REVIEW | Naša cesta Slovnaft Cupom končí po dobrom a nebojácnom výkone proti Žiline

• 04.05.2021
Naša cesta 52. ročníkom Slovenského pohára je na konci. Po vyradení Olovár, Rimavskej Soboty, Michaloviec, Serede a Trenčína končíme pred bránami finále po súbojoch s MŠK Žilina. Favorit potvrdil svoje postavenie a postúpil do posledného súboja Slovnaft Cupu v sezóne po triumfoch 4:2 vonku a 4:1 doma.

Ani sme sa nenazdali a už v druhej minúte zápasu pod Dubňom sme prehrávali. Adrián Kaprálik utiekol našej obrane po pravej strane, jeho strelu síce vyrazil Matúš Kira, ale iba na nohu kapitána Dávida Ďuriša, ktorý nemal problém doraziť loptu do brány – 1:0. Reagovať mohol prakticky okamžite náš kapitán Erik Pačinda, no rana ľavačkou letela z hranice šestnástky nad brvno. Na druhý zásah sa dlho nečakalo, veľkú rolu v ňom hral opäť Kaprálik, ktorého v pokutovom území fauloval Christos Kountouriotis a rozhodca Dohál nariadil penaltu. Tú s prehľadom premenil Vahan Bičachčjan a bolo „vymaľované“ – 2:0. Náš jediný gólový zápis prišiel v 17. minúte, keď si Erik Pačinda odstúpil od žilinských stopérov a hlavou poslal center Filipa Kisa milimetrovo pod brvno – 2:1. V prvom polčase mal dva sľubné pokusy Dawid Kurminowski, no raz pálil iba do Kiru, aby následne nestačil vyskočiť na center Kaprálika. Bodku za prvým polčasom dal ďalekonosnou ranou ľavačkou Patrik Myslovič, ktorému ku gólu pomohla aj ľavá žrď.

Druhý polčas odštartovali štyri zmeny, tri na domácej, jedna na našej strane. Na konci hodiny hry sme zahrávali roh, nacvičený signál bol úspešný. Lopta sa dostala k nabiehajúcemu Gállovi do veľkého vápna, lenže náš útočník nedokázal prepáliť húštinu tiel pred brankárom Belkom. A keď domáci gólman vychytal v 84. minúte obrovskú príležitosť Erika Pačindu, prišiel ešte jeden trest od Žilinčanov. Aj za prispenia múru sa po priamom kope dostal na malom vápne k lopte Ján Minárik a upravil na konečných 4:1 pre MŠK.

Pre naše mužstvo je pohárová púť cennou skúsenosťou do ďalšej práce. Súboje na najvyššej úrovni si vyskúšali i naši dorastenci a juniori – aj to je niečo, čo mnoho hráčov z II. ligy nikdy nezažije. Navyše, ďalším z mladíkov, ktorí si odbili debut počas tejto sezóny medzi profesionálmi, bol v Žiline 18-ročný krídelný hráč Jakub Nicolas Tišťan.

Slovnaft Cup, semifinále – 2. zápas, 2020/2021: MŠK Žilina 4:1 (3:1) FC Košice; v súčte semifinále celkovo 8:3 pre MŠK

MŠK Žilina: Belko - Rusnák, Kopas, Kiwior, Javorček (46. Minárik) - Myslovič, Fazlagić (46. Gono), Bičachčjan (68. Bernát) - Ďuriš (C), Kurminowski (60. Jambor), Kaprálik (46. Slebodník)

FC Košice: Kira - Kis, Magda, Pavúk - Liener (46. Karaš), Novák (78. Tišťan), Jakúbek, Kim - Gáll (62. Sabol), Pačinda (C), Kountouriotis (62. Gladiš)

Góly: 2. Ďuriš, 12. Bičachčjan (pen.), 38. Myslovič, 90. Minárik - 17. Pačinda

Žlté karty: 40. Fazlagić, 69. Ďuriš

Rozhodovali: Dohál - Štrbo, Straka

Ohlasy po zápase:

Jozef Vukušič, tréner FC Košice – hodnotenie duelu: „Východisková pozícia nebola jednoduchá, už po prvom zápase sme prehrávali 2:4. Tu sme znovu rýchlo inkasovali, napriek tomu sme sa vrátili do stretnutia, strelili sme kontaktný gól. Áno, potom dali domáci na 3:1, ale myslím, že po polčase bola fáza, kedy sme ovládali hru, mali sme držanie lopty, niekoľko striel aj vyloženú možnosť Pačindu - napriek tomu sme neskórovali. V samom závere prišiel gól na 4:1, ktorý už nič neriešil.“

Ako videl tréner celý dvojzápas? „V prvom rade to bola dobrá skúsenosť pre moje mužstvo, pretože sme hrali so špičkovým ligovým tímom. Myslím si, že aj napriek tomu, že sme oba zápasy prehrali, tak sme odohrali dva dobré duely. Snažili sme sa hrať náš kombinačný futbal, aj v prvom aj v druhom zápase sme sa dostávali do šancí. Žilina bola určite lepšia v efektivite a to rozhodlo o jej postupe do finále.“

Erik Pačinda, kapitán FC Košice – hodnotenie duelu: „Začiatok sme zaspali, mali sme si dávať väčší pozor, pretože majú dobré štarty do zápasov - Žilinčania sú silní na umelej tráve. Dostali sme dva rýchle góly a po niečom takom sa už hrá ťažko. Ešte po znížení na 2:1 sme sa nadýchli, ale potom sme tretíkrát inkasovali. V druhom polčase sme sa síce dostali do zápasu, vypracovali sme si centre či strely, no už to tam nepadlo.“

Skončiť pred bránami finále ako druholigista je obrovský úspech. „Som rád, že sme sa dostali tak ďaleko. Z II. ligy sme tu len my a Banská Bystrica, vyradili sme tri tímy z Fortuna ligy, ďalšie sme nechali za nami, takže za našu cestu pohárom sme vďační. Je to veľmi cenná skúsenosť. Ak zostaneme pokope a mužstvo sa trochu doplní, tak verím, že v novej sezóne budeme ešte silnejší a dotiahneme to ešte ďalej.