ROZHOVOR I Hráči FC Košice súčasťou projektu Zistenie stavu ústneho zdravia u profesionálnych športovcov.

  • 02.05.2023
  • Vytlačiť

Včera v popoludňajších hodinách sa hráči prvého tímu zúčastnili projektu zameraného na zistenie stavu ústneho zdravia u profesionálnych športovcov na súkromnej zubnej klinike PeriODental, ktorá poskytuje služby zubného lekárstva pre deti aj dospelých už viac ako 30 rokov. Okrem tejto zubnej starostlivosti je klinika slovenským lídrom v tvorbe preventívnych programov zameraných na ústne zdravie. 


Zubná klinika PeriODental úzko spolupracuje s poprednými domácimi aj zahraničnými odborníkmi nielen so zubného lekárstva, ale aj  so špecialistami,  ako sú všeobecní lekári, fyzioterapeuti, rádilógovia,  alergológovia, imunológovia, kardiológovia a ďaľší.  Táto spolupráca je pre kliniku veľmi dôležitá, pretože vzťah medzi ústným zdravím a celkovými ochoreniami je vedecky potvrdený. Odborníci z Periodental súkromnej zubnej kliniky sú súčasťou medzinárodných výskumných tímov.

Ako nám v rozhovore uviedla pani Dr. Silvia Timková, "Sme presvedčení, že zdravie športovcov sa začína v ústach a momentálne na to už máme diagnostickú metódu." Zároveň nám smerom k projektu samotnému povedala základné informácie  "Náš aktuálny projekt je zameraný na Zistenie stavu ústneho zdravia u profesionálnych športovcov.   Momentálne sa zameriavame sa na futbalistov, hokejistov a atlétov. Športovci absolvovali u nás vyšetrenie zubov a celej ústnej dutiny, röntgenové vyšetrenie zubov a realizovali sme špecialne DNA molekulové odbery mikróbov z úst.  Sú baktérie, ktoré  žijú v ústach a krvou sa dostávajú do celého tela. Vedia byť u športovcov zodpovedné za častejšie zranenia šliach a svalov, ich zdĺhavejšie hojenie a tiež možu byť príčinou nie častých, ale nebezpečných srdcových arytmii a kolapsov."

"Na základe tohto výskumu, spolu aj so zahraničnými odborníkmi vypracujeme guideliny pre jednotlivé kategórie športovcov, zamerané na diagnostiku a nastavíme cielenú liečbu." dodala na záver pani Dr, Timková, ktorá zastrešuje projekt spolu so svojimi kolegami z kliniky.


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI