PREVIEW: Slavoj Trebišov - FC Košice

  • 09.11.2019
  • Vytlačiť
Súbojom na pôde súpera uzavrieme jesenné pôsobenie v II. lige. Ďaleko cestovať nemusíme, čaká na nás malé východoslovenské derby na štadióne Slavoja Trebišov. Duel 17. kola je na programe v nedeľu 10.11. od 13:30.


Nedávna futbalová história


Po zisku prvého miesta vďaka 62 bodom v III. lige Východ v sezóne 2016/2017 sa mohol Trebišov tešiť z postupu do celonárodnej súťaže. V spomínanom roku bolo najväčším súperom celku z dolného Zemplína košickému fanúšikovi známe mužstvo – TJ FK Vyšné Opátske, ktoré vtedy zaostalo za Slavojom o štyri body. Nasledujúca nováčikovská sezóna bola ozajstnou skúškou. Výsledkom bolo 10. miesto so ziskom 37 bodov a negatívnym skóre 27:44. Na prvú zostupovú priečku mali Trebišovčania k dobru päť bodov.

Minulý ročník to už ale bolo o inom. Len tridsať bodov v štatistike počas rovnakého počtu odohraných duelov, opäť nepriaznivé skóre 24:44 a tentokrát z toho vzišla zostupová 13. pozícia. Nasledovať mal prepad do nižšej súťaže, avšak vďaka nepodaní prihlášky od košickej Lokomotívy môže futbal v Trebišove pokračovať v II. lige aj v ročníku 2019/2020.


Hráčsky káder


Trebišov po lete opustili viacerí hráči. Na ich čele bol kapitán Jaroslav Kolbas, spolu s ním aj brankári Erik Kolbas a Tomáš Dráb. Ďalej v Trebišove nepokračujú Lazarus, Vojtovič, Starosta, Lukáč, Varga, Hlaváč, Lopez Da Silva či Patrik Zajac, ktorý odišiel na hosťovanie do Čane.

Na druhej strane ťažil Slavoj vo veľkom z konca košickej Lokomotívy. Z Družstevnej pri Hornáde prišli Hirjak, Ilinjo, Cicman, Jano, Tóth a Harvila. Pokračujeme Lukášom Mihálikom, ktorý bol tiež hráčom Lokomotívy, hosťoval tam ale z Trnavy, rovnako tak z Trnavy hosťuje aj na Zemplíne.

Menoslov nasleduje dvojicou ex-hráčov Bardejova – brankárom Gmitterom a obrancom Korijkovom. V bráne je konkurenciou Leško zo Žiliny, v poli to bude skúsený Matić naposledy hrajúci za Skalicu a Komárno. Z Dunajskej Stredy prišli do klubu na hosťovanie dvaja ofenzívni hráči – Zsigmond a Černák, druhý z nich až počas ročníka.

Vďaka dohode o striedavých štartoch môže Trebišov počítať aj s hráčmi z Michaloviec. V tejto sezóne najviac podporili Trebišov zo striedavých štartov Chovan (767 minút) a Špak (614 minút).


Brankári Gmitter s Leškom si delia svoju minutáž takmer na rovnako. Prvý menovaný odohral 9 duelov, Leško 8 (v jednom z nich musel ísť do brány po vylúčení Gmittera). V základe a v obrane majú stabilnú pozíciu Korijkov s Ilinjom, dopĺňa ich dvojica Cicman - Kražel. V strede poľa vytvára šance Mihálik, pomáhajú mu Guilherme Barbosa, Harvila a Matić s Chovanom. Útočníci si svoje pozície menia. Najviac toho odohral Zsigmond (699 minút), nasleduje Novák, Černák a Jano.

Ani jeden z nich však paradoxne nedal najviac gólov. Najlepším strelcom je 35-ročný stopér Róbert Cicman, ktorý prekonal brankárov súpera celkovo 4-krát. S tesným odstupom sú za ním stredoví záložníci Barbosa a Goran Matić. Srbský futbalista má na konte navyše aj 4 gólové asistencie. Viac ako jeden gól v lige zaznamenali už iba Chovan, Zsigmond a Jano.


