Mládežnícky reprezentant Jakub Vinarčík prestúpil z FC Košice do Juventusu Turín

  • 26.08.2021
  • Vytlačiť
Slovenský mládežnícky futbalový reprezentant do 17 rokov Jakub Vinarčík prestúpil z FC Košice k viacnásobnému majstrovi Talianska do Juventusu Turín.

16-ročný brankár bol v júni pozvaný na skúšku do známeho veľkoklubu, kde v rámci ťažkej konkurencie rovesníkov na svojom poste presvedčil vedenie slávnej akadémie Juventusu. Po dohode klubov podpísal Vinarčík zmluvu s 36-násobným majstrom Talianska do roku 2024. Prestup medzi tímami sprostredkoval hráčov agent Dušan Vrťo.


Skvelú správu pre košický a slovenský futbal komentoval prezident FC Košice Dušan Trnka. „Prestup prebiehal na moje prekvapenie veľmi hladko. Na jednej strane tu bola veľká profesionalita Juventusu Turín a taktiež na strane agenta Dušana Vrťa. Dávno som sa nestretol s takým korektným prístupom zo všetkých strán, neboli tam žiadne nášľapné míny. Všetko bolo robené v prospech Kuba, aby bol spokojný, aby mohol pokračovať vo svojej kariére. Je obrovský talent a teraz je len na ňom, aby slovenská reprezentácia mala jedného dňa skvelého brankára a aby sme my mohli povedať, že vyšiel od nás. Z tohto pohľadu je to krásna hviezda, ktorá letí nad nami a všetky deti ju môžu nasledovať, pretože na to majú vytvorené fantastické podmienky aj vďaka našim maďarským partnerom, ktorí investujú do klubu FC Košice práve preto, lebo tu vidia obrovský potenciál.“

Poďakovanie patrí trénerom, ktorí si všimli talent Jakuba a ďalej ho rozvíjali. Do FC Košice prišiel Jakub aj vďaka pozornému oku trénera Gejzu Farkaša, ktorý zároveň spolupracoval s trénermi Jánom Palkovičom, Matejom Timkovičom a Miroslavom Sovičom pri prvých krokoch nádejného brankára v našom klube.

Rozhodnutím športového úseku pod vedením športového riaditeľa mládeže Miroslava Guzu bol Jakub na začiatku sezóny 2020/2021 preradený o kategóriu vyššie do tímu U19, čím dostal prednosť pred inými brankármi pri hľadaní brankára pre starší dorast. Znamenalo to, že Jakub trénoval dennodenne pod vedením šéftrénera Brankárskej akadémie Mariána Kella, ktorý sa tak z trénerského pohľadu najviac podieľal na Jakubovom raste.

„Veľká vďaka patrí všetkým mládežníckym trénerom,“ pokračoval v myšlienke prezident FC Košice Dušan Trnka. Je to obrovský úspech mládežníckeho futbalu, prvá veľká lastovička v našej koncepčnej práci. Myslím si, že takto by to mohlo vyzerať aj v budúcnosti. Talentovaní hráči by mohli odchádzať do kvalitných klubov. Týmto sme ukázali aj verejnosti, že sa u nás pracuje na vysokej úrovni, pričom kvalita hráčov je zaujímavá aj pre svetové tímy. Z nášho pohľadu je to príjemné prekvapenie a zadosťučinenie za celú robotu.“

Správou o prestupe Jakuba Vinarčíka vyslal klub jasný signál do sveta. „Ja si myslím, že pre všetky kluby, ktoré sú v okolí Košíc, je dnes už jasné, že FC Košice bude vlajkovou loďou tohto regiónu nielen v mládežníckom futbale, ale aj v seniorskom. My by sme boli radi, ak by sa na to takto začali pozerať aj ostatní majitelia klubov. Chceme dobro nie pre nás, ale dobro pre všetkých. Chceme, aby z toho profitovali aj menšie kluby. Aby videli, že ak dajú do Košíc mladého chlapca, tak môžu participovať na odmenách, pretože tam sú financie za výchovné, fondy solidarity, peniaze z UEFA a rôzne iné poplatky, ktoré im patria, a to nehovoriac o dohodách s naším klubom. Každý z týchto klubov má veľkú šancu, keď uverí našej koncepcii výchovy,“ dodal prvý muž FC Košice.


O pocitoch z prestupu svojho syna Jakuba sa podelil otec Boris Vinarčík. „Mal som informáciu, že FC Košice nechce v žiadnom prípade robiť prekážky. Nepociťoval som obavu, aby prestup mohol stroskotať na tom, že si klub postaví hlavu a Jakub by nemohol odísť. Z nášho pohľadu rodičov to prebehlo bez problémov.“

„V FC Košice sme boli od januára 2019. Od momentu, keď sme do klubu prišli, sa podmienky pravidelne po polrokoch iba zlepšovali. Stále sme videli, že niečo pribudlo – vybavenie, veci, ktoré chlapci dostali navyše, kvalita tréningového procesu či kvalita ihrísk. Aj tomuto môžeme ďakovať, že sa Kubo dostal tam, kde je teraz. Viem, že sa ide budovať akadémia, tréningové podmienky tak budú ešte lepšie. FC Košice poskytuje v Košiciach aj v okolí to najlepšie, čo môžu hráči dostať,“ povedal na margo zázemia FC Košice rodič mládežníckeho reprezentanta do 17 rokov a teraz už aj hráča Juventusu Turín.

„Pre Jakuba je futbal v živote hlavnou vecou. Posledné dva alebo tri roky nehrozilo, aby sme s ním šli na dovolenku, keď sa už začal tréningový proces. Preňho je futbal cieľ. Aj preto patrí vďaka každému trénerovi, ktorý prispel k tomu, že Jakub si mohol ísť za svojím cieľom a dostal sa tam, kde je teraz,“ prezradil o Jakubovi a na záver poďakoval v synovom mene otec Boris Vinarčík.


Klub prestupom Jakuba ukázal, akým smerom sa chce uberať. Cieľom FC Košice je vyhľadávať talenty, zapojiť ich do akadémie, kvalitným rozvojom v mládežníckych kategóriách ich pripraviť na posun do A-mužstva a ďalej do špičkových európskych líg.

K tomu pomáha aj náš maďarský partner, vďaka ktorému v Košiciach v blízkom časovom horizonte  vyrastie nová futbalová akadémia. V nej budú vytvorené perfektné podmienky pre futbalový i osobnostný vývoj našich mládežníckych futbalistov.


FC Košice ďakuje všetkým zúčastneným stranám, ktoré sa podieľali na prestupe Jakuba Vinarčíka.

Jakubovi prajeme v ďalšej futbalovej ceste všetko najlepšie!Foto: Juventus Turín


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC
  • GymBeam

MEDIÁLNI PARTNERI