REVIEW: FC Košice 3:0 ŠK Slovan Bratislava B

• 20.10.2019
Krásne jesenné počasie, kvalitný futbal, vyše tisíc divákov na tribúne. Tieto všetky parametre mal včerajší duel proti Slovanu Bratislava „B“. Tím z hlavného mesta sme v 14. kole II. ligy dokázali zdolať po dominancii rozdielom triedy 3:0.

Od samotného úvodu sme súpera dokázali zatlačiť. Prvú šancu mal na začiatku 6. minúty Kamil Karaš, ktorého dokonalo našiel Dávid Leško. Karaš však zoči-voči Ružinskému zaváhal, gólman Slovana si pripísal dôležitý zákrok, chytil prakticky čistý gól. Pokračovali sme v dobrom tempe, aby o jedenásť minút vyhral Ružinský aj druhý vzájomný súboj proti Karašovi. Načasované vybehnutie z brány a hra nohou mimo šestnástky zabránili košickému ofenzívnemu futbalistovi ísť v nájazde na bránu. Ojedinelú príležitosť si vzápätí vypracoval Hubert. Kapitán Bratislavy sa dostal k lopte po individuálnom prieniku spoluhráča, avšak v rozhodujúcom okamihu mu lopta odskočila od nohy a skončila za bránou. Následne sa hra kúskovala, či už za pomoci faulov, alebo nepresností. Po polhodine hry Rizie preveril pozornosť Ružinského, ktorý sa veru nenudil. Ten zakončenie iba vyrazil späť do hry, kde sa Pavúk márne pokúšal nájsť Lienera prízemným strieľaným centrom. Naša aktivita bola napokon odmenená. Leško získal rohový kop, rozohral ho nakrátko spolu s Kisom. Prihrávka na Rizieho, ktorý bol pripravený na hranici veľkého vápna, presne zamierený obstrel a strela skončila aj vďaka žrdi v bráne! Nádherný futbalový moment znamenal otvorenie skóre – 1:0. Do konca polčasu hostia zvýšili obrátky, avšak unudeného Pulena v bráne neohrozili aj vďaka skvelej práci stopérov Kavku s Tummom. Arbiter Patrik Papuča napriek viacerým varovaniam žltú kartu neukázal. Počas celého zápasu sa faulovalo síce často, no neboli to žiadne zákroky, ktoré by mali stáť za kartový trest.

Druhé dejstvo sa začalo výmenou Haramiu za Mašuloviča. Nudnejšiu fázu duelu ukončil až Leško, ktorého ťah na bránu sa skončil zakončením, na ktoré musel Ružinský reagovať podvihnutím lopty nad brvno. Rohový kop mal na svedomí Pavúk. Nákop tentoraz priamo do ohňa, na prednej tyči sa Ružinský k centru nedostal. Lopta postupne vychádzala smerom von z malého vápna, no výborne ju zastihol Ristovski a vrátil ju späť do húštiny tiel. Tam si na ňu najlepšie počkal Erik Liener a upratal ju do opustenej brány – 2:0. Práve Liener s Karašom prenechali po góle svoje miesta Radovanovićovi s Gállom. Druhý menovaný bol pri gólovej akcii zo 65. minúty, keď sa lopta po osi Ristovki - Vancák – Gáll – Pavúk - Ristovski dostala až ku nechránenému Dávidovi Leškovi. Exekútor štandardiek sa nemohol zo siedmich metrov mýliť, loptu s pokojom poslal do brány, čím rozhodol o troch bodoch – 3:0. V nasledujúcej desaťminútovke sme videli striedanie Schlossára, ktorý nahradil Habodasza. V priebehu troch minút sa následne diali veci. Najprv Pavúk z takmer nulového uhla nastrelil žrď, potom svoju šancu zvnútra šestnástky nevyužil Gáll, aby na druhej strane predviedol zákrok zápasu nohou Gejza Pulen, ktorý vygumoval prenikajúceho Huberta. Do konca stretnutia mali ešte po dve sľubné strely Leško s Gállom, ani jedna sa ale do priestoru brány nezmestila. Záver stretnutia priniesol ďalšie minúty v prvom tíme pre Kórejčana Kima, ktorý vystriedal práve Leška, hostia vymenili Borovského za Švihela. Čerstvý Kim udivoval obrancov súpera svojou rýchlosťou, dostal sa do dvoch zaujímavých pozícií, avšak v poslednej chvíli ho defenzíva Slovana dokázala zablokovať. Na výsledku to už nezmenilo nič, s „béčkom“ Slovana sme si poradili rozdielom triedy 3:0.

