Dominikovi Kružliakovi sa cnelo za žlto-modrými farbami

  • 09.09.2023
  • Vytlačiť

Mimoriadne hektické obdobie má za sebou Dominik Kružliak. Obranca Volosu stihol odohrať len tri zápasy v gréckej Superlige - vo všetkých uvidel žltú kartu - a klub s ním rozviazal kontrakt. Stalo sa tak po domácej prehre 2:3 s AEK Atény, o ktorej rozhodla premenená jedenástka v nadstavenom čase po Kružliakovej ruke v hlavičkovom súboji. Slovenský stopér nastúpil na druhý polčas za stavu 1:2. Zaujímavosťou je, že za stavu 1:0 uvidel hosťujúci Mantalos už v 24. minúte červenú kartu, no i tak Aténčania strelili tri góly. Klubu z Volosu patrí predposledná priečka, keď má na svojom konte iba jeden bod za remízu s Lamiou (2:2). Na ihrisku Panathinaikosu prehral 0:3. Skúsený 27-ročný obranca s vyše 200 ligovými zápasmi dlho bez klubu nezostal a upísal sa Košiciam. Článok z dielne denníka Šport a pera redaktora Tomáša Petra preberáme v plnom znení. 


Začneme trochu sarkasticky: tak vám už chýbali žlto-modré farby?

„(Smiech) Navonok to naozaj tak vyzerá… Veď nedávno som mal takéto farby v Dunajskej Strede a teraz sa k ním znova vraciam. Som veľmi rád, že sa podarilo zrealizovať môj príchod do Košíc. Mám za sebou naozaj rušné dni v Grécku. Chcem sa poďakovať aj môjmu agentovi Mišovi Holeščákovi, že mi tak rýchlo vedel sprostredkovať nový angažmán. Keďže nebol čas a ani priestor dohadovať si nejaký nový klub, tak som úprimne rád, že o mňa Košice prejavili záujem. Verím, že spolu budeme úspešní.”

Do akej miery zavážili rozhovory s trénerom Antonom Šoltisom a kapitánom mužstva Erikom Pačindom?

„Do veľkej miery. Záujem Košíc bol evidentný. S ‚Pačim' sa poznáme. Pán Šoltis mi viackrát volal. Ak vám zavolá priamo tréner, tak vždy je to lepšie. Veľmi dobré informácie o klube som mal aj cez Miša Holeščáka. V kontakte som bol aj s pánom Turczykom. Mal som vnútorný pocit, že chcem ísť do Košíc a to bolo pre mňa to najdôležitejšie. Poznám veľa chlapcov z ligy, čo sme hrali spolu i proti sebe. Je tu výborná partia, čo je základ, aby sme boli súdržní na ihrisku a mali spoločný cieľ posúvať klub vpred.”

Prejavila opätovný záujem i Dunajská Streda?

„Nie.”

Ale Slovan asi áno.

„Áno, bol v hre, ale k rešpektu voči Košiciam to nechcem nejako rozoberať. Košice boli pre mňa najlepšia alternatíva podľa môjho vnútorného pocitu. Tak som to cítil srdcom.”

Pátrali ste aj po hlavnej príčine, prečo mali o vás Košičania záujem?

„Áno. Viem, že sa vážnejšie zranil Jany Krivák a taktiež mám informácie, že hľadali ešte nejakú alternatívu do obrany.”

Pred piatimi rokmi ste zažili niečo podobné ako Ján Krivák. Pre operované koleno ste nehrali deväť mesiacov. Čo by ste mu poradili do najbližších dní?

„Je to veľmi nepríjemné zranenie. Sám som si ho prežil. Samozrejme, dôležité je byť v hlave mentálne pripravený na najbližšie mesiace. V prvom rade sa neopustiť. Ako však poznám Janyho, tak je to hráč, ktorý to neurobí. Dôležité je veľa makať. Cvičenia na koleno sú náročné hlavne v prvých mesiacoch. Verím, že všetko pôjde tak, ako má a želám mu skorý návrat na trávniky. Hlavne, aby mu držalo koleno, to je najdôležitejšie.”

Poďme teraz ku gréckej téme. Musí to byť pre vás na šľaktrafenie. Snívali ste o zahraničnom angažmáne, tešili ste sa, že sa vám podarilo prestúpiť do Grécka, no nakoniec to takto dopadlo. Po úvodných troch kolách ste späť na Slovensku. Vládne veľké rozčarovanie?

„Samozrejme, po tom všetkom, čo sa stalo, zavládol smútok. Nejaký deň z toho človek môže byť sklamaný a smutný, no potom musí zdvihnúť hlavu a pozerať sa, čo bude ďalej. Áno, veľmi som sa tešil na túto etapu vo svojej kariére, no dopadlo to ako dopadlo a napokon to bol veľmi krátky angažmán. Žiaľ, veci, ktoré nastali zo strany klubu, ja neovplyvním. Kto rozumie futbalu, vie si na to všetko spraviť vlastný názor. Určite teraz nechcem urážať klub. Som rád, že to mám za sebou, a že som odtiaľ preč. Mám pred sebou novú výzvu a tou sú Košice.”

Nasvedčovalo niečo už v príprave, že to môže dospieť k takémuto koncu?

„Nechcem to veľmi rozoberať. Bolo tam viac takých vecí, o ktorých nechcem hovoriť. Boli tam negatívne i pozitívne skutočnosti, no som rád, že sú za mnou. Pre mňa je to veľké ponaučenie do budúcnosti.”

Pýtali sme sa preto, či naozaj bol jedenástkový moment tou povestnou poslednou kvapkou, alebo ste mali pocit, že to spelo tak či tak k podobnému koncu a bola len otázka času, kedy sa to udeje.

„Ťažko povedať. Z nejakých dôvodov to nechcem veľmi rozoberať a ani o tom rozprávať. V týchto veciach je to v Grécku trochu iné.”

Veta, s ktorou sa s vami lúčil voloský klub na oficiálnych platformách 'Do budúcna mu nič dobré neprajeme, ale rozhodne si ho zapamätáme’ musela zabolieť pri srdci. Priznáme sa, že také niečo sme azda nikdy nikde nezaregistrovali. Ako to vnímate?

„Sú to veci, ktoré neovplyvním. Ja som mal so spoluhráčmi dobré vzťahy, s trénerom sme nemali žiaden konflikt. Ľudia, ktorí ma poznajú vedia, aký som profík. Vždy sa snažím spraviť maximum. Že zvolili takú formu rozlúčky? Do očí mi povedali niečo iné. A niečo iné sa objavilo v stanovisku… Samozrejme, človeka to zamrzí, ale nie je to niečo, čo ma štve a trápim sa pre to. Už sa pozerám dopredu.”

Majiteľom klubu je kontroverzný Achilleas Beos. Čelil viacerým trestným oznámeniam. Rozhodcom sa vraj vyhrážal Čečencami, mal viesť zločineckú skupinu či prať špinavé peniaze. Dostal aj dvojročnú podmienku za podplácanie rozhodcov. Aktuálne je primátorom tohto stotisícového mesta. Ako sa vám javil? Mali ste spoločnú debatu?

„Rozprávali sme sa na začiatku angažmánu, keď som podpisoval zmluvu. Chodil na každý zápas, sledoval i tréningy. S ním som môj koniec v klube neriešil. Všetko sa išlo cez športového riaditeľa. Ako na mňa pôsobil? Na to radšej nebudem reagovať…”

V klube zostal Samuel Mráz. Tiež v prvých dvoch zápasoch začal v základnej zostave a v treťom nastúpil ako striedajúci hráč. Teda ako vy. Aká je jeho situácia?

„Samovi prajem, aby sa uchytil. Je to výborný hráč i chlapec. Dá sa povedať, že sme celý čas strávili spolu s mojou rodinou. Aj jeho zamrzel môj odchod. On je však zostáva hráčom Volosu a chce pomôcť mužstvu.”

Zaregistrovali ste vyjadrenie poľského futbalistu Jakuba Kuzdru, ktorý na sociálnej sieti napísal podobnú skúsenosť s týmto gréckym klubom? Kontrakt s ním rozviazali už po troch týždňoch po tom, ako ho v prípravnom zápase trafila v šestnástke lopta do ruky.

„Zaregistroval som jeho vyjadrenie, ale nepísali sme si a ani sme sa nerozprávali. Nie som veľmi aktívny na sociálnych sieťach. Som skôr opačný typ človeka. Viem však, že hráčov s podobnou skúsenosťou bolo viac. Nebol to len Jakub Kuzdra, bol aj iní. Vo finále je to aj vizitka klubu ako sa správa k hráčom. Je to niečo, čo sa u nás nedeje. Podobne ani vo futbalovo vyspelejších krajinách. Ľudia si môžu spraviť obraz, ako sa ku mne zachovali.”

S Košicami ste podpísali dvojročnú zmluvu. Zahraničie vás však asi láka naďalej. Máme pravdu?

„Momentálne som nastavený na Košice a ničím iným sa nezaoberám. Pochopiteľne, každý hráč má cieľ posúvať sa čo najvyššie v kariére. Je to aj môj cieľ. Opakujem však, teraz som v Košiciach a urobím maximum preto, aby som podával čo najlepšie výkony, aby bol klub čo najvyššie v tabuľke a dosahoval úspechy. Čo prinesie budúcnosť, to budeme riešiť až potom.”

Vedeli ste trafiť na štadión?

„Ešte som tu nebol. Som na ňom po prvý raz. Pred tým som hral iba v Čermeli. Aréna je krásna. Vidím v nej aj určitú paralelu so štadiónom v Dunajskej Strede. Zázemie je veľmi podobné a rovnako tak aj kapacita. Ešte sa majú robiť tréningové ihriská. Začnú budovať i akadémiu. Fantastické podmienky pre hráča, aby sa sústredil len a len na futbal. Musím však pochváliť aj skvelých ľudí vo vedení klubu. Som veľmi šťastný.”

Košice sú síce v pozícii nováčika, ale keď sa fanúšik pozrie na káder, akí skúsení ligisti v ňom hrajú - Kira, Putnocký, Šindelář, Qose, Greššák, Pačinda, Faško, Medved - tak to tak ani nevyznieva. Svojím príchodom ste priniesli ďalšie ligové skúsenosti a umocnili tak naše slová. Ako vy vnímate FC?

„Ja som sledoval jeho počínanie v druhej lige a som rád, že sa mu podarilo postúpiť. Košice jednoznačne patria do ligy. Fanúšikovia si zaslúžia, aby bol v meste dobrý futbal. Som rád, že aj klub je tak nastavený a pritiahol naozaj zaujímavé mená.”

DRAMATICKÝ ODCHOD ZO ZAPLAVENÉHO VOLOSU

Volos je prímorské mesto pri Egejskom mori v strede cesty medzi Solúnom na severe a Aténami na juhu. A práve v strede Grécka v týchto dňoch vyčíňajú mohutné povodne. S nimi však bojujú aj v Bulharsku a Turecku. V Grécku je však situácia veľmi komplikovaná.

„Boli sme priamo v epicentre záplav. Štyri dni v kuse pršalo, voda sa všade valila, brala so sebou aj autá. Neďaleko Volosu je vrch Pelion, odkiaľ stekala voda a v celej oblasti sa tak tvorili rieky. Niečo strašné. To, čo sa tam teraz deje, je ako z katastrofického filmu. Bol veľký problém dostať sa z tejto oblasti na Slovensko. Veľké úsilie nás stálo zohnať nejaký transfer na letisko do Atén. Nakoniec sme sa dohodli s jedným taxikárom, ale bola to strastiplná cesta. Prakticky len po vode. Taxikár dosť riskoval. Poriadne sme si vydýchli, že to vyšlo, a že sa nám podarilo odletieť na Slovensko,” povedal Dominik Kružliak, ktorý s rodinkou priletel len vo štvrtok, preto včera ani neabsolvoval tréning a trénovať začne až v pondelok. Manželka s trojročnou dcérkou zostali zatiaľ doma v Liptovskom Mikuláši.

ZDROJ: denník ŠPORT / Tomáš PETRO

FOTO: TOMÁŠ CICOŇ


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC
  • GymBeam

MEDIÁLNI PARTNERI