Skvelá správa: FC Košice ulovil do brány Dávida Šípoša!

  • 18.06.2024
  • Vytlačiť

Nová posila medzi tri žrde prichádza z Českých Budějovíc. V českej najvyššej súťaži odchytal v uplynulej sezóne 27 zápasov. Rozhodli ambície klubu, tréner Gergely Geri i bývalí spoluhráči.


Do siete košického FC pribudol ďalší cenný úlovok. Dvojročnú zmluvu s lanským nováčikom Niké ligy podpísal dvadsaťpäťročný brankár Dávid Šípoš, ktorý v uplynulých troch sezónach obliekal dres Dynama České Budějovice. Keďže východniari na tohto rodáka z Topoľčian zacielili už dávnejšie, išlo o logickú voľbu pred otvorením letného transferového okna. „Dávid Šípoš bol už pred polrokom naším hlavným cieľom, no vtedy ešte nebol k dispozícii. Až teraz počas tohto leta prišla tá chvíľa, keď sme ho mohli získať. Všetci veríme, že sme jeho príchodom vyriešili situáciu na brankárskom poste na dlhú dobu, vzhľadom na Dávidov vek a výkonnosť. Prichádza k nám z najvyššej českej súťaže, takže podľa mňa je tento prestup pre klub úspechom,“ vyhlásil športový riaditeľ košického FC Balázs Farkas.

Príchod Dávida Šípoša je dôkazom toho, že vedenie žlto-modrých sa pred novou sezónou rozhodlo vydať slovenskejšou cestou. „Záujem prestúpiť do Košíc som mal už v zime, ale keďže som mal v Českých Budějoviciach stále platnú zmluvu, nebolo to ešte vtedy možné zrealizovať. Po skončení sezóny sa mi Košičania ozvali znovu. A čo ma najviac presvedčilo? Predovšetkým som už pracoval pod taktovkou trénera Geriho, pred tromi rokmi sa mi v Nitre pod jeho vedením darilo. Bol to prísny a tvrdý, no férový tréner. FC Košice na mňa pôsobí pozitívne, hráva na krásnom štadióne a zdá sa mi, že sa každým týždňom či mesiacom posúva dopredu, má smelé ambície a ja chcem byť toho súčasťou,“ vysvetlil hlavné dôvody svojho rozhodnutia.

Pre Dávida Šípoša bola minulá sezóna na juhu Čiech prelomová, kým v prvom a druhom ročníku odchytal za Dynamo spolu 18 zápasov, v predošlej už 27, čo znamená, že bol jasnou prvou voľbou pre trénera Jiřího Lercha. „V Dyname som sa cítil dobre. Prišiel som tam ako mladý chlapec. Bolo ťažké sa okamžite dostať do brány, ale poctivo som trénoval a napokon som sa dočkal pozície stabilnej jednotky. Kvalita najvyššej súťaže aj hráčov v nej je vyššia, postupne som dostával čoraz viac šancí a v minulej sezóne som už chytal viac-menej iba ja. Stále sa považujem za mladého brankára a som vďačný za príležitosti, ktoré som dostal v Českých Budějoviciach. Spolu s pohárovými duelmi som tam odohral vyše 50 zápasov, čo ma veľmi teší. Uplynulý ročník bol veľmi náročný, zachránili sme sa síce až v baráži, ale som rád, že sme udržali pre mesto najvyššiu súťaž,“ doplnil urastený gólman.   

Hoci Dávid Šípoš futbalovo vyrastal v Topoľčanoch, futbaloví priaznivci si ho môžu pamätať z účinkovania v FC Nitra, kde v ligovej súťaži debutoval už ako 18-ročný. Medzi slovenskou elitou má na konte 61 zápasov, ku ktorým pridal ďalších 45 v českej Fortuna lige. Hoci čerstvý prírastok v žlto-modrej družine spomínal predovšetkým trénera Gergelyho Geriho zo spoločných nitrianskych čias, pod Zoborom s ním pôsobili v tom čase aj Lukáš Fabiš, Michal Faško či Daniel Magda. „Áno, je to tak. Aj preto nie je pre mňa kolektív v Košiciach úplne neznámy. S bývalými spoluhráčmi som už pred príchodom komunikoval. Dano Magda a Mišo Faško bývali v Nitre blízko mňa, boli sme veľmi dobrí kamaráti. Aj kvôli rôznym okolnostiam, ktoré vtedy v Nitre boli, sme tvorili veľmi dobrú partiu a dodnes spolu vychádzame veľmi dobre. Som rád, že sú tu a že sa aj mne bude ľahšie udomácňovať. Verím, že rovnako dobrú, ak nie ešte lepšiu atmosféru, zažijem aj tu v Košiciach. A práve to môže byť základom budúceho úspechu," vyznal sa Dávid Šípoš o svojej košickej misii.

Keďže tri roky na Slovensku nehrával, priznáva, že za ten čas sa najvyššia domáca súťaž zmenila. Od názvu, cez účastníkov až po omnoho kvalitnejšiu infraštruktúru, ktorou sa vďaka modernej Košickej futbalovej aréne pýšia aj Košice. Najviac ho však šokovalo, keď sa dozvedel, že našim súperom v generálke na ligu bude rímsky AS. „Keď som sa to dozvedel, veľmi ma to potešilo i prekvapilo. Predsa len nestáva sa často, aby také špičkové kluby prichádzali na Slovensko. Je to skvelá správa nielen pre košický, ale celý slovenský futbal. Samozrejme, že odkedy je jasné, že budem hráčom FC Košice, tak už čelím žiadostiam o vstupenky. Verím, že v tomto zápase dostanem príležitosť a budem môcť ukázať svoje kvality. Fanúšikom môžem sľúbiť, že do tohto stretnutia, ale aj do všetkých ostatných v košickom drese dám svoje maximum,“ dodal Dávid Šípoš.   

Vizitka Dávida Šípoša

Narodený: 14.8.1998 v Topoľčanoch.

Výška: 190 cm

Váha: 81 kg

Hráčska kariéra: 2004-2011: Topvar Topoľčany, 2011-2021: FC Nitra, 2021-2024: Dynamo České Budějovice. Reprezentácia Slovenska: U18 (4 štarty), U20 (1 štart), U21 (6 štartov).

FOTO: Tomáš CICOŇ


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI