Prezident klubu Dušan Trnka verí, že po prvý raz vypredáme KFA

  • 24.07.2023
  • Vytlačiť

V závere týždňa sa otvoria brány prvoligových štadiónov. Napätie i očakávania vrcholia, futbalová horúčka stúpa. V prípade nováčika FC Košice to platí dvojnásobne. Hneď na úvod privítajú Košičania v sobotu 29. júla o 20.30 hod. majstra z Bratislavy a prezident FC Dušan Trnka si želá výbornú atmosféru i vypredaný štadión. Ak by hráči pridali svoj vklad na trávniku a proti favoritovi zabodovali, bol by to bonus navyše, ktorý by šéfovi klubu urobil veľkú radosť. Denník Šport vyspovedal prostredníctvom redaktora Tomáša Petra prezidenta nášho klubu a my vám prinášame rozhovor z rubriky Dialóg na víkend v plnom znení. 


Už ste vstrebali skutočnosť, že ste prezidentom už prvoligového klubu?

„Po prvý raz som si to uvedomil na zasadnutí prezídia Únie ligových klubov. Samozrejme, človek potrebuje chvíľu, aby prežil tie dojmy a pocity. Je to niečo nové.”

Máte za sebou úspešnú sezónu v II. lige. Ak by ste mali porovnať prípravu na nový ročník v prvej lige, je to veľký rozdiel?

„Obrovský rozdiel. Hlavne v profesionalite na všetkých frontoch. Najmä z pozície marketingových aktivít, televízie, záujmu médií. Napokon, aj v záujme samotnej verejnosti. Všetko je iné, k lepšiemu, čo nás veľmi teší. Na druhej strane, my sme už na vysokej úrovni fungovali i v druhej lige, takže sme sa ľahšie prispôsobovali k novému manuálu. Všetci zamestnanci klubu pristupujú k týmto požiadavkám maximálne profesionálne, takže im za to patrí absolutórium.”

ZIMOMRIAVKOVÁ HYMNA OD KANDRÁČA

Už sa vám v predstavách vynára otvárací súboj so Slovanom?

„Áno. Predstavujeme si, aká asi bude panovať atmosféra na štadióne. Chystáme viacero noviniek. Pred zápasom po prvý raz zverejníme novú klubovú hymnu, ktorú pripravuje Ondrej Kandráč. Videl som už útržky z nahrávania v štúdiu a musím sa priznať, že je veľmi pekná, až zimomriavková. Nastúpime v nových žltých dresoch, už aj s menovkami. Priznám sa, že ešte som ich ani ja nevidel. Na papieri som ich zhliadol, ale keďže nám ešte stále pribúdajú sponzori, finálnu verziu som ešte nevidel. Budeme mať tri sady dresov. Druhá bude biela a tretia oranžová. Pred samotným zápasom pripravuje nejaké akcie aj KFA, takže bude súčinnosť medzi klubom a KFA.”

Bude vypredané? Predávajú sa lístky? Ako sa rozbehol predaj permanentiek?

„Musím sa priznať, že už sme predali pomerne veľa pemanentiek. Gold sektor je predaný, Silver sektor je predaný, denne sa predávajú i permanentky na opačnú tribúnu. Myslím si, že tisíc permanentiek sme už predali, čo je pre nás skvelé číslo, keďže išlo o hlavne bonitnejšie sektory. Veľký dopyt je aj po lístkoch. Predpokladám a pevne verím, že po prvý raz sa nám podarí vypredať Košickú futbalovú arénu.”

VYKRYTÝ TROJMILIÓNOVÝ ROZPOČET

Máte vykrytú sezónu?

„Chvalabohu, máme. Z toho sa všetci veľmi tešíme, lebo je ťažká doba pre šport. Vykrytý rozpočet je jeden z hlavných atribútov, ktorý nám trochu uľahčuje prácu, lebo sa môžeme naozaj sústreďovať na kvalitu.”

Aký budete mať rozpočet?

„Rátame s rozpočtom okolo troch miliónov eur. Pochopiteľne, možno ešte nejakých sponzorov dodatočne pozháňame. Oproti druhej lige nám rozpočet narástol približne o 30 percent.”

Aj preto, že ste upravovali zmluvy hráčom?

„Áno. Úpravy zmlúv malI vplyv na zvýšený rozpočet. Mnohí hráči v tíme, ktorí prišli do druholigových Košíc, mali v zmluvách klauzuly, že v prípade postupu sa im budú navyšovať platy. Bola to určitá forma odmeny od nás. Preto aj akceptovali našu ponuku. A je to tak správne.”

EŠTE PRÍDU ZAHRANIČNÉ POSILY

Aká forma odmeny ich čaká v rámci tejto sezóny? Je stanovený cieľ, za ktorý dostane mužstvo cieľovú prémiu? Aké vlastne budete mať ambície - záchrana, prvá šestka v lige či finále Slovnaft Cupu, ktoré sa bude hrať práve na vašom štadióne?

„Čo sa týka samotných odmien hráčov, to bude téma budúceho týždňa medzi zástupcom hráčov, trénerom, generálnym manažérom a vedením klubu. Čo sa týka bežných odmien, tak tie sú zakotvené i v hráčskych zmluvách. Teraz k ambíciám. Vyhlasovať, že by sme chceli skončiť v prvej šestke, je veľmi odvážne. Samozrejme, sen si môžeme snívať a ja by som bol veľmi rád, keby sa nám to podarilo splniť. Čo sa týka pohára, tak tým, že VV SFZ prisúdil finále KFA, je to brutálna motivácia a myslím si, že všetci hráči a členovia realizačného tímu tajne dúfajú, že by sa niečo také mohlo podariť. Až realita ukáže, ako sa to bude vyvíjať a potom k tomu môžeme pristúpiť veľmi zodpovedne. Hrať finále pohára na domácom štadióne je určite snov každého fanúšika Košíc.”