Hlavným trénerom je Vladimír Rusnák, ktorý pokračuje na tejto pozícii aj po minulej sezóne. Oficiálna webová stránka klubu hovorí o tom, že Slavoj vedie tandem Vladimír Rusnák – Ľuboš Benkovský. Druhý menovaný strávil posledný rok na lavičke košickej Lokomotívy.


PREDSTAVUJEME: SLAVOJ TREBIŠOV


Brankári: 22 | Richard GMITTER, 33 (21) | Martin LEŠKO

Obrancovia: 2 | Ľubomír KORIJKOV, 3, Vladimír KRAŽEL, 4 | Tomáš ILINJO, 12 | Róbert CICMAN, 14 | Ladislav HIRJAK, 20 | Dávid ŠPAK*

Stredopoliari: 6 (11) | Armen HOVHANNISYAN*, 7 | GUILHERME BARBOSA Dos Santos Silva, 8 | Roman BEGALA, 9 | Lukáš TÓTH, 10 | Goran MATIĆ, 15 | Dominik SOČUVKA, 16 | Štefan HARVILA, 17 | Patrik CHOVAN*, 19| Lukáš MIHÁLIK

Útočníci: 11 | Kevin ZSIGMOND, 18 | Roland ČERNÁK, 18 | Ján NOVÁK, 23 | Róbert JANO


Hlavný tréner: Vladimír Rusnák, Asistenti trénera: Ľuboš Benkovský, Martin Uporský, Lekár: MUDr. Peter Barilla, Masér: Cyprián Vaľko, Vedúci mužstva: Jozef Krucovčin


Poznámka: Hráči označení hviezdičkou sú kmeňovými hráčmi MFK Zemplín Michalovce.


Priebeh ligovej súťaže


Trebišovčania čakali na svoje prvé víťazstvo dlhých 13 kôl, najviac z celej ligy. Dovtedy mal Slavoj na konte štyri body za štyri remízy, patrila mu posledná priečka. Forma domáceho mužstva sa zlepšuje, z predchádzajúcich piatich meraní síl Zemplínčania prehrali iba raz a to na pôde favorita z Banskej Bystrice. Okrem toho prišli remízy s Liptovským Mikulášom a Dubnicou, ale aj domáce výhry nad Komárnom (hrané ešte v Michalovciach) a naposledy doma nad Petržalkou. To všetko síce Trebišov zo 16. miesta neposunulo, ale aspoň sa tím pod vedením dvojice Rusnák – Benkovský dostal v štatistike bodov na číslo 11 a upravil si skóre na pomer 20:32.

Spomínaná výhra nad Petržalkou prišla po dobrom prvom polčase. Matić to všetko načal zásahom z 23. minúty, do polčasu prekonal Kamenára ešte aj Cicman. Po zmene strán hostia reagovali jedným striedaním, ale ani to nezabránilo Matićovi v jeho druhom góle v 74. minúte. O niekoľko desiatok sekúnd na to bol po druhej žltej karte vylúčený Turčák, čo znamenalo definitívnu prehru hostí z hlavného mesta. Na konečných 4:0 upravil tri minúty pred koncom Guilherme Barbosa.


Vzájomné stretnutia


26. júla sme sa so Slavojom stretli v rámci 2. kola II. ligy v Čermeli. V prvom polčase boli šance na oboch stranách, hostia mohli vyhrávať po opečiatkovaní konštrukcie brány Fabiniho po strelách Nováka z hry a Zsigmonda z priameho kopu. Nestalo sa tak, bezgólový prvý polčas nahradil druhý so štyrmi gólmi.

