Potvrdené: Peter Černák naďalej trénerom FC Košice!

  • 17.12.2025
  • Vytlačiť

Je rozhodnuté. Peter Černák pokračuje na lavičke FC Košice a spolu s realizačným tímom dostal dôveru nadviazať na silný jesenný finiš. Nová zmluva do 31. mája 2027 potvrdzuje presvedčenie vedenia klubu, že cesta nastavená v závere roka bola správna. Žlto-modrí pod jeho vedením bodovo aj herne ožili a do jarnej časti vstúpia s jasným smerom, stabilitou a ambíciou posunúť sa v tabuľke vyššie.


To, čo sa viac-menej očakávalo, je už potvrdené aj na papieri: Peter Černák a jeho realizačný tím pokračujú pri kormidle žlto-modrých. Nová dohoda znie do 31. mája 2027, čo znamená, že úspešný trénerský štáb zo záveru jesennej časti bude mať možnosť pokračovať vo svojej misii do konca tejto sezóny a potom ešte celú nasledujúcu. „Ak sa pozrieme na charakteristiky, ktoré požadujeme od hlavného trénera FC Košice, rozhodnutie ponechať pri A-mužstve Petra Černáka bolo jednohlasné. Zapadá do profilu osobnosti, ktorú hľadáme do budúcnosti, a je vynikajúcou reprezentáciou nášho klubu. Tešíme sa na to, že nadviažeme na silný jesenný finiš, ktorý on, realizačný tím aj mužstvo spoločne dosiahli. Verím, že v tomto trende budeme pokračovať aj v roku 2026,“ povedal športový riaditeľ košického FC Terry Westley.

Anglický odborník vníma úspešné ťaženie zo záveru jesene ako výsledok skvele fungujúceho tímu. „Sme preto veľmi radi, že môžeme pokračovať v spolupráci aj s asistentmi Petrom Šinglárom, Jaroslavom Kolbasom a Jakubom Kovalikom, rovnako ako aj s ostatnými členmi realizačného tímu A-mužstva, ktorí od môjho príchodu pracovali neúnavne na tom, aby mali naše kroky pozitívny dopad na postavenie mužstva v tabuľke, a aby sme pred vstupom do druhej, mimoriadne dôležitej časti sezóny, získali cenných sedem bodov,“ doplnil Terry Westley.

Samotný Peter Černák vníma ponuku na predĺženie spolupráce pri A-mužstve ako výsledok doterajšieho pôsobenia a spoločne dosiahnutých úspechov. „.Sadli sme si celý realizačný tím a aj prepojenie s hráčmi bolo bezproblémové. Zomkli sme sa ako tím, odohrali veľmi dobré zápasy a uhrali sme dôležité body. Cítili sme podporu od vedenia klubu, nového športového riaditeľa Terryho Westleyho, ktorý prišiel do klubu týždeň po našom vymenovaní do role dočasného vedenia A-tímu. Takže keď sme sa začali baviť o zmene statusu na trvalý stav, tak sme sa rýchlo dohodli. Teší nás, že sme dokázali vrátiť dôveru klubu, ktorý dal šancu pracovať trénerom z akadémie pri prvom tíme,“ vyhlásil Peter Černák, ktorý prišiel ku kormidlu FC Košice po 15. kole, keď malo na konte iba sedem bodov, no v priebehu ďalších štyroch zápasov ich získal ďalších sedem. K tomu pridal aj suverénny postup do štvrťfinále Slovnaft cupu na ihrisku Ružomberka.

Štyridsaťdeväťročný rodák z Handlovej ostáva nohami na zemi a vie, že to najťažšie ho ešte čaká. „Teší nás, že sme sa dokázali odpútať z posledného miesta. Samozrejme je to iba čiastkový úspech a v druhej polovici sezóny by sme sa chceli dostať na priečky, ktoré nám zabezpečia zotrvanie v lige. Ako veľké pozitívum vnímam fakt, že pokračujeme spoločne aj s asistentmi Petrom Šinglárom, Jaroslavom Kolbasom a trénerom brankárov Jakubom Kovalikom. Bez rozmýšľania prijali ponuku ísť so mnou do A-tímu a pomôcť. Rozdelili sme si kompetencie a úlohy v rámci tréningového procesu aj zápasov. Fungovalo nám to podľa predstáv. Preto som veľmi rád, že spoločne budeme pokračovať aj naďalej,“ doplnil čerstvo potvrdený kormidelník žlto-modrých.

Odvetná časť Niké ligy štartuje už počas prvého februárového víkendu a preto nie je času nazvyš. Peter Černák potvrdil, že sa už na tému prípadných zmien s vedením klubu rozprávali. „Riešili sme to so športovým riaditeľom Terrym Westleyem, predovšetkým sme debatovali o možnostiach posilnenia a obmeny kádra. Vychádzame z nášho postavenia, typológie hráčov, spôsobu hry, ktorý by sme chceli hrať. Príchodmi nových hráčov si chceme vytvoriť väčšiu konkurenciu, ako aj variabilitu pri skladaní zostavy. Chceli by sme takisto dávať šancu ďalším odchovancom z akadémie, aby nasledovali hráčov, ktorí už šancu dostali a využili ju. Musia však ukázať kvalitu, nastavenie a ochotu tvrdo na sebe pracovať. Prirodzene z toho vyplynú aj odchody z kádra,“ poznamenal.

Je zaujímavé, že takto pred rokom bol Peter Černák ešte v pozícii trénera U19 v Dunajskej Strede, kde sa odohrala obdobná situácia s Branislavom Fodrekom, ktorý bol tiež najprv dočasne poverený a napokon úspešne vedie DAC až dodnes. Mimochodom, práve Dunajská Streda bude našim súperom vo štvrťfinále Slovnaft cupu. „Samozrejme, bol som tam, keď sa Braňo stal trénerom. Urobil výbornú robotu a patrí mu moje uznanie. Bavili sme sa o podobnej situácii a bolo by fajn, keby sa mi podarilo zopakovať niečo podobné. Čo sa týka štvrťfinálového zápasu, tak myslím si, že treba brať žreb tak ako vyšiel. Rešpektujem ho. Nečaká nás ľahký zápas. Verím, že s podporou fanúšikov a výhodou domáceho prostredia zabojujeme o postup do semifinále,“ dodal Peter Černák.

FOTO: Tomáš CICOŇ


GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI


NIKÉ LIGA

PARTNERI NIKÉ LIGY