FC Košice 3:0 (1:0) ŠK Slovan Bratislava „B“

Zostavy:

FC Košice: Pulen – Kis, Kavka, Tumma, Pavúk – Rizie, Vancák (C), Ristovski – Leško (82. Kim), Karaš (60. Gáll), Liener (60. Radovanović)

ŠK Slovan Bratislava „B“: Ružinský – Borovský (85. Švihel), Pauschek, Čikoš, Čech, Kozlovský, Habodasz (72. Schlossár), Hubert (C), Jackuliak, Haramia (46. Mašulovič), Potoma

Góly: 38. Rizie, 60. Liener, 65. Leško.

Bez kariet.

Rozhodovali: Patrik Papuča – Marek Galo, Peter Čajka.

Diváci: 1 180.

Ohlasy po zápase:

Marek Fabuľa (tréner FC Košice), hodnotenie zápasu:

„Videli ste sami, že to nebolo jednoduché, pretože ten terén nám to trošku sťažoval. Samozrejme aj súper prišiel s defenzívnou taktikou, v prvom polčase niekedy v bránení až s formáciou 5-4-1. Preto sa súper veľmi dlho lámal. Som veľmi rád, že sme to zlomili už v prvom polčase. Mal prísť väčší kľud na kopačky, no paradoxne v druhom polčase bol úvod až do gólu z našej strany kostrbatejší. Škoda ďalších šancí, ktoré tam boli. Trochu ma mrzí, že sme so súperom museli hrať záverečných pätnásť minút hore-dole. Za stavu 3:0 si to žiadalo trošku rozumnejší výkon. Sme ale veľmi radi, že sme dali tri góly, lebo každý takýto výsledok sa ráta a ide do sveta. Zase chlapci pre to urobili maximum. Je to taká čerešnička, že to bolo so Slovanom, to tomu samozrejme pridáva punc.“

Bola v šatni z pohľadu chlapcov nejaká väčšia motivácia z toho pohľadu, že išlo o zápas so Slovanom?

„Práveže ani nie. Chlapci boli odhodlaní potvrdiť body z vonku. To bolo také memento tohto zápasu. My sme potrebovali súpera otvoriť, podarilo sa dať gól. Ten otvárací gól bol krásny, exportný gól v podaní Maksa Rizieho. Sme radi, že sa nám konečne rozstrieľali aj stredoví hráči, že tá štafeta pokračuje a že nie sme závislí na jednom hráčovi, ale že aj tí hráči, ktorým bolo vytýkané, že málo strieľajú, že nie sú v tom streleckom naladení, že dnes bolo striel v zápase dosť. Som rád, že si idú za svojim a že to konečne prichádza. Dúfam, že v ďalšom období to takto bude pokračovať, že to bude ešte plodná jeseň.“

Tabuľkové postavenie tomu síce nenasvedčuje, no Vaše mužstvo má druhú najlepšiu defenzívu v súťaži. Až 5-krát čisté konto z posledných 6 duelov je skvelou vizitkou.

„Viete, to je taký paradox. My sa cez týždeň defenzíve vôbec nevenujeme. Všetci nás pasujú za defenzívne mužstvo, no my v každom zápase máme okolo dvadsať striel. Tak ja sa pýtam: akú defenzívu my hráme? To, že my sme hore aktívni, že sa nedokážu dostať cez nejaký val, pretože tá organizácia je základ futbalu. Ak organizácia nefunguje, nie je to len o futbale, ale aj o živote a každej jednej činnosti, tak nastáva chaos. My sme sa tomu chceli vyhnúť, pracovali sme na tom, aby tá organizácia bola. Preto sa teším z toho, že je momentálne takýto stav. Keď sme sem prichádzali, boli sme v tej štatistike medzi poslednými, teraz sme na druhom mieste v počte inkasovaných gólov. To nás samozrejme teší, to chceme udržať. Chceme ďalej pracovať na tom, aby sme aj v tej druhej štatistike boli niekde hore, čo bude zároveň znamenať, že aj ten bodový zisk bude krajší a že to bude mať stúpajúcu krivku.“

Dostávajú tieto výhry z posledných dvoch zápasov mužstvo do lepšej pohody?

„My máme ku pohode veľmi ďaleko. Stále sme nohami na zemi a pracujeme na tom, aby sme sa dostali na úplné iné miesto tabuľky, ktoré prináleží Košiciam. Tá cesta nie je jednoduchá, pretože jednoduché cesty sú preplnené. My sa potrebujeme cez to prekusnúť, aby sme sa dostali ďalej. Ak si niekto myslel a o mne je známe, že nie som rýchlokvas, tak tou prácou, ktorú máme, sa vieme presadiť a po čase to prinesie ovocie. Sme za to radi, no na druhej strane nie sme tí, ktorí vedia uletieť a teraz z toho ideme urobiť neviem čo, že sme vyhrali dva zápasy v rade. To v žiadnom prípade. Práve naopak, chlapi vedia, čo ich čaká. K tomu, aby nejaké uvoľnenie prišlo, budú mať čas až po sezóne.“

Erik Liener (hráč FC Košice a autor gólu na 2:0), hodnotenie zápasu:

„Pocity sú úžasné. Konečne sa na nás usmialo trochu šťastie, ktoré sme celý čas potrebovali, pretože každý zápas hráme lepšie a lepšie, no jediné čo nám chýbalo, boli tie body. Sme za to veľmi vďační.“

Ako v Dubnici, tak aj doma sa nám podarilo udrieť zo štandardných situácií. Padli z nich prvé dva góly. Zamerali ste sa v tréningovom procese viac práve na tento typ udalostí?

„My sa venujeme štandardkám dosť. Predchádzajúce zápasy nám to nevychádzalo. Už v Dubnici sme dali jeden gól zo štandardky, teraz ďalšie dva. Dúfam, že aj touto cestou to pôjde. Je to dobrá pomoc v zápase, kedy je ten duel vyrovnaný, kedy sa nevieme presadiť z hry, tak je to veľká pomoc.“

Tvoj gól prišiel na konci hodiny hry a z celkového hľadiska bol upokojujúci a aj zlomový. Ako si videl túto situáciu?

„Pre nás gól je každý gól dôležitý. Môj gól konkrétne bola, dá sa povedať, nacvičená vec. Postavil som sa k brankárovi, znepríjemnil som mu vybehnutie a on nedosiahol na loptu. Potom sa to tam odrazilo až ku mne. Vedel som, kde je brána, ako som bol otočený, tak som to vystrelil. Som rád, že to tam padlo a že sme sa potom ukľudnili.“

Fantastická atmosféra na zápase, fanklub sa zase činil a výrazne vás hnal za tromi bodmi. Určite ste v kabíne radi, že máte aj pomoc z hľadiska.

„Fanúšikovia, či už dnes, alebo aj predchádzajúce zápasy, sú vždy pri nás, čo nás veľmi teší. Ja som len rád, že im to konečne môžeme odplácať aj výsledkami, nielen dobrou hrou.

Druhá výhra po sebe, potvrdené body z Dubnice. S takýmito výsledkami sa pôjde do Petržalky oveľa lepšie.

„Určite áno. My ideme do každého zápasu s tým, že ho chceme vyhrať. Ako ste to mohli vidieť minulý týždeň v Dubnici, teraz aj doma so Slovanom. Nepozeráme sa na to, kto hrá proti nám. Chceme vyhrať každý zápas a posúvať sa v tabuľke vyššie, kde určite vieme patriť.“