PREVIEW | Rozlúčka so sezónou staršieho dorastu v KFA, proti Dunajskej Strede o konečné piate miesto

  • 26.05.2022
  • Vytlačiť
Na starších dorastencov FC Košice čaká záver sezóny 2021/2022 a pre pätnástich z nich sa končí aj pôsobenie v mládežníckych kategóriách Akadémie FC Košice. Súboj proti Dunajskej Strede bude navyše priamou bitkou o konečné piate miesto v nováčikovskom ročníku medzi dorasteneckou elitou.

Duel 26. kola I. ligy starších dorastencov sa odohrá 27. mája o 18:00 v Košickej futbalovej aréne. Vstup je zadarmo, lístky je potrebné si zaobstarať online alebo v pokladni na štadióne pred zápasom.Tím pod vedením trénera Miroslava Soviča st. uzatváral jesennú časť na deviatej pozícii, avšak jarná sedemzápasová víťazná šnúra vystrelila našich chlapcov do prvej šestky. Naposledy sme zvíťazili hladko 4:0 v Petržalke, keď sme už po 19 minútach viedli rozdielom triedy po zásahoch Smieška a Domika, domáci si strelili vlastný gól. Petržalčania pridali smoliarsky ešte jeden „vlastňák“, košickí mladíci cestovali cez celú republiku vo výbornej nálade.

„Som veľmi rád, že sa potvrdilo to, o čom som hovoril - že toto mužstvo má na to, aby ako nováčik súťaže skončilo do šiesteho miesta,“ hodnotí sezónu 2021/2022 tréner Miroslav Sovič st. a pokračuje. „Tomuto mužstvu som veril, poznám jeho kvalitu. S jarnou časťou môžeme byť maximálne spokojní, pretože chlapci ukázali kvalitu a obrovskú vnútornú silu ako mužstvo. Učíme ich, aby boli na ihrisku maximálne sebavedomí a verili si. Nie vždy sa všetko podarí, čo je v ich veku normálne a ich výkonnosť ešte nie je stabilizovaná.“

Pred piatkom patrí staršiemu dorastu FC Košice šiesta pozícia so 42 bodmi pri aktívnom skóre 32:29. Manko na súpera je iba jednobodové, v prípade triumfu a prehry Slovana by sme bodovo dorovnali aj štvrté miesto, čo je na nováčika v najvyššej súťaži fantastický počin.

Čo hovorí kouč pred záverečným duelom ročníka? „Som presvedčený o tom a určite aj moji kolegovia, ktorým chcem poďakovať za výbornú spoluprácu počas celej sezóny, že chlapci spravia maximum v poslednom zápase. Dúfam, že to tak bude aj za prispenia fanúšikov a že v peknej atmosfére zvládneme náš posledný súboj v KFA. Dúfam, že chlapci budú mať v mysli ešte stretnutie so Žilinou v aréne, kde sme podali výborný výkon a nadviažu na to aj v zápase proti DAC.“


Mladíci si vo štvrtok doobeda užili aj predzápasový tréning v Košickej futbalovej aréne. O pocity sa podelil Michal Domik. „Je to niečo úplné iné oproti umelým trávam a Krásnej, kde trénujeme celý týždeň. Lopta tu neskáče, je to vynikajúce ihrisko, terén je výborný a na zajtra skvelo pripravený. Urobíme všetko pre to, aby sme zvíťazili.“ Šikovný útočník takisto zhodnotil končiaci sa ročník. „Jeseň sme sa spoznávali, prišli sme tu noví hráči z každého kútu Slovenska. Niektoré zápasy ľutujeme, mohli sme v nich získať tri body a byť na tom ešte lepšie, ale taký je futbal. Na jar sme boli lepšia partia - bavíme sa v šatni aj mimo nej, chodíme spolu von. Spoznali sme sa a vieme, kto je čoho schopný, kto má aké prednosti. Zvykli sme si na seba a tomu by som pripísal náš úspech.“

