Košického ligového debutanta Jakubka premiéra teší, výsledok už nie

  • 07.08.2023
  • Vytlačiť

Po Miroslavovi Sovičovi, ktorý si prvý ligový štart pripísal v úvodnom kole Niké ligy proti Slovanu Bratislava (0:0), si debut v najvyššej slovenskej súťaži zaknihoval aj Jakub Jakubko. Stále iba osemnásťročný obranca zasiahol do hry v sobotu v Dunajskej Strede od začiatku druhého polčasu a spoľahlivým výkonom prispel k zmierneniu prehry na Žitnom ostrove.


Keďže Košičania do prestávky inkasovali trikrát, tréner Anton Šoltis musel reagovať. Zmenil nielen rozostavenie, v rámci ktorého prešiel na systém troch obrancov, ale aj hráčske zloženie. A namiesto Ukrajinca Golikova sa na ihrisko dostal práve Jakubko. „Napriek nepriaznivému stavu som sa potešil, že sa konečne dostanem aj na prvoligový trávnik. Trošku som cítil stres, ale celkovo som to zvládol v pohode. Po pár minútach na ihrisku som sa aklimatizoval a hral bez zábran. Ligová premiéra ma určite teší, ale konečný výsledok vonkoncom nie,“ prezradil na úvod debaty futbalista pochádzajúci z Chminianskej Novej Vsi, ktorý mal v sobotu na prípravu k dispozícii celú polčasovú prestávku. „Tréner zmenil systém defenzívneho rozostavenia, prešli sme na troch stopérov a ja som zabezpečoval pravú stranu. Na tejto pozícii som hrával počas celej jarnej časti, tam sa cítim na ihrisku najlepšie a v podstate mi to v sobotu aj veľmi vyhovovalo,“ doplnil hráč, ktorý v priebehu augusta oslávi devätnáste narodeniny.

V samotnom zápase na dunajskostredskom ihrisku sa ocitol vo zvláštnej situácii, keďže pred ním na pravom kraji zálohy tiež od druhého polčasu nastúpil novic Lukáš Fabiš, ktorý s mužstvom dovtedy absolvoval jediný tréning. „Hoci prišiel iba v piatok pred zápasom, Lukáš je výborný futbalista, rozumeli sme si a naša spolupráca bola bez problémov. Išlo to dobre,“ poznamenal mladík, pre ktorého sú FC Košice po Tatrane Prešov a FK Poprad treťou futbalovou zastávkou. Aktuálne v drese nováčika Niké ligy odštartoval už tretiu sezónu a všetkých v klube teší, že je prototypom hráča, ktorý sa z vlastnej Akadémie prepracoval až do A-mužstva.

Kubo napriek mladému veku pôsobí na ihrisku sebavedomým dojmom a obstál aj v sobotu proti DAC. Vedel, že je stav 3:0 a preto zbytočne nešpekuloval. Spoľahlivý bol aj s loptou, keďže dosiahol úspešnosť prihrávok na úrovni 78 percent. „Aj tréner mi povedal, aby som si dal pozor na zbiehanie hráčov súpera za chrbát obrany, ale myslím si, že po zmene strán sme to vzadu zvládli a domáci už neboli takí dominantní ako do prestávky. V prvom polčase sme trikrát inkasovali prakticky z troch striel do priestoru brány, čo nebolo nič príjemné. Futbal však prináša aj takéto momenty a my sa musíme pozerať dopredu, no zároveň sa z chýb poučiť,“ rozvážne uvažoval Jakub Jakubko.

Mladík s blonďavou frizúrou verí, že trénerovi Šoltisovi dokázal svoju výkonnosť pre prvú ligu. A to aj preto, že by rád zvýraznil svoje reprezentačné ambície. Za národný výber do 21 rokov už nastúpil pred pár mesiacmi v Slovinsku (0:0) a túto bilanciu by rád rozšíril. „Je to len na mne. Ak budem tvrdo pracovať, šanca určite príde a je len na mne, ako sa jej chopím. Reprezentačný dres je pre mňa veľkou motiváciou a ak budem pravidelne nastupovať, moje šance na nomináciu budú vyššie,“ konštatoval čerstvý maturant, ktorý je synovcom známeho futbalistu Martina Jakubka, ktorý tiež reprezentoval Slovensko. „Moje výkony veľmi nerozoberáme, ale určite sa bavíme často o futbale. Pýta sa ma, ako sa cítim v Košiciach a veci okolo toho. A ja mu odpovedám, že v FC Košice je super a som rád, že som tu,“ dodal na záver debaty talentovaný mladík.

FOTO: Šimon PAVLIŠIN


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC
  • GymBeam

MEDIÁLNI PARTNERI