V úvode prípravy rozhodlo zakončenie Keresteša po rohovom kope

• 20.06.2020
Trvalo to 112 dní, kým futbalisti FC Košice opäť odohrali stretnutie s iným klubom. Čo znie možno viac zarážajúco, je fakt, že žlto-modrí naposledy vystupovali v Čermeli ešte 2. novembra minulého roku. Po vyše sedem a pol mesiacoch mohli zhruba dve stovky divákov na hlavnej tribúne sledovať tesné víťazstvo Košíc nad maďarskou Kazincbarcikou 1:0.

Po úvodnom týždni prípravy vybehla na trávnik jedenástka zmiešaná z opôr minulej sezóny, futbalistov, ktorí ku nám prišli v zime i z hráčov na skúške. Od prvých sekúnd sme sa snažili tvoriť hru, čo sa mohlo vypomstiť v 3. minúte, kedy cez Pavúka prešiel jeden z útočníkov súpera. Z celej akcie však bola iba zrazená strela, ktorá znamenala roh. O päť minút neskôr však prišla prvá výraznejšia možnosť na našej strane. Z práce Lienera ťažil Karaš, technická strela preverila Lászlá Horvátha v bráne Kazincbarciky. Problémy obom stranám robilo aj počasie. Hodinu a pol pred výkopom začalo v Košiciach pršať, počasie sa umúdrilo až na obed. Na ďalšiu šancu sme čakali do polovice polčasu. O slovo sa znovu prihlásil Karaš, ani vtedy však proti Horváthovi neuspel, získal aspoň roh. Po polhodine hry ukázala svoje kvality i zimná posila z Anglicka. Samuel Ford uspel v osobnom súboji s obrancom, dostal sa do veľkého vápna, avšak mierne vysilený, no najmä z uhla pálil len vedľa pravej tyče. Posledné slovo pred prestávkou patrilo hosťom. Aktívny Berki, ktorý bol bezpochyby najlepším hráčom svojho mužstva na trávniku, vypracoval šancu pre Kovaca, ktorý z osi ihriska našiel iba náruč Vajsa.

Do druhého dejstva už nenastúpili kapitán Vancák, Liener a Ford, vystriedali ich Novák, Rizie a Robinson. Mierne strnulý začiatok vymenila tretia príležitosť Karaša po spolupráci Kima a Rizieho, maďarský gólman bol pozorný aj tentokrát. O dve minúty neskôr, teda v 54. minúte, sme videli Mateja Končala, ako pri pokuse o odvrátenie lopty na rohový kop, opečiatkoval žrď vlastnej brány. Našťastie to pre futbalistov v žlto-modrom dopadlo dobre aj po následnej štandardke. Po jej ubránení sa z ihriska porúčali na skúške hrajúci Košuda s Končalom, na ich miesta prišli Gáll s Kucom. Minútu po tom, ako odbila hodina hry, ťahal náš brejk po ľavej strane práve Kuc. Mladý obranca dvihol hlavu, všimol si nabiehajúceho Karaša, ten však ani na štvrtý raz neskóroval. Dvadsať minút pred koncom prišli záverečné zmeny, dohrala štvorica Vajs, Kim, Mika a Karaš, prišli Fabini, Katunský, Lukáč a Takáč. Nastupujúci mix terajších dorastencov i tých končiacich z posledného ročníka si počínal dobre a udržal čisté konto. A čo viac, v 82. minúte sa po signáli po rohovom kope trafil do čierneho možno aj s potrebnou dávkou šťastia Dávid Keresteš – 1:0. Zakončenie z prvej po centri Rizieho šlo pod brvno, roh predtým vybojovala dvojica na hrote útoku Robinson – Gáll, ktorá zvádzala ťažké súboje s tvrdo hrajúcou defenzívou Kazincbarciky. Boli to presne Dávid Keresteš a František Pavúk, ktorí odohrali v Čermeli plnú zápasovú minutáž, počas ktorých usmerňovali mladších, vekom stále tínedžerov, spoluhráčov okolo seba. S pribúdajúcimi minútami hostia loptu väčšinou len nakopávali, reálne mohla svätyňu Fabiniho ohroziť len hlavička z 87. minúty, avšak nestalo sa tak. Hlavný arbiter Igor Kozák nadstavil len niekoľko sekúnd nad rámec riadneho hracieho času, po ktorom mohli zverenci trénera Mareka Fabuľu oslavovať prvé víťazstvo v príprave po výsledku 1:0.

Po zápase sme sa rozlúčili s dvojicou českých futbalistov – Václavom Mikom a Matejom Končalom, ktorí boli u nás na skúške. V príprave tak už s nami nepokračujú.

1. prípravný zápas: FC Košice 1:0 (0:0) Kazincbarcikai SC (2. HUN)

Zostava FC Košice:

Vajs (70. Fabini) – Kim (70. Katunský), Mika (70. Lukáč), Pavúk, Končal (56. Kuc), Vancák (C) (46. Novák), Keresteš, Karaš (70. Takáč), Liener (46. Rizie), Ford (46. Robinson), Košuda (56. Gáll)

Gól: 82. Keresteš.

Rozhodoval: Igor Kozák

Ohlasy po zápase:

Marek Fabuľa, tréner FC Košice, hodnotenie zápasu: „V tejto fáze prípravy, v ktorej sa nachádzame, toho chlapci mali viditeľne dosť. Myslím si, že súper bol na túto časť veľmi zdatný. Takú zostavu sme volili aj vzhľadom na to, že hráči ako Kavka, Vyshnevskyi, Ristovski či odchádzajúci Leško nezasiahli do zápasu. Mali sme tu hráčov aj na skúške, ktorým sme chceli dať priestor. Preto sme zvolili pre tento zápas iný variant, čo sa týka striedania, nebolo to 50:50 (polčas jedna jedenástka, polčas druhá, pozn. redakcie). Zápas to bol inak veľmi dobrý, súper veľmi zdatný a som rád, že sa nám nakoniec podarilo aspoň ten gólik dať, aby sme aspoň jedným zásahom potešili po tak dlhej dobe ľudí a fanúšikov, ktorí prišli na tento zápas. Tento duel splnil svoj účel, bolo vidieť, že v niektorých fázach, hlavne v závere, bola kvalita na súperových kopačkách. My sme to však dokázali využiť brejkom a následnou štandardkou. Stále je to však fáza, ktorá je viac o kondícií.“

„Do hry zasiahli aj dvaja bývalí dorastenci (Lukáč a Takáč), takisto vekom ešte dorastenec Marcel Novák, mali sme na skúške mladého 19-ročného stopéra z Plzne Václava Miku, to isté ľavý bek, samozrejme aj brankár, mladý Matej Vajs. Bolo tam dosť elementov, ktoré sme vedeli akceptovať. Pokiaľ sme boli v konkurencieschopnom zložení, tak ten futbal z našej strany bol schopný. Po tých všelijakých striedaniach, aby sme rozložili záťaž na druhých, tak tí už také kvality nemali, súper potom prevzal iniciatívu. Každý ukázal, čoho je schopný. Buď sa nám to potvrdilo, čo sme už vedeli, alebo to vyvrátil. O ďalšom postupe sa rozhodneme v najbližších hodinách.“

Dávid Keresteš, záložník FC Košice, hodnotenie zápasu: „Konečne zápas po dlhom čase, hoci prípravný, ale konečne sme sa dostali do zápasovej kondície. Sme radi, že sme vyhrali. Ťažký zápas, ťažký terén, no myslím si, že sme to zvládli dobre. Dobrý zápas z oboch strán, rozhodol jeden gól.“

O víťaznom góle, ktorý strelil: „Štandardkám sme sa špeciálne ešte nevenovali. Mali sme dohodnuté poradie, ako do rohov ideme. Maxo [Rizie] to dal na prednú žrď, ja som sa snažil to trafiť do brány a padlo to tam. Som za to rád.“

Pri prechode okolo šatne sme započuli, že by Kereho chceli spoluhráči skasírovať. Čo je na tom pravdy? „V prípravných zápasoch ešte za góly neplatíme (úsmev), ale budem rád, ak nejaký gól dám aj v lige a vtedy rád pridám aj niečo do kasy.“