S Michalom súhlasí aj jeho menovec – Michal Gallo. „Jeseň bola taká oťukávacia. Viacerí chlapci z nás už hrali prvú ligu, potrebovali sme sa však zohrať a na jar sa to ukázalo. Keď sme naskočili na víťaznú vlnu, tak sme začali byť ešte viac súdržní a všetko fungovalo tak, ako malo fungovať. Som spokojný s tým, ako sa nám darilo, hoci to mohlo byť ešte lepšie,“ konštatuje záložník, ktorý neobišiel ani spomienky na najpamätnejšie súboje ročníka. „Najviac mi utkvel v hlave zápas proti Žiline, keď sme hrali v KFA. Potom to bol duel na Slovane, prvý súťažný v lige. Prehrali sme tam 0:1 gólom z poslednej minúty a navyše z ofsajdu – bolo to pekné privítanie medzi elitou,“ dodáva so smiechom.

Ako dvojica vníma súboj proti Dunajskej Strede? „Veríme, že zápas zvládneme, že nás fanúšikovia prídu podporiť v čo najväčšom počte a vytvoria úžasnú atmosféru, ktorá bola v marci na zápas proti Žiline,“ načrtol Domik.

Obaja dorastenci sa zároveň lúčia s mládežníckymi kategóriami, pred úvodným výkopom je pripravené poďakovanie pre 15 končiacich hráčov v Akadémii FC Košice. „Už to nebude pomalý dorastenecký futbal, už to bude tvrdšie, silnejšie a rýchlejšie, treba si na to zvyknúť. Zajtra to bude predsa len niečo špeciálne, keďže končíme s dorasteneckým futbalom a prechádzame k mužom,“ povedal na záver Michal Domik a Michal Gallo ho v krátkosti, ale za to výstižne doplnil. „Veľmi sa na to tešíme!“

Poďme sa pozrieť aj do individuálnych štatistík. Najviac zásahov má na konte Samuel Segeďa – celkovo šesť, po päť gólov má na konte dvojica Matúš Smieško a Michal Domik. Z pohľadu minutáže majú najvyššie čísla brankár Maximilián Repko, stopér s kapitánskou páskou Jakub Jakubko spolu parťákom z obrany Samuelom Magdom i stredopoliari Miroslav Sovič ml. a Michal Gallo.

Pred zápasom sa poďakujeme pätnástim končiacim starším dorastencom. Sú nimi:

Martin Čapó, Samuel Magda, Jakub Nicolas Tišťan, Denis Ficzeri, Michal Gallo, Róbert Koch, Matej Rojček, Filip Szabó, Alex Mihók, Michal Domik, Adam Migač, Matúš Smieško, Patrik Maťaš, Marcus Terezka, Vladimír Kaňuch


FK DAC 1904 Dunajská Streda patrí z pohľadu umiestnenia do vrchnej polovice kategórie U19. Hostia sú pred záverečným duelom sezóny na piatej pozícii so 43 bodmi a vysoko pozitívnym pomerom strelených a inkasovaných gólov – 62:34.

Z tohto faktu plynie aj viacero kvalitných strelcov. Mikuláš Demjanovič nastrieľal 15 gólov a je zároveň lídrom celej I. dorasteneckej ligy. Máté Szolgai ich má pri svojom mene deväť, Ján Ferleťák sedem.

Pri pohľade na ostatné zápasy zistíme, že DAC prichádza do metropoly východu výborne naladená. Naposledy porazila doma Trnavu 7:0, predtým však prehrala v Banskej Bystrici 1:3 a remizovala s Popradom na Žitnom ostrove 1:1. Kategóriu do 19 rokov vedie v Dunajskej Strede tréner Juraj Gombár.


Vstup na zápas je zadarmo, lístky je však potrebné si zaobstarať na: https://fckosice.maxiticket.sk/fc-kosice-u19-vs-fc-dac-1904-dunajska-streda-u19-2022

K vstupenkám sa viete dostať aj hodinu pred výkopom (od 17:00) v pokladni na štadióne. Majitelia permanentiek si lístky zaobstarať nemusia, stačí im preukázať sa permanentkou. 


Finálne preview ročníka 2021/2022 je za nami. Poďme sa spoločne rozlúčiť s končiacimi dorastencami a poďakovať im za reprezentáciu Akadémie FC Košice. Vidíme sa na štadióne!

Sme predsa VSS – Všetci Spolu Silnejší!


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI