Mesto Košice a FC Košice sa dohodli na prenájme Košickej futbalovej arény

  • 07.07.2021
  • Vytlačiť

Futbalový klub FC Košice bude už v priebehu jesennej časti II. ligy namiesto Čermeľa hrávať svoje domáce stretnutia v novovybudovanej Košickej futbalovej aréne (KFA). Jej vedenie podpísalo uplynulý piatok s predstaviteľmi klubu nájomnú zmluvu na 5 rokov. FC Košice zaplatí za prenájom KFA ročné nájomné vo výške 250 000 eur (sumy sú bez DPH). Okrem toho zloží kauciu a zaviazal sa uhrádzať aj prevádzkové náklady súvisiace s organizáciou zápasov.


Na našom klubovom webe prinášame celé znenie tlačovej správy, ktorú prinieslo na svojich oficiálnych webových stránkach mesto Košice. 

https://www.kosice.sk/clanok/mesto-spusta-kosicku-futbalovu-arenu-bude-v-nej-hrat-fc-kosice


Primátor rokuje s vládnymi predstaviteľmi o dostavbe KFA na plnohodnotný štadión


„Od svojho nástupu do funkcie hovorím, že Košičania si zaslúžia plnohodnotný futbalový štadión, na ktorom budú môcť vidieť svoj obľúbený klub ako aj zápasy našej reprezentácie. Naše snaženie sa ani po dokončení I. etapy výstavby KFA a podpise zmluvy s FC Košice nekončí. Naďalej rokujeme s vládou a ďalšími štátnymi inštitúciami o poskytnutí finančných zdrojov na dostavbu KFA . Verím, že s pomocou a podporou SOŠV , SFZ a vlády sa nám to ešte v priebehu tohto leta podarí a už čoskoro budeme môcť všetkým futbalovým a športovým fanúšikom oznámiť pozitívne informácie,“ uviedol košický primátor Jaroslav Polaček (nezávislý).


Klub bude mať v zmysle nájomnej zmluvy v KFA k dispozícii vlastné kancelárie na poschodí ako aj šatňu a rozcvičovňu. V deň zápasu bude môcť využívať celý štadión. FC Košice má zazmulvnených spolu 24 herných dní ročne pre svoje ligové a pohárové duely s rezervou pre niektoré zápasy svojich mládežníckych kategórií a prípravné stretnutia. Hráči budú mať možnosť v KFA absolvovať aj 20 predzápasových tréningov. Klub bude na novom štadióne prevádzkovať aj gastropriestory. Plánuje tam mať reštauráciu s celoročnou prevádzkou, ktorá poslúži aj pre potreby plánovanej mládežníckej akadémie klubu.


Viceprimátor Gibóda predpokladá ročné prevádzkové náklady na minimálnej úrovni 600 000 eur


Nastavenie jasných a transparentných pravidiel fungovania klubu na novom štadióne bolo podľa predsedu predstavenstva KFA a viceprimátora mesta Marcela Gibódu (nezávislý) hlavným cieľom pri rokovaniach o nájomnej zmluve. Pred výstavbou KFA pritom neexistovala žiadna štúdia uskutočniteľnosti, ktorá by hovorila napríklad o nákladoch na prevádzku. KFA preto vychádzal z analýz iných slovenských štadiónov. Ani jeden z nich nie je ziskový. Na základe skúseností od prevádzkovateľov podobných štadiónov sa predpokladá, že náklady na chod KFA budú medzi 600 000 až 800 000 eurami. Polovicu z tejto sumy by mal zaplatiť FC Košice.


„S akcionármi klubu sme absolvovali náročné niekoľkokolové rokovania, kde sme sa rozprávali aj o vzájomnej spolupráci. Súčasné nastavenie podmienok má pomôcť klubu, aby sa dokázal rozbehnúť. Po 5 rokoch sa budeme s partnermi baviť o úprave zmluvných podmienok. Jednoznačne podporujeme ich snahu dostať sa na čo najskôr do najvyššej súťaže a v budúcnosti pravidelne hrávať aj európske poháre, no musí ísť o obojstranne výhodnú spoluprácu. V nájomnej zmluve je napríklad klauzula, že ak sa klub prebojuje do niektorej z európskych súťaží, má KFA nárok na 10 percent z bonusovej sumy za postup. Takto získané finančné zdroje použijeme výhradne do zveľadenia a fungovania arény.“


 

Príjmy z predaja vstupeniek pôjdu klubu. V zmluve je zadefinované aj rozdelenie reklamných plôch na štadióne medzi FC Košice a KFA. Snahou mesta aj naďalej zostáva, aby KFA získala svojho generálneho partnera, ktorého meno bude aj v jej názve. Z takto získaných finančných zdrojov by mohla pokryť časť nákladov na prevádzku. 


