REVIEW | Úderné žilinské protiútoky rozhodli o našej prehre

• 28.04.2021

V prvom semifinálovom dueli Slovnaft Cupu sme podľahli favoritovi zo Žiliny 2:4. Fortunaligista využil naše zaváhania, trikrát zo štyroch prípadov udrel z kontry, čo rozhodlo zápas. Oba naše góly strelil v druhom polčase kapitán Erik Pačinda.

Už po 40 sekundách sa mohlo meniť skóre, keď po Pačindovej prihrávke loboval Belka Kamil Karaš. Žilinský gólman dokázal loptu vytesniť do vzduchu, tá ale aj tak smerovala smerom do brány. Pred dobiedzajúcim Borisom Gállom musel hlavičkou zachrániť situáciu Adam Kopas. O dve minúty neskôr hasil na druhej strane sklzom Michal Jonec, v pokutovom území vyčaroval parádny zákrok proti zakončujúcemu Adriánovi Kaprálikovi. V úvodnej desaťminútovke sa pokračovalo v slušnej hre, no potom nasledoval mierny útlm. Ten sa skončil v 28. minúte, keď hostia skórovali po rýchlom brejku. Jonec s Krmarevićom nezachytili nábeh Kaprálika, ktorý síce nezakončil, ale dokázal sa rýchlo zorientovať a spätnou prihrávkou našiel Tibora Slebodníka. Strela zvnútra šestnástky, lopta skončila v sieti aj vďaka pravej žrdi – 0:1. Päť minút pred prestávkou udrel favorit znovu, tentokrát Adrián Kačerík spoluhráča nepotreboval. Po dlhom nákope za našich stopérov šiel sám na bránu a suverénne prehodil vybiehajúceho Kiru – 0:2.

Výmena strán nám priniesla rýchlu radosť. Rohový kop zahrával František Pavúk, ktorý našiel hlavu kapitána Erika Pačindu. Skúsený útočník znižoval na 1:2 už po 107 sekundách po prestávke aj za prispenia jedného z obrancov, o ktorého sa lopta obtrela. Po góle sme zvyšovali náš tlak, vyrovnanie však neprišlo. Práve naopak, po dvadsiatich minútach prv Kaprálik netrafil prízemný center Javorčeka na malom vápne, aby sa o pár momentov z ďalšieho brejku delovkou pod brvno postaral o víťazný gól merania síl – 1:3. Blízko druhému gólu bol aj Slebodník, Matúš Kira si dal na jeho pokus pozor. Hostia následne kontrolovali dianie, ale iba do 86. minúty, kedy bravúrnou technickou strelou ľavačkou z hranice šestnástky znižoval na 2:3 Erik Pačinda. Posledné slovo mali predsa len Žilinčania, konkrétne ich striedajúci hráči. Ďuriš v pokutovom území našiel Jána Bernáta, ktorý obišiel našu obranu aj s brankárom, čím pohodlne do prázdnej brány stanovil konečný výsledok prvého zápasu semifinále Slovnaft Cupu medzi Košicami a Žilinou na 2:4 z pohľadu fortunaligistu.

Odveta je na programe v utorok 4. mája v Žiline. Na štadióne pod Dubňom je výkop naplánovaný zhodne na 15:30, stretnutie bude opäť vysielať RTVS (Dvojka).

Slovnaft Cup, semifinále – 1. zápas, 2020/2021: FC Košice 2:4 (0:2) MŠK Žilina

FC Košice: Kira – Jonec, Krčmarević, Pavúk - Kis, Novák (74. Gladiš), Jakúbek, Liener (54. Košuda) - Pačinda, Gáll (46. Sabol), Karaš (74. Kountouriotis)

MŠK Žilina: Belko - Rusnák, Kopas, Minárik, Javorček (67. Anang) - Fazlagić (46. Gono), Goljan (67. Paur), Myslovič, Bichakchyan (67. Ďuriš) - Kaprálik, Slebodník (76. Bernát)

Góly: 47. a 86. Pačinda - 42. a 66. Kaprálik, 28. Slebodník, 88. Bernát

Bez kariet.

Rozhodovali: Somoláni - Pozor, Roszbeck.

Ohlasy po zápase:

Jozef Vukušič, tréner FC Košice – hodnotenie duelu: „Nie je to výsledok, aký by sme si želali. Hlavne sme nechceli inkasovať toľko gólov. Je to škoda, pretože si myslím, že až na tie góly sme nehrali zle. V prvom polčase sme dobre kombinovali, dostávali sme sa aj do šancí. V obrane sme však sklamali,  inkasovali sme jednoduché góly. Nevyriešili sme dlhé lopty za obranu, potom to už boli situácie jeden na jedného. Škoda aj štvrtého gólu, pretože za stavu 2:3 by to bolo v odvete iné. Takto je Žilina jasným favoritom na postup. Potvrdila to aj v tomto zápase, najmä vo finálnej fáze, keď dala pekné góly.“

Ešte nie je všetko stratené: „My tam pokojne môžeme vyhrať, ale musíme sa vyvarovať chýb v obrane. Hlavne to však bude iný zápas. Žilina bude hrať doma, hrať sa bude na umelej tráve. Je to ale pohár. Pôjdeme tam s úmyslom odohrať dobrý zápas a uvidíme, čo z toho vznikne.“

Erik Pačinda, kapitán FC Košice a autor dvoch gólov – hodnotenie duelu: „Vedeli sme, že Žilina je silné mužstvo, navyše mladé a behavé, dobre kombinujú. Pripravovali sme sa na nich, zmenili sme rozostavenie a to nám prv vychádzalo. Darovali sme im však góly, s čím nie sme spokojní. Mali tam nakopnuté lopty, následne už šli sami na bránu. Keď sú v takýchto priestoroch, tak to vedia využiť, sú v prvej trojke najvyššej ligy. Bol to ťažký zápas, ale myslím, že aj vyrovnaný. Máme pred sebou odvetu, dá sa to zvládnuť. Verím, že sa ešte pobijeme o postup.“

Jeho dva zásahy môžu byť v konečnom zúčtovaní dôležité. Ako ich videl?Pri prvom sme sa vymenili s Ferom Pavúkom. Išiel kopnúť štandardku a dobre ma tam našiel. Pri druhom som si zasekol loptu, chcel som trafiť bránu a padlo to tam. Som rád a dúfam, že góly ešte pomôžu.“