Súpera sme zatlačili, ale bol to na druhý pokus Zsigmond, ktorý osamotený pred našou svätyňou otvoril skóre. Netrvalo to však dlho a po odvrátenom rohovom kope sa z hranice šestnástky trafil do čierneho Gáll. Prebrali sme iniciatívu, finálne dve striedania na oboch stranách priniesli dva góly. Kis nahradil v 76. minúte Pavúka a už o pár sekúnd sa po prvom kontakte s loptou mohol tešiť z gólu, keď pohotovo upresnil loptu k pravej žrdi Leškovej brány. Bohužiaľ, ani tento náskok dlho netrval. Za Slavoj striedajúci Jano utiekol našej obrane a na začiatku záverečnej desaťminútovky half-volejom vyrovnal na konečných 2:2.


Ďalšie informácie o zápase


Pavol Greško bude pískať posledný zápas jesene z pozície hlavného rozhodcu, asistovať mu budú Roman Poracký a Rastislav Kuba, štvrtým arbitrom bude Radoslav Bobko. Za pozorovateľa rozhodcov bol zvolený Jozef Kakaščík, delegátom stretnutie je Štefan Olšavský.


Trénera Mareka Fabuľu sme sa pred záverečným duelom roka pýtali na niekoľko tém. Čo si povedali s hráčmi po remíze s Podbrezovou, čo očakáva od Trebišova a akú rolu hrá domáce prostredie po návrate na vynovený štadión. Viac sa už dozviete v nasledujúcich riadkoch.


Pán tréner, remíza s Podbrezovou mala od spokojnosti ďaleko. Čo ste povedali hráčom na pondelkovom tréningu, ako ste reagovali na výkon zo soboty?

„Dá sa povedať, že druhý polčas sme si detailnejšie rozobrali, bol tam nejaký „návod“, ak by k niečomu podobnému došlo v najbližšom zápase, aby chlapi vedeli reagovať lepšie. Myslím si však, že aj ten posledný výkon mal svoju kvalitu, lebo prvý polčas bol z našej strany veľmi dobrý. Škoda tých zahodených šancí. Takže my sme pracovali na tom, aby sme zvládli najbližší zápas, ten je pre nás najdôležitejší. Verím, že sa chlapi poučili aj z týchto vecí, ktoré sme spomínali a že to bude v poriadku.“


Pred nami je menšie východniarske derby, zároveň je to posledný zápas roka. Je príprava na takýto zápas nejako špecifická?

„Nie. My vieme veľmi dobre, že nás tam čaká veľmi náročné prostredie, veľmi nepríjemný súper. To, čo sme hovorili predtým, že má svoju kvalitu, že to tabuľkové postavenie jeho kvalite nezodpovedá, sa to potvrdilo v poslednom zápase. Trebišov dal doma 4 góly Petržalke, čo nie je jednoduchá záležitosť. Je to také memento, že musíme byť stále na pozore, stále pracovať s pokorou. Ten zápas bude veľmi náročný, ale ja verím chlapcom, že to zvládnu.“


Trebišovčania sa posledné zápasy vrátili späť na vlastný vynovený štadión a naberajú na sile. Môže byť návrat na štadión jeden z dôvodov, prečo z posledných dvoch zápasov doma remizovali s druhou Dubnicou a vyhrali 4:0 nad Petržalkou?

„Domáce prostredie robí veľmi veľa. Každé jedno mužstvo, ktoré si nejakú takú etapu počas sezóny mimo svojho štadióna absolvovalo dobre vie, že to nie je nič príjemné. Divácke zázemie je veľmi dôležité. Oni to poslednými zápasmi doma potvrdili. Verím, že my im to dokážeme viac znepríjemniť, aby sme dokázali našu výkonnosť potvrdiť aj bodovo.“


Ako zakončíme rok 2019? Odpoveď na túto otázku spoznáme zajtra krátko pred 15:00. Veríme, že v Trebišove Vás bude s nami spolu čo najviac a vytvoríme tak chlapcom domácu atmosféru. Držte nám palce!


Sme predsa VSS – Všetci Spolu Silnejší!


Zdroje: slavojtrebisov.sk, futbalnet.sk, transfermarkt.comVýber z nášho e-shopu