Posilnili ste sa o osvedčené mená, ktoré majú ligové skúsenosti zo Slovenska i zo zahraničia. V tomto smere spokojnosť, alebo ešte hľadáte vhodných adeptov na vyšperkovanie kádra?

„Všetci hráči, ktorí k nám prišli, tak prišli za nejakým účelom. Zatiaľ sa ukazuje, že sme sa posilnili veľmi dobre. Na druhej strane, ešte pracujeme na nejakých posilách. Ide však o zahraničných hráčov, a nemyslím si, že sa podarí zrealizovať ich príchod do začiatku ročníka.”

PRÁVNA PODPORA JAKÚBKOVI

Keď sme už pri hráčoch, kapitolou samou osebe je kauza Mateja Jakúbka. Ako budete postupovať ďalej?

„So všetkým sme uzrozumení. Myslím si, že sme dali jasné vyjadrenie klubu. Matejovi sme dali našu právnu podporu. Určite sa v tejto kauze odvolá. Je to pre všetkých nešťastná záležitosť. Je smutné, že to došlo až tak ďaleko, lebo súboj Prešova a Košíc na športovom poli bol veľmi vzrušujúci a zaujímavý pre všetkých fanúšikov. Odvolacia komisia, ktorá bude rozhodovať o treste, by mala brať ohľad na to, že tí hráči sú živitelia rodín a venujú sa futbalu. Myslím si, že žiaden trest by nemal byť likvidačný. V tomto prípade jeden i druhý trest sú viac-menej likvidačné.”

Ako budete pristupovať k hráčovi, ak neuspeje na odvolacej komisii? Ponecháte si ho naďalej v kádri, hoci hrozí, že si minimálne v tejto sezóne nezahrá?

„Matej má s nami zmluvu do konca ročníka, ktorú dodržíme. Pochopiteľne, ak by počas tohto obdobia nemohol hrať, tak sa pokusíme mu nájsť miesto v našom zázemí. Teda, aby mohol trénovať a popri tom byť aj užitočný a nápomocný pre klub. Určite si zalúži našu podporu.”

PO PRVÝ RAZ NA UZAVRETOM ŠTADIÓNE

Žreb je neúprosný - doma Slovan, vonku Dunajská Streda, Trnava, doma Žilina. Rátate aj s alternatívou, že budete musieť byť zo začiatku trpezliví a prípadne podržať hráčov i trénera, keby body len veľmi skúpo naskakovali na vaše konto?

„Je to štandardný žreb nováčika. Naozaj pri ňom nemáme čo stratiť, čo je obrovský rozdiel oproti minulej sezóne, v ktorej sme na každý zápas nastupovali s imperatívom víťazstva. Čaká nás teda niečo nové. Nemôžeme nič stratiť, len získať. Z tohto pohľadu v hlavách hráčov i členov realizačného tímu je hlavná myšlienka: skúsme prekvapiť a ukázať, že vieme hrať futbal i na najvyššej úrovni. Čo sa týka trpezlivosti, o tej nemám obavu. V Košiciach sme nikdy nerazili teóriu rýchlych rozhodnutí a odvolávania trénerov v prípade zopár neúspešných výsledkov. Osobne však verím tomuto kádru i realizačnému tímu a pevne verím, že fanúšikovia v prípade Košíc uvidia celkom zaujímavý štart do ligy.”

Štadión utešene rastie, čo vás musí nesmierne tešiť.

„V stredu som sa naň bol pozrieť. Naozaj, keď je štadión uzatvorený, tak je to krásny kotol. Veľmi sa tešíme, že práce napredujú takým tempom. Slovan bude prvou zaťažkávacou skúškou. Sám som zvedavý, aká bude kulisa a akustika, keď prídu diváci. Ešte nikdy sme u nás nemali možnosť vychutnať si akustiku pri uzavretom štadióne.”

DOMÁCE DÁMY AŽ VEĽMI KRITICKÉ PRI HODNOTENÍ

Zaujímalo nás, akú podporu má šéf klubu doma, v rodine. Ako ho vnímajú najbližší? „Už si zvykli na to, že moja funkcia mi zaberá veľa času. Sú však mojimi fanúšikmi a rovnako tak i klubu. Syn Viktor navyše hrá za dorastencov FC Košice. Manželka už so mnou chodí na zápasy. Začala vnímať futbal naozaj veľmi seriózne a dá sa s ňou porozprávať aj o nejakých detailoch, čo v minulosti nebolo možné. Samozrejme, už vie čo je ofsajd a ovláda i ďalšie futbalové zákonitosti. Musím sa priznať, že moje dámy - manželka i dcéra - sú až veľmi kritické, čo sa týka hodnotenia výkonov jednotlivých hráčov. Niekedy ich síce bránia, no niekedy hania. Až som z toho občas prekvapený. Uvedomil som si, že niekedy sme my muži v tejto veci možno tolerantnejší ako ženy. Ako s úsmevom poznamenal generálny manažér klubu Paľo Turczyk, radšej ich v tomto smere držme trochu ďalej… Celá rodina tým však žijeme. Všetci doma sa tešia na začiatok ligy,” povedal Dušan Trnka.

Zdroj: denník Šport / Tomáš PETRO

FOTO: Šimon PAVLIŠIN


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC
  • GymBeam

MEDIÁLNI PARTNERI