Prípravný zápas FC Košice 2:0 MFK Vranov nad Topľou

• 13.07.2019
Predposledný 4. prípravný zápas letnej prípravy priniesol konfrontáciu s Vranovom nad Topľou. MFK bolo v uplynulej sezóne naším najväčším súperom v boji o postup do II. ligy. V sobotu od 10:30 na Vyšnom Opátskom sme si s Vranovčanmi zmerali sily znovu.

Od samotného úvodu sa treťoligista pripomínal tak, ako sme ho poznali z minulej sezóny. Rýchle výpady po krídle musela hasiť stopérska dvojica Dobias – Kuc spolu s Pulenom. Hostia po rohovom kope z druhej minúty hlavičkovali meter nad. Na konci úvodnej desaťminútovky vykopával obranca Vranova loptu z bránkovej čiary po koncovke Pavúka z desiatich metrov, zhruba 130 divákov sa už tešilo predčasne. O pár minút na to František Pavúk vystihol malú „domov“ hostí, prehodil Sudimáka v bráne MFK, avšak nízko letiaca lopta minula ľavú žrď o dva metre. V 14. minúte reagovali hostia peknou priamočiarou akciou na jeden dotyk, na ktorej konci bol zákrok Pulena po strele Verčimáka. Súboj pokračoval v dobrom tempe, Boris Gáll sa uvoľnil na pravom krídle, poslal center do šestnástky, kde sa Oleg Vyshnevskyi neúspešne pokúšal o „nožničky“. Verčimák skúšal šťastie cez priamy kop, jeho exekúcia šla nad.  Situáciu minimálne na hranici ofsajdu nepotrestal Vyshnevskyi, ktorému v nepravej chvíli odskočila lopta a zvnútra malého vápna trafil len dobre postaveného Sudimáka. Po polhodine hry zaujala snaha Mojmíra Trebuňáka, ktorý vybojoval loptu v súbojoch s dvomi hráčmi, dostal sa do streleckej pozície, no len prevetral rukavice padajúceho brankára hostí. Z protiútoku netrafil loptu ideálne Gáll, aby o minútu neskôr Pavúk vybojoval štandardku na hranici bránkovej čiary. Hlavičkový biliard mohol šťastne uzavrieť Ristovski, ale Vranovčania boli pred vlastnou bránou pozorní. Boris Gáll neotvoril skóre duelu ani po individuálnej akcii cez tri štvrtiny ihriska, keď vo výhodnej pozícii len minul pravú tyč. V posledných sekundách polčasu sa svetovým zákrokom zaskvel Gejza Pulen, ktorý vychytal stopercentnú šancu Vranova z piatich metrov.

Druhý polčas sa začal nervóznejšie, Patrik Kmec musel krotiť emócie hráčov dvomi žltými kartami. Po viacerých náznakoch šancí to už konečne padlo. Po spolupráci s Vyshnevskyim sa bravúrnou strelou z dvadsiatich metrov presadil František Pavúk – 1:0. 61. minúta priniesla hromadné striedanie. Na ihrisku z našej strany zostali len Vancák a Dobias. Najaktívnejším hráčom Vranova bol striedajúci mladý Mikuláš Fedor, ktorý skúšal strieľať a prebíjať sa za každej situácie. Prvý raz sa v príprave prezentoval strelou v 68. minúte Predrag Radovanović. Urastený hrotový útočník však po prihrávke Bavoľára mieril nad. Hostia mohli z ničoho nič udrieť po rohovom kope. Dvaja hlavičkujúci hráči sa tlačili do zakončenia, avšak letiaca lopta preletela len okolo ľavej tyče. Pri chuti bol Jakub Bavoľár, ktorý sa nebál chodiť do súbojov jeden na jedného, jeho čas ešte len mal nastať. Časom sme začali dominovať stredu poľa, starali sa o to najmä Radovanovič či Ristovski. Prvý menovaný v dobrej príležitosti trafil len brankára Sudimáka, ktorý jeho pokus vytlačil na roh. Po Kisovej štandardke vznikol zmätok, ktorý ešte nikto z Košičanov nepotrestal. Stalo sa tak o minútu neskôr, kedy síce najprv na Kačalov center nik nedosiahol, no po opakovanej prihrávke vzduchom z druhej strany už Bavoľár vyskočil najvyššie a hlavou usmernil loptu do siete – 2:0. V samom závere mohli navýšiť vedenie ešte raz Bavoľár a Ristovski, avšak tieto zakončenia už také presné neboli.

Gejza Farkaš (hlavný tréner FC Košice): „Tento týždeň sme nacvičovali útočné kombinácie, ktoré nám aj v dnešnom zápase, povedzme, že vychádzali v prvom polčase. Len predfinálna prihrávka, respektíve finálna prihrávka nám nešla. Mali sme štyri také možnosti, keď sme šli traja na dvoch a poslednú prihrávku sme nezrealizovali tak, ako by malo byť.“

„Na môj vkus to dnes bolo veľmi veľa šancí, aj na jednej strane, aj na druhej strane. Boli tam gólové šance, ktoré sa nevyužili v prvom polčase. Chýbal nám väčší pohyb bez lopty, aby sme kontrolovali celú hru. Nekontrolovali sme ju až tak, mali sme dve, tri, štyri prihrávky a hneď sme stratili aj také ľahšie lopty. S výsledkom sme spokojní, možno ten súper bol o čosi lepší ako my. My sme ale využili dve gólové šance, z tých povedzme šiestich, ktoré sme si vytvorili.“

„Program na najbližší týždeň si urobíme dnes. Sadneme si hneď po zápase a dohodneme sa. V najbližších dňoch bude úplne jasné, ako bude káder na najbližšiu sezónu vyzerať.“

Zostavy:

FC Košice: Pulen – Pilipčuk, Dobias, Kuc (C), Trebuňák - Vancák, Katunský – Gáll, Karaš, Pavúk - Vyshnevskyi

V 61. minúte odišli z ihriska Pulen, Pilipčuk, Kuc (C), Trebuňák, Katunský, Gáll, Karaš, Pavúk a Vyshnevskyi, prišli Giertl, Lesniak, Kačala, Matta, Tóth, Kis, Ristovski, Bavoľár a Radovanovič.

MFK Vranov nad Topľou:

1. polčas: Sudimák – Lukáč, Kozel, Babjak, Straka – Kanu, Sitarčík, Verčimák – Hreha, Matkobiš, Digoň

2. polčas: Sudimák – Lukáč, Kozel, Babjak, Straka – Kanu, Sitarčík, Verčimák – Ficko, Fedor, Digoň (Kertis) – zdroj: mfkvranov.sk

Góly: 55. Pavúk, 86. Bavoľár.

Žlté karty: 10. Gáll, 49. Trebuňák – 10. Straka, 36. Wizdom, 51. Fedor.

Rozhodoval: Patrik Kmec.