoju tvár. Po jednom zo súbojov sme prišli o kapitána Františka Pavúka, ktorého zranené rameno si vyžiada niekoľko týždňov absencie. Poďme si však zhrnúť, ako duel prebiehal proti Slavoju prebiehal.

Zemplínčanom patrili prvé minúty, čo sa aj odrazilo na otváracom góle. Chyba v obrane vyústila vo veľkú šancu pre Romana Begalu, ktorý Kiru prekonal už vo 4. minúte. Až po štvrťhodine hry sa nám podarilo vážnejšie zahroziť. František Pavúk len o milimetre minul svätyňu Repinského z priameho kopu, aby sa vzápätí smolne zranil pri súboji. Náš kapitán musel z ihriska dole, striedal ho Tišťan. Práve mladý odchovanec mohol vyrovnať, ale nevyužil príležitosť. Sitarčík rovnako nenašiel recept na Kiru a tak sa o slovo necelých desať minút pred koncom polčasu prihlásil Erik Liener. Koncovka z ľavej strany k vzdialenejšej tyči, bolo vyrovnané. Na Lienera mohol nadviazať na skúške pôsobiaci Gladiš, Repinský však končekmi prstov vytlačil loptu na roh.

S výmenou strán prišlo aj k niekoľkým zmenám, či už v bráne, alebo v poli. O výsledku stretnutia rozhodla desaťminútovka medzi 59. a 68. minútou. Bol to práve striedajúci Nikola Ristovski, ktorý nás poslal do vedenia na konci hodiny hry, avšak Vodilka s Vilkovským po ďalších chybách v obrane prinavrátili triumf na stranu Trebišova. V záverečných dvadsiatich minútach si tímy výraznejšie gólové šance nevytvorili a tak sme zo Zemplína odchádzali do Košíc po prehre 2:3.

1. prípravný zápas: Slavoj Trebišov 3:2 (1:1) FC Košice

Zostava FC Košice:

1. polčas: Kira – Keresteš, Magda, Kim, Pavúk (25. Tišťan), Jakúbek, Gladiš, Karaš, Sabol, Košuda, Liener

2. polčas: Hudák – Keresteš, Kis, Veliký, Tišťan, Elexa, Gladiš (63. Komár), Ristovski, Gáll, Novák, Jung.

Góly: 4. Begala, 65. Vodilka, 68. Vilkovský – 37. Liener, 59. Ristovski

Branislav Benko – tréner FC Košice, hodnotenie zápasu: „Bol to prvý duel prípravy, mužstvá boli rozdelené na dva polčasy. Dostali sme rýchly gól po nedôraze v šestnástke, kde už potom sám Kira nemal šancu na zákrok. Dostal sme sa do zápasu, mali sme šance a nakoniec sa nám podarilo vyrovnať zásluhou Erika Lienera po samostatnej akcii. V druhom polčase sa vymenili hráči, rovnako tak aj brankári. K odrazenej lopte sa v šestnástke dostal Niko Ristovski a prestrelil brankára. Hru sme mali v rukách, dobre sme kombinovali, ale potom znovu prišiel slabý dôraz, púšťali sme súpera do šancí. Z toho plynul aj druhý gól a vyrovnanie. Pri treťom góle Hudákovi vypadla z ruky lopta a domáci útočník ju potom dotlačil za jeho chrbát. Chlapci sa ešte snažili niečo spraviť s výsledkom, ale nevyšlo to.“

V utorok 19. januára sme na umelej tráve na Janigovej ulici privítali Bardejov. Zostave opäť rozdelená na dve polovice predviedla pekný výkon a dvomi gólmi Junga sme Partizán porazili pomerom 2:1.

Od začiatku stretnutia sme mali lepšie držanie lopty, vďaka čomu sme sa dostávali do šancí. Prvá prišla v 13. minúte, keď sa Samuel Gladiš dostal do hlavičkovej pozície, no trafil iba bočnú sieť svätyne Bardejova. Po polhodine hry stál na konci kombinačnej akcie Martin Sabol, avšak strela ľavačkou zvnútra šestnástky mu nesadla. Bardejovčania výraznejšie zahrozili až vzápätí. Rýchla kontra po ľavej strane, odrazená lopta pred pokutové vápno a Abbakaun z half-voleja trafil iba ochranné pletivo za bránou Kiru. Pred polčasom sa do možnosti na skórovanie dostal znovu Sabol, no kým sa dostal do koncovky, tak bol faulovaný pred pokutovým územím. Gladiš bol znovu blízko gólu, na jeho lob si však siahol Čikoš-Pavličko, čo znamenalo roh.

So zmenou strán prišla aj zmena zostavy. Na ihrisku z prvého polčasu zostali z úvodu len brankár Kira a hráči do poľa Magda, Václav, Karaš a Ristovski. Všetci zúčastnení sa v 53. minúte len prizerali, ako Horváth vyskočil na malom vápne, no v ideálnej pozícii pre stopéra prehlavičkoval bránu. Z voleja mieril meter nad brvno Ristovski, aby Jung v 59. minúte po skvelom vysunutí od Velikého iba preloboval bránu. Po hodine hry sme už konečne videli premenenú šancu. Zrazenú strelu Kamila Karaša dosledoval Jung a z ôsmich metrov dorazil loptu do brány. Odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Agilný Lizardo si vypýtal faul od Sama Magdu v pokutovom území a následnú jedenástku už proti Hudákovi v bráne pohodlne premenil. Záverečnú desaťminútovku odštartoval ziskom lopty Kevin Komár, aby sa akcia skončila až u Karaša, ktorý ale zo siedmich metrov trafil len brankára. Keď sa už zdalo, že sa duel skončí remízou, tak vytiahol Chris Veliký ďalšiu skvelú loptu za defenzívu, na ktorú si zbehol Gyuhyun Jung. Šikovný Kórejčan sa zvnútra šestnástky nemýlil a rozhodol tak o výsledku 2:1.

2. prípravný zápas: FC Košice 2:1 (0:0) Partizán Bardejov

1. polčas: Kira – Kis, Keresteš, Magda, Václav, Jakúbek, Karaš, Ristovski, Gáll, Gladiš, Sabol

2. polčas: Kira (60. Hudák) – Kim, Magda, Václav (60. Matta), Tišťan, Novák, Karaš, Ristovski (60. Komár), Veliký, Jung, Košuda

Góly: 63. a 90. Jung – 67. Lizardo (pen.)

Branislav Benko, tréner FC Košice – hodnotenie zápasu: „Zápas úplne splnil to, čo sme chceli. Jedna partia jeden polčas, druhá druhý. Mladí hráči sa po zmene strán zmocnili svojej úlohy a dotiahli to do úspešného – víťazného konca. Videli sme dosť šancí, najmä v prvom polčase, v druhom to už bolo viac vyrovnané. Bol to dobrý futbalový zážitok.“

O dvojgólovom strelcovi: „Jung je ešte v dorasteneckom veku, je to ale perspektívny hráč. Mal aj ďalšiu šancu, ktorú nepremenil. Záleží len na ňom, ako bude trénovať a ako bude hrať a potom sa uvidí, kam to dosiahne.“

Gyuhyun Jung, hráč FC Košice a autor dvoch gólov: „Teším sa, že som strelil gól a pomohol tak tímu k víťazstvu. Takisto je skvelé, že môžem byť súčasťou prvého mužstva. Môžem sa veľa naučiť a aj sa učím. Verím, že tu zanechám dobrý dojem. Keď som sem prišiel, tak bolo ťažšie sa prispôsobiť podmienkam – od jedla až po kultúru, ale mám tu Kima, ktorý mi veľmi pomohol, za čo mu vďačím.“

Martin Sabol, hráč FC Košice – hodnotenie zápasu: „Po zápase v Trebišove to bolo už proti Bardejovu už lepšie. Mal som tam aj ja zopár príležitostí, s ktorými som mohol naložiť lepšie, ale nevyšlo to, nevadí. Vyhrali sme a to je podstatné.“

O návrate do tréningu v roku 2021: „Ťažký úvod do tohto roka z môjho pohľadu, keďže ma postihla korona. Nemal som ani chuť, ani čuch, potom sa mi to zhoršilo ešte viac, takže návrat na ihrisko bol naozaj ťažký. Pomaly sa do toho dostávam, hoci zápas v Trebišove mi veľmi nevyšiel a nechcem sa k nemu vracať. Mali sme tam lepšie momenty aj šance, ale nebolo to podľa našich predstáv.“