Ján Kozák o derby: potrebujeme už bodovať!

  • 29.11.2023
  • Vytlačiť

Regionálne derby, zápas pravdy, no najmä túžba bodovať. A to naplno. To sú faktory, ktoré sú príznačné pre piatkový duel 16.kola Niké ligy medzi FC Košice a MFK Zemplín Michalovce. Kým naši futbalisti čakajú už desať kôl na bodový zisk, hostia zo Zemplína ešte v doterajších štrnástich kolách nevyhrali vôbec. Prvý vzájomný duel sme koncom augusta v Michalovciach vyhrali 2:0. A bolo to naše historicky prvé víťazstvo v Niké lige, zároveň premiérové v tejto sezóne a doposiaľ jediné na ihrisku súpera. Naši tabuľkoví i regionálni susedia majú v tabuľke o dva body menej, ale my hráme doma. Všetci pevne veríme, že negatívnu sériu v piatok prelomíme a po takmer troch mesiacoch sa budeme radovať z výhry. 


V súvislosti s piatkovým východniarskym derby je dôležité aj počasie. V utorok prikryla východ Slovenska snehová nádielka, ktorá poznačila aj trávnik Košickej futbalovej arény. Tá je aktuálne pod tenkou vrstvou ľadu, čo spôsobuje menšie otázniky. „Na tému počasie máme v klube manažéra A-mužstva Romana Šimka. On je taká naša rosnička. Hlásil, že do zápasu by ešte malo snežiť, ale zároveň aj to, že hrať by sme v piatok mali,“ so šibalským úsmevom otvoril debatu tréner košického FC Ján Kozák mladší a pokračoval: „terén je v tomto ročnom období dôležitý. Najmä pre mužstvo, ktoré chce hrať futbal. Verím však, že do piatku bude všetko v rámci možností v poriadku a diváci uvidia napriek chladnejšiemu počasiu zaujímavý zápas. My derby berieme ako ďalšie ligové stretnutie, v ktorom chceme opäť ukázať našu lepšiu futbalovú tvár. Je jasné, že radi by sme bodovali, takisto ako sme chceli aj v predošlých vystúpeniach. Kvalita našich súperov však bola vyššia. Teraz si veríme viac,“ vyhlásil tréner košického nováčika Niké ligy.

Košice s Michalovcami spája aj fakt, že po trénerských výmenách zaznamenali výkonnostné zlepšenie, ktoré sa však zatiaľ neprejavilo na bodovom zisku. Kým Zemplínčania dosiahli pod vedením Petra Struhára v ôsmich súbojoch štyri remízy, naše mužstvo zatiaľ pod taktovkou Jána Kozáka mladšieho trikrát prehralo. Treba však povedať, že s papierovými favoritmi a klesajúcou tendenciou výšky prehier - po 0:3 s Dunajskou Stredou a 0:2 s Trnavou sa naposledy zrodila najtesnejšia prehra v Žiline. „Michalovce podali naposledy doma proti Slovanu Bratislava tiež veľmi solídny a bojovný výkon. Vytvorili si aj dostatok gólových príležitostí, čo platí o každom ich zápase v poslednom období. My musíme k derby pristúpiť maximálne koncentrovane a ak chceme uspieť, musíme byť efektívni v ofenzíve. V Žiline sme boli smerom dopredu nebezpeční, teraz však budeme potrebovať aj góly. Z môjho pohľadu sa zlepšujeme a verím, že aj chlapcom stúpa herné sebavedomie, ktoré dokážu pretaviť do výkonu i výsledku,“ doplnil kormidelník žlto-modrých.

Ján Kozák mladší sa po úvodných dvoch vystúpeniach na košickej lavičke pozastavil nad výkonmi svojich brankárov, ktorí mali nízku úspešnosť zákrokov. V Žiline bol však Matúš Kira jasným mužom zápasu, smerovalo naňho 20 striel, z toho 9 do priestoru brány. Pri všetkých pôsobil isto, rovnako spoľahlivo si počínal aj pri vybiehaní či centrovaných loptách. „Áno, práve jeho výkon nám dodal potrebné sebavedomie. K dobrému výsledku potrebujete vždy aj kvalitného brankára. Verím, že nielen Matúš, ale aj celé mužstvo bude pokračovať vo všetkom dobrom, čo v Žiline predviedli. V prvom rade sa však potrebujeme presadiť strelecky, pretože bez gólu v sieti súpera ťažko môžeme pomýšľať na víťazstvo. Samozrejme, kvalitný výkon brankára nám k tomu určite pomôže,“ zdupľoval na margo gólmana, ktorý futbalovo vyrástol práve v MFK Zemplín, kde strávil rovných desať sezón.

Naše mužstvo stále trápi maródka a vo východniarskom derby nenastúpi ani Ukrajinec Golikov, ktorý bol v Žiline veľmi prísne vylúčený. „Budem mať k dispozícii to isté, čo som mal v Žiline. Chlapci sú však na tom už lepšie po fyzickej stránke a verím, že to na ihrisku aj ukážeme. Už v Žiline to bolo vidieť a ja si najviac prajem, aby sme sa prejavili aj smerom dopredu. Bodovať už nielen chceme, ale aj potrebujeme,“ veľavravne dodal na záver debaty.

Program FC Košice do konca jesennej časti:

16.kolo (piatok 1.12.2023 o 17.30 hod.): FC Košice - MFK Zemplín Michalovce,

17.kolo (sobota 9.12.2023 o 15.00 hod.): FC ViOn Zlaté Moravce - FC Košice,

18.kolo (sobota 16.12.2023 o 15.00 hod.): FC Košice - MFK Ružomberok.

FOTO: Šimon PAVLIŠIN      


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI