Sústredenie splnilo účel a utužilo kolektív, spieval sa i Bob Marley

  • 07.02.2020
  • Vytlačiť
Zverenci trénera Mareka Fabuľu sú už späť v Košiciach a pripravujú sa na ďalší program zimnej prípravy.


Po ôsmich dňoch na Ukrajine sa Košičania pripravujú opäť v domácich podmienkach. S lodivodom mužstva sme sa rozprávali o doterajších výkonoch, nezabudli sme zhrnúť ani celkové pocity zo sústredenia.


„Sústredenie maximálne splnilo svoj účel, sme veľmi radi, že sme tam boli, za čo sa ešte raz chceme poďakovať vedeniu, že nám také niečo umožnili absolvovať. Po každej stránke sme našli presne to, čo sme potrebovali. Od hotelového zázemia, regenerácie, mítingovej miestnosti, kde sme mohli analyzovať taktické záležitosti a rozoberať zápasy, takisto aj posilňovne. Hlavne sme tam šli kvôli súperom a terénom. Všetko bolo na veľmi dobrej úrovni, my sme spokojní,“ teší sa z poskytnutej možnosti trénovať mimo domova hlavný kouč.

Ako ale vidí samotný priebeh prvej časti prípravy? „Sme radi, že prvá polovica prípravy prebehla tak, ako prebehla. Čo nás trochu mrzí, sú zranenia hráčov, najmä Peťa Kavku, ktorému sa obnovilo zranenie. Ja ale verím, že od pondelka nastúpi do individuálneho tréningu a dúfam, že bude v poriadku. Dokopy sa nám dáva ešte Geri Tumma. Po poslednom zápase máme trochu problémy, lebo po ňom zostalo dosť veľa kopancov a šrámov, ale sú to bežné futbalové veci,“ hovorí na margo momentálnych absencií a zdravotný problémov košický kormidelník. „Tento prvý blok bol v poriadku a tešíme sa na to, čo nás čaká, lebo teraz tí súperi budú z iného rangu a budú nás dostávať do oveľa ťažších situácií. To je len dobre, lebo my sa potrebujeme pripraviť na jarnú časť.“


Práve posledný duel v Užhorode nás preveril najviac počas šiestich duelov, zároveň nám pripravil prvú prehru. „Myslím si, že sme [proti FK Minaj, pozn. redakcie] nastúpili doteraz proti kvalitatívne najlepšiemu súperovi v príprave. Výsledok neodzrkadľuje priebeh hry, pretože najmä v prvom polčase sme boli miestami viac ako vyrovnaný súper. Taktiež sme dali regulárny gól, no nebol nám však uznaný. Na druhej strane to bol výborný test pre chlapcov, pretože aj s takýmito niekedy nezdarnými rozhodnutiami sa musia dokázať vyrovnať. Čo ma mrzí, je to, že sa robili hrubé individuálne chyby a tie nás stáli lepší výsledok.“


Už dnes (v sobotu 8.2.) čaká na žlto-modré FC ďalší súper, ktorý druholigistu výrazne preverí. Na fanúšikov na Zemplíne čaká východniarske derby, domáce Michalovce finišujú s prípravou na Fortuna ligu a proti nám odohrajú svoju generálku na úvodný súťažný duel roka 2020. „Stále budeme skúšať rôzne alternatívy. Stále je to boj o základnú jedenástku, kto nastúpi, kto dostane na začiatku väčší priestor. Chceme prejsť rôzne možnosti, aby sme v prípade potreby vedeli lepšie reagovať. Chceme byť pripravení na to, aby hráči vedeli zvládnuť väčšie porcie čo sa týka taktiky. To znamená, že vedia hrať na viac ako jednom poste,“ dotvára predstavu o programe najbližších dní a zápasov tréner Marek Fabuľa.


Rozprávali sme sa aj so štvoricou hráčov. Pýtali sme sa, ako si užili pobyt a tréningy na Ukrajine, ako sa im z ich pohľadu darí v príprave, ale zaujímali nás aj názory zimných posíl, ktoré sa už nevedia dočkať jari.


„Veľmi sme si na Ukrajine neoddýchli, lebo sme mali dosť ťažké tréningy, ale bolo to super,“ začína opisovať priebeh sústredenia Oleg Vyshnevskyi. „Trochu sme zmenili prostredie, zamakali sme si, odohrali kvalitné zápasy. Z môjho hľadiska to bolo v poriadku. Pracujeme ďalej smerom na jarnú časť. Dal som aj dva góly, to teraz ale nie je podstatné,“ vraví útočník, ktorý si je vedomý, že góly v príprave nie sú všetko. Oleg mal ako rodený Ukrajinec privilégium robiť sprievodcu po Užhorode. „Áno, mali sme pár hodín voľno, tak sme šli do mesta. Nie som priamo z Užhorodu, som z neďalekej dediny, ale v Užhorode som vyrastal. Chlapci ma poprosili, aby som im trochu ukázal naše nádherné mesto, tak som ich po ňom previedol,“ usmieva sa na záver štvorgólový strelec z jesene.


„Ako kolektív sme sa utužili, spoznali sme sa trochu viac, čo je aj významom sústredenia, čiže v tomto smere to bolo dobré. Mali sme medzi tréningami oddych, zabezpečenú dobrú stravu, regeneráciu, čiže aj po fyzickej strane to bolo v poriadku. Myslím si, že sústredenie splnilo svoj účel,“ pochvaľuje si sústredenie kapitán FC Košice František Vancák. Čo ale vraví na prvú polovicu zimnej prípravy? „Zatiaľ toho bolo dosť. Trochu sa nakumulovala únava, avšak tak to v príprave má byť. Je to ale nastavené dobre a aj tá únava musí byť. Čo je dôležité, nie som zranený, svaly držia, za čo som rád.“

Cez zimu ako kapitán privítal v kabíne nielen nové posily, ale aj niekoľkých mladých hráčov. „Máme veľmi mladý kolektív, mladí chlapci, ale aj tí noví zapadli a všetci sme si sadli. V zápasoch sa ukazovali mladí chalani veľmi dobre, takže je všetko ako má byť.“ Čo uprednostnil kapitán žlto-modrých pred objavovaním krás Užhorodu? Osobne som mesto nenavštívil, skôr som voľný čas využil na vlastný oddych a na načerpanie síl po tréningoch a zápasoch,“ dodáva na margo ôsmich dní na Ukrajine muž s kapitánskou páskou.


Z nového impulzu sa tešili aj zimné posily. Dávid Keresteš je v Košiciach od prvého dňa prípravy. „Myslím, že už som si zvykol na chlapcov a prostredie. Pravdupovediac, už sa teším na jarnú časť. Príprava je dlhá, ale musíme pracovať, aby sme boli pripravenú na sezónu. Zmena prostredia nám prospela, trochu sme vyšli odtiaľto, kde sme každý deň. Aj partia sa dala viac dokopy. Verím, že to na nás bude vidieť v ďalších fázach sezóny.“

Chlapci mali po tréningoch čas aj na relax, niektorí z nich si so sebou zobrali aj konzoly. „Určite to bolo spestrenie po tréningoch, bol tam aj oddych, porovnávali sme si sily v hrách. Nebudem radšej hovoriť, kto bol najlepší,“ smeje sa nahlas Kere, ako znie prezývka tohto záložníka. „Hrali sme viac hier, každý si našiel svoj moment,“ uzatvára vzápätí.


„Bola to dobrá skúsenosť, špeciálne pre mňa, keďže som novým hráčom v tíme. Je dôležité, aby som s chalanmi strávil viac času a spoznal sa s nimi lepšie. Trénovali sme každý deň, keď sme nemali zápas, vzhľadom k jarnej časti to určite splnilo svoj účel. Najmä v poslednom zápase to bol pre nás dobrý test. Áno, nedali sme gól, ale naozaj nás to preverilo. Za mňa to ako celok hodnotím veľmi pozitívne. Nebol som predtým na Ukrajine, takže aj v tomto smere to bolo pre mňa zaujímavé,“ opisuje nové zážitky a pocity z Užhorodu Samuel Ford.

Anglický zakončovateľ dal v druhom zápase na Ukrajine štyri góly, no rovnako si z toho veľkú hlavu nerobí. „Áno, je to samozrejme skvelé, nejako som nad tým potom ale nerozmýšľal, no z pohľadu útočníka to vždy pomôže sebavedomiu. V poslednom zápase pred odchodom som mal asi tri či štyri šance, kedy som mal dať gól, no nepodarilo sa mi to. Aj preto sú štyri góly z druhého duelu potešujúce.“

Noví hráči sa nevyhli ani uvítaniu v tíme, kedy mali za úlohu si pripraviť nejakú časť pesničky, ktorú mali zaspievať. „Počas jedného z dní sme mali ako inak spoločnú večeru a potom sme robili menšie vystúpenia pre spoluhráčov a trénerov. Ja som taktiež spieval, konkrétne to bola pesnička od Boba Marleyho.“

Už aj 21-ročný futbalista z Britských ostrovov si plnohodnotne zvyká na život v Košiciach, s čím súvisia aj nižšie teploty. „Je to zima, na ktorú som sa pred príchodom pripravoval. Ako som povedal, veľa vecí je tu pre mňa nových. Snažím sa na to adaptovať, ešte viac sa hýbať a behať, aby som bol v teple a takto sa mi na to darí prispôsobiť. Nie je to pre mňa žiaden problém,“ povedal na koniec odchovanec Ipswich Townu a bývalý hráč akadémie West Hamu United.


Najbližší program prípravných zápasov FC Košice:


8.2.2020 – MFK Zemplín Michalovce (1. SVK) vs. FC Košice

12.2.2020 - Diósgyőri VTK "B" (3. HUN) vs. FC Košice

15.2.2020 – MFK Vranov nad Topľou (3. SVK) vs. FC Košice

22.2.2020 – Slavoj Trebišov vs. FC Košice

__________________________________________

29.2.2020 – FK Železiarne Podbrezová vs. FC Košice – generálka na ligu


Výber z nášho e-shopu