PREVIEW: FC Petržalka - FC Košice

  • 26.10.2019
  • Vytlačiť

Prvá polovica II. ligy je takmer na konci. Uzavrieme ju zápasom v hlavnom meste Slovenska, kde na nás v 15. kole čaká duel na pôde FC Petržalka. Zajtra, v nedeľu 27.10., budeme bojovať o tri body na umelej tráve od 10:30.


Nedávna futbalová história


Ešte pod názvom FC Petržalka akadémia začal klub z Bratislavy svoje úspešné ťaženie z V. ligy až do druhej. Tri sezóny po sebe Petržalka vyhrala ligové súťaže, ročníky 2015/16 (rozdiel 4 bodov na druhé mužstvo), 2016/17 (11 bodov) a 2017/18 (5 bodov) boli postupové. V premiérovej sezóne v konkurencii tímov z celého Slovenska obstála Petržalka viac ako obstojne. Skončila na 8. mieste, získala 45 bodov pri aktívnom skóre 41:38 a len o bodík zaostala za piatym Komárnom.


Hráčsky káder


Po úspešnom ročníku sa v Petržalke udiali viaceré zmeny. Hosťovania skončili hráčom zo základu – Samuelovi Kozlovskému a Erikovi Prekopovi, ktorý bol zároveň najlepším strelcom mužstva. Mladý Martin Vician skĺbil vzdelanie so školou a odišiel študovať do Spojených štátov amerických na Harvard.

Naopak, z nových hráčov si zobrali svoje miesto v základe Šimon Kupec (predtým Ružomberok), Marcel Oravec (klub v Rakúsku) či Quinton Christina (hosťovanie z Interu Bratislava), ktorý nastupuje najmä z lavičky. Najväčšiu zásluhu na doterajších výsledkoch má však Ladislav Almási. Almási je ďalší futbalista na hosťovaní v tíme, Dunajská Streda poslala Petržalke doposiaľ 11-gólového kanoniera.

V bráne postihla FC veľká smola. Dlhodobo je zranená mladá dvojica gólmanov. Na maródke sú Frederik Valach a Peter Sokol. Klub to akoby predvídal a podpísal navrátilca do Petržalky Ľuboša Kamenára. Ten je aj momentálnou jednotkou medzi tromi žrďami.

Pred ním strážia defenzívnu líniu Jakub Nemec, Ladislav Szocs, Denis Horník i už spomínaný Kupec. V strede poľa vytvárajú šance Boris Turčák, Juraj Piroška, Oravec, Jakub Kosorin či petržalský „Luka Modrič“ Lukáš Gašparovič.

Hlavného kanoniera sme si už predstavili. 11-gólovému Almásimu priamo nesekunduje nik, avšak až trojica ďalších hráčov má na konte štyri góly. Medzi nimi je Turčák, Piroska a Bruno Čerňanský, ktorý si strieda pozície na hrote útoku s Almásim.

Okrem zranených brankárov Valacha a Sokola nebudú k dispozícii hlavnému trénerovi Jozefovi Dojčanovi vylúčení hráči z Dubnice - stopér Kristián Kolčák a ofenzívny záložník Kosorin. Ako asistenti trénera figurujú Dominik Tóth, bývalý výborný obranca a reprezentant Slovenska Ján Ďurica i stále hrajúci Juraj Piroska. 


Priebeh ligovej súťaže


Štrnásť odohraných kôl, 17 bodov, skóre 23:26 a 9. priečka. Toľko stručné štatistiky Petržalky, ktorá 5-krát vyhrala, dva razy remizovala a sedemkrát prehrala. Domáce FC naposledy vyhralo ešte 29. septembra doma nad Liptovským Mikulášom, potom remizovalo bez gólov v Komárne a následne prehralo s lídrami súťaže z Banskej Bystrice a Dubnice.

Na Považí sa Petržalka ujala vedenia už v 4. minúte, vlastný gól si totiž strelil domáci Švec. Dubnica reagovala až po zmene strán, tentokrát jej úvod vyšiel, keď sa presadil Dávidík. 49. minúta priniesla zvrat, ktorý prišiel s vylúčením Kolčáka. Presilovka na svoje využitie čakala dlho. O všetkom sa rozhodlo v posledných dvadsiatich minútach. Na zásah Vujoševića ešte dokázal reagovať Čerňanský, avšak gól Vaculíka na 3:2 sa ukázal ako víťazný. Navyše posledné momenty dohrávali hostia už len v deviatich, Kosorin videl v 88. minúte druhú žltú kartu.


Ďalšie informácie o zápase


Tomáš Marsal bude viesť stretnutie z pozície hlavného rozhodcu, asistovať mu budú Juraj Halíček a Rastislav Kuba. Štvrtým a zároveň náhradným rozhodcom je Patrik Papuča. Na výkony arbitrov bude dozerať Radomír Sluk, za delegáta zápasu bol zvolený Marian Jasenák.


Po dvoch výhrach sa nám môže o čosi lepšie dýchať. Ako však vidí ďalekú cestu na západ tréner Marek Fabuľa? Kto bude v Petržalke favoritom, akú výhodu budú mať domáci a čo sme urobili pre jej minimalizovanie? Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.


„My nie sme ani v jednom zápase pasovaní do role favorita. Dnes je situácia taká, že Petržalka je favorit, my sme nováčik a môžeme stále len prekvapiť. To je naša výhoda. S touto informáciou stále ideme, chlapi stále robia. Myslím si, že diváci to musia vidieť a musia oceniť, že chlapi robia maximum pre to, aby tie výsledky prišli.“

„Ja verím, že v Petržalke dokážeme potvrdiť posledné výkony, aj keď to bude na inom teréne, pretože sa bude hrať na umelej tráve, čo je stále výhoda pre tých, ktorí sú tam denno-denne. Samozrejme, my sme celý týždeň na umelej tráve. Hrá sa až v nedeľu, čo je dobré, dáva nám to dostatok času, aby sme sa pripravili. My ale urobíme strop pre to, aby sme sa tomu dokázali prispôsobiť. Verím, že sa na to dokážeme pripraviť tak, aby tá dlhá cesta z Bratislavy bola príjemná.“


V Petržalke to bude aj o súboji dvoch tabuľkových susedov. Domáci sú na 9. mieste, my prichádzame do hlavného mesta na 10. priečke. Žiaden duel v tejto sezóne nie je ľahký a inak tomu nebude ani teraz. My veríme, že poctivá príprava na umelej tráve počas celého týždňa prinesie vytúžené ovocie. Držte nám palce! 


Sme predsa VSS – Všetci Spolu Silnejší!Zdroje: fcpetrzalka.sk, futbalnet.sk, transfermarkt.comVýber z nášho e-shopu