Nový generálny manažér Peter Schmiedl prichádza s ambicióznymi plánmi


Novým generálnym manažérom KFA sa stal Peter Schmiedl, ktorý uspel vo výberovom konaní spomedzi 20 uchádzačov. 


„Do KFA prichádzam zo súkromnej sféry a som veľmi rád, že môžem byť súčasťou znovuzrodenia košického futbalu. Prijal som túto výzvu s cieľom, aby KFA bola z finančného hľadiska v čo najlepších ukazovateľoch a jej prevádzka nebola veľmi na príťaž pre rozpočet mesta. Mojou prioritou bude pripraviť ju ako dôstojný stánok nielen pre FC Košice, ale aj pre rôzne športové a kultúrne podujatia v rámci mesta a celého východného Slovenska. Verím, že spoločnými silami sa nám podarí vytvoriť kvalitné prostredie pre klub, naše reprezentačné výbery a divákov, ktorí sa do KFA budú neustále vracať za úžasnými zážitkami.“


Tomáš Juhás z FC Košice sa teší na slávne víťazstvá a nádherné emócie


Vedenie FC Košice vníma podpis zmluvy a presun na svoj nový domovský štadión v KFA ako ďalší krok na ceste za prinavrátením slávy košického futbalu. Člen Predstavenstva klubu Tomáš Juhás pripomína, že FC Košice sú viac než futbal, keďže ich mottom je: Sme VSS - Všetci Spolu Silnejší.


"Po nedávnom postupe našich starších a mladších dorastencov do najvyššej súťaže je to ďalšia skvelá správa pre futbal v Košiciach. Sme radi, že naši fanúšikovia a sponzori budú konečne môcť ísť do kultúrneho prostredia podporiť košický klub. My im na oplátku chceme ponúknuť radosť z víťazstiev. Pred nami sú aj ďalšie výzvy a to najmä vybudovanie tréningovej akadémie, kde budú vyrastať naši talentovaní chlapci a dievčatá. Veríme, že už počas nasledujúcej sezóny uvidia diváci okrem futbalu aj to ako sa stavajú chýbajúce tribúny a v takmer 13-tisícovej aréne zažijeme slávne víťazstvá a nádherné emócie.“


Člen Dozornej rady FC Košice Gergely Sántha, ktorý zastupuje maďarských akcionárov v klube, verí, že podpísali zmluvu, ktorá prispeje k ďalšiemu rozvoj klubu. Vedeniu mesta poďakoval za ústretovosť a zdôraznil, že urobia všetko pre to, aby košický futbal čo najskôr pozdvihli na najvyššiu úroveň. Ocenil nielen vecné rokovania o novej zmluve, ale aj o výstavbe mládežníckej futbalovej akadémie klubu, ktorá má vzniknúť v blízkosti KFA. Mestské zastupiteľstvo už na tento účel schválilo prenájom pozemkov.


„Keď sme sa rozhodli venovať značné finančné prostriedky na rozkvet futbalového života na východnom Slovensku, jednou z našich priorít bolo, aby klub mohol hrať svoje zápasy v dôstojných podmienkach na mestskom štadióne, ktorý sa ešte len budoval. Sme radi, že sa nám podarilo nájsť nielen nový domov, ale aj mimoriadne priaznivé prostredie a férových obchodných partnerov. Na konci tvrdej, ale vždy konštruktívnej série rokovaní sa nám podarilo so zástupcami KFA a mesta dohodnúť na presných podmienkach fungovania štadióna. Dúfame, že to bol iba prvý krok v užšej spolupráci medzi klubom a mestom a v blízkej budúcnosti môžeme podpísať aj zmluvu na výstavbu Futbalovej akadémie.“


Práce na položení trávnika sa začnú tento týždeň


Vedenie KFA po podpise zmluvy s FC Košice okamžite požiadalo zhotoviteľa o prípravu finálnej vrstvy hracej plochy. Položenie vegetačnej humusovej vrstvy, v ktorej trávnik rastie plus jeho výsev stojí celkovo 130 000 eur. S prácami na položení trávnika na štadióne sa začnú v priebehu tohto týždňa.

Mesto Košice doposiaľ do výstavby štadióna investovalo z vlastných zdrojov 13 miliónov eur, ďalšie 4 milióny eur predstavovala štátna dotácia. Na dovybavenie a prevádzku KFA je v rozpočte mesta na tento rok vyčlenených 1,4 milióna eur. Na dokončenie tribún za bránkami a po rohoch štadióna bude počas II. a III. etapy výstavby KFA potrebných ďalších 4,5 milióna eur, o ktorých poskytnutí rokuje vedenie mesta s vládou a ďalšími inštitúciami. V súčasnosti sa na tribúny KFA môže dostať 5836 divákov, po úplnom dokončení dosiahne kapacita arény 12 658 miest.Zdroj: kosice.sk, Foto: vlastné


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI