REVIEW | Vyrovnaný duel so Skalicou rozhodla premenená penalta Pačindu v samom závere

• 01.05.2021

Vyrovnaný duel tabuľkových susedov rozhodla situácia zo samého záveru. Po zákroku na Christosa Kountouriotisa bola odpískaná penalta, ktorú premenil kapitán Erik Pačinda, nad Skalicou sme takk v 27. kole II. lige triumfovali 1:0. Po minulotýždňovej premiére medzi seniormi si tentoraz debut od začiatku duelu a navyše na domácej pôde pripísal 17-ročný Samuel Magda.

Do duelu sme vstúpili aktívnejšie, prvých päť minút bol súper prakticky bez lopty. V druhej desaťminútovke prišli prvé šance, keď prv Erik Pačinda zvnútra šestnástky trafil hornú sieť Junasovej brány, aby o štyri minúty neskôr po Pavúkovom centri zľava hlavičkoval z malého vápna tesne vedľa Samuel Magda. Po polhodine hry hlavičkou netrafil bránu ani Matej Jakúbek, a tak mohli udrieť hostia. Hollého strelu Kira iba vyrazil, dorážka z niekoľkých metrov skončila v sieti. Ešte predtým sa ale pískala ruka zakončujúceho Hollého.

Záhoráci po zmene strán začali viac útočiť, no boli sme to my, kto bol v prvej šanci. Erik Pačinda si zbehol na dlhú loptu, šiel už sám na Junasa, no skalická jednotka medzi tromi žrďami ranu k bližšej ľavej žrdi vychytala. S príchodom Jakuba Škovrana hostia začali viac tlačiť, no ani Škovran, ani najlepší strelec súťaže Daniel Šebesta, našu bránu netrafili. Keď sa to po odrazenej lopte spoza šestnástky nepodarilo Andrejovi Šebestovi a keď Matúš Kira vychytal hlavičku Piotra Straczeka smerujúcu pod brvno, prišiel trest. Martin Černek fauloval Christosa Kountouriotisa vo vlastnom pokutovom území v 90. minúte, Marián Ruc nariadil pokutový kop. Loptu si vzal na starosť kapitán Erik Pačinda a hoci Martin Junas uhádol smer strely, penalta sa skončila gólom – 1:0. V nadstavenom čase sme si udržali tesné vedenie, vďaka čomu sme sa mohli tešiť z cenného triumfu.

II. liga, 27. kolo, 2020/2021: FC Košice 1:0 (0:0) MFK Skalica

FC Košice: Kira – Kis (78. Veliký), Jonec, Magda, Pavúk – Novák (61. Kountouriotis), Jakúbek, Gladiš (78. Kim) – Pačinda (C), Liener, Karaš (61. Gáll)

MFK Skalica: Junas – Rudonja (22. Straczek), Ranko, Černek, Nečas – Mášik, Mader, Hollý (46. A. Šebesta) – Nagy (71. Kollár) (C), D. Šebesta, Horodník (71. Škovran)

Gól: 90+1. Pačinda (pen.).

Žlté karty: 31. Novák, 54. Liener, 56. Karaš, 75. Pačinda, 77. Kis, 80. Gáll – 25. Hollý, 57. Nečas, 64. Junas

Rozhodovali: Marián Ruc – Michal Budáč, Rastislav Kuba.

Ohlasy po zápase:

Jozef Vukušič, tréner FC Košice – hodnotenie duelu: „Tento zápas mal dva polčasy. Prvý bol z našej strany dobrý, kombinovali sme, dostávali sme sa do šancí – najmä dve hlavičky boli tutovky. Podstatné je, že hostí sme do ničoho nepustili. V druhom polčase to bolo iné, hra bola veľmi rozkúskovaná. Vyšli sme z tempa, začali sme to nakopávať dlhými loptami na našich útočníkov. Nedostali sme sa k takej hre, k akej sme chceli. Ku cti mužstva musíme povedať, že sme hrali do konca, posledných pár minút sme to znovu položili na zem, kombináciou sme sa dostali do šestnástky, kde sme boli odmenení gólom. Ak to beriem ako celý zápas, tak si myslím, že sme zaslúžene vyhrali, hoci súper mal v druhom polčase dve gólové situácie – pri jednej nás podržal brankár. To už ale patrí k tomu. Som rád, že vzadu zostala nula a že sme vyhrali.“

Čo tréner hovorí na výkon 17-ročného Samuela Magdu, ktorý odohral celých 90 minút? „Hral veľmi slušne, ale vôbec z toho nie som prekvapený, pretože s nami trénuje už dlhšie. Vypadli nám hráči z obrany, tento zápas bol dobrý na to, aby sme si ho otestovali. V druhom polčase mal možno nejaké situácie, ktoré mohol riešiť inak, ale musíme brať do úvahy, že to bol jeho prvý kompletný zápas v II. lige. Od tohto sa môže dobre odraziť.“

Matúš Kira, brankár FC Košice – hodnotenie duelu: „Je to veľmi cenné víťazstvo, pretože sme si chceli napraviť chuť po prehre v Banskej Bystrici a aj po výkone so Žilinou, hoci štatistika vravela, že to nebolo z našej strany zlé. Som rád, že sme bojovali až do konca. Vraveli sme si, že nechceme poľaviť, chceme hrať stále to isté. Samozrejme, tým, že hráme trochu nátlakovo, sa tam urobí občas nejaká diera v obrane, čo im dalo priestor na brejk. Ak to v závere bola penalta, tak bola. Že sme gól strelili v 90. minúte, to je jedno. Stále máme o čo hrať, chceme dobré výsledky. Tak to chodí, že môžete hrať dobre, ale súdiť vás budú podľa výsledkov. Hráme stále na víťazstvo.“

Samuel Magda, hráč FC Košice – pocity zo svojej premiéry medzi seniormi a hodnotenie duelu: „Ak mám byť úprimný, tak minulý týždeň som svoj debut vôbec nečakal. Zápasy to boli ťažké. V Banskej Bystrici sme to nezvládli, hoci v závere sme si vytvorili menší tlak. Proti Skalici sme bojovali do samého konca a vyšlo to. Som vďačný trénerom, že mi dali šancu a ja verím, že sa jej chytím. Je to pre mňa obrovská motivácia na sebe ďalej pracovať a udržať sa v prvom tíme.“

V 18. minúte mohol dokonca streliť gól hlavou, lopta minula bránu o približne meter. „Šuti to dával späť na zadnú tyč. Škoda, že to tam neskončilo, napokon to ale všetko dobre dopadlo (úsmev).“