Metodiku výchovy mládeže v FC Košice bude riadiť odborník z Maďarska

  • 18.07.2023
  • Vytlačiť

Košický FC pokračuje v budovaní mládežníckej základne a na post hlavného metodika už napevno získal maďarského odborníka Balázsa Farkasa, ktorý doposiaľ spolupracoval s klubom externe.


Riaditeľ Akadémie FC Košice Ádám Geri si prítomnosť i prínos Balázsa Farkasa v FC Košice pochvaľuje a je rád, že sa dohodli na pokračovaní spolupráce, tentoraz už internej. „Spolupracuje s nami už rok a pol. Bol v pozícii regionálneho koordinátora, pretože sme veľmi úzko prepojení s našim partnerským klubom DVTK, odkiaľ k nám prišiel. Doposiaľ nám pomáhal v budovaní elitnej akadémie, jej štruktúry či v nastavovaní systémov a procesov potrebných pre fungovanie. Na starosti mal reporting, protokoly a ďalšie nevyhnutné záležitosti, vďaka ktorým úroveň našej práce s mládežou neustále rastie. Za doterajší čas strávený v našom klube navštívil množstvo tréningov, vďaka čomu videl, kde máme nedostatky, a naopak, na čom musíme ešte pridať. O Balázsovi treba vedieť, že dlhé roky pracoval pre belgickú spoločnosť, ktorá audituje elitné mládežnícke akadémie v Európe. Vďaka tomu má prehľad o tom, ako fungujú v práci s mladými na Britských ostrovoch, Škandinávii a samozrejme pozná aj štruktúru maďarských futbalových centier výchovy. Netreba hádam pripomínať, kam sa posunul maďarský futbal za posledné obdobie,“ povedal čelný predstaviteľ FC Košice, ktorý má pod palcom aj budovanie mládežníckej Akadémie. Verí, že Balázs Farkas všetky svoje skúsenosti zo zahraničia i rodnej krajiny odovzdá v prospech nášho klubu. „Zdupľujem, že je veľmi dôležité, že už má prehľad o našich tréneroch i hráčoch, vďaka čomu nemusíme začínať od nuly. Verím, že v spolupráci s mojim bratom Gergelym, ktorý je športovým riaditeľom mládeže FC Košice, vytvoria skvelý tandem. Na starosti budú mať mentoring trénerov, nastavenie tréningového procesu, individuálne a rozvojové plány pre hráčov, či ich presun do vyšších kategórií. A taktiež koordináciu spolupráce s regionálnymi klubmi, s ktorými sme podpísali Memorandum o vzájomnej pomoci,“ doplnil Ádám Geri. 

 

Maďarský odborník pôsobil externe v pri mládeži FC Košice už vo vlaňajšej sezóne a keďže spokojnosť bola obojstranná, pokračovanie spolupráce bolo logickým vyústením vzájomnej snahy dvíhať košických mládežníkov ešte vyššie. „Prišiel som sem na žiadosť maďarských akcionárov klubu. Rastie tu skvelá Akadémia, ktorá bude čo sa týka infraštruktúry naozaj na špičkovej úrovni. Mojou úlohou bude metodicky zastrešiť prácu trénerov, aby sa nám spoločnými silami podarilo vychovať čo najviac futbalistov schopných presadiť sa na seniorskej úrovni,“ prezradil svoje méty a ciele odborník z Maďarska.

Balázs Farkas sa narodil v maďarskom meste Győr, kde s futbalom začínal aj v tamojšom klube FC ETO. Nasledovali zastávky v FC Šoproň, MTE 1904 Motim, FC Újpest a zvlášť sa mu darilo v FC Videoton, s ktorým dokonca získal maďarský titul. Nasledovali pôsobiská v SC Vasas, Kecskeméti TE, Mezőkövesde a na záver aktívnej kariéry obliekal dres FC Újbuda. Nekompromisný defenzívny stredopoliar si pripísal v rokoch 2003 a 2004 aj štyri štarty v reprezentácii Maďarska, spomedzi ktorých za zmienku stojí najmä ten z 28. apríla 2004, kedy v Budapešti pred 45 000 divákmi podľahli Maďari Brazílii 1:4 a Farkas nastúpil v 69. minúte proti hráčom ako Kaká či Ronaldinho. Aj to svedčí o tom, že má za sebou bohatú hráčsku kariéru, ktorú sa po jej skončení rozhodol zužitkovať formou metodickej výuky trénerov. „Keďže s FC Košice som spolupracoval už aj počas minulej sezóny, tak na formovaní trénerského štábu mládežníkov pre budúci súťažný ročník som sa podieľal ja,“ prezradil Balázs Farkas, ktorý si spoluprácu s trénermi pochvaľuje a vďaka bratom Geriovcom jazykovú bariéru prakticky necítiť. Okrem toho, Balázs Farkas perfektne hovorí aj po anglicky. „Tu by som chcel apelovať na všetkých trénerov, nie len tých našich. Futbal je dnes internacionálny, preto je nevyhnutné zdokonaľovať sa v ovládaní cudzích jazykov. Angličtina je základ, preto tí, ktorí sa chcú presadiť, by túto reč mali ovládať plynule a bez problémov. Je to základ vzdelávania a zvyšovania si trénerských kvalít,“ dodal na záver debaty.


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC
  • GymBeam

MEDIÁLNI PARTNERI