Dominik Kružliak pracuje na návrate, nechce nič unáhliť

  • 16.11.2023
  • Vytlačiť

Keď v prvej polovici septembra potvrdil príchod do Košíc, bola to prestupová bomba. Dominik Kružliak ešte v prvej polovici tohto roka patril v drese Dunajskej Stredy medzi najlepších obrancov najvyššej slovenskej súťaže. Nie nadarmo po ňom siahol grécky Volos NPS. Na juhu Európy však stihol odohrať len tri zápasy a po domácej prehre s AEK Atény (2:3) sa s klubom sídliacom v prístavnom meste na brehu Egejského mora rozlúčil. Dominik však dlho nesmútil, na stole jeho agenta okamžite pristálo viacero ponúk zo Slovenska i zahraničia. Rodený Lipták si vybral náš klub. Premiéru v žlto-modrom drese si symbolicky odkrútil na ihrisku materského Ružomberka, kde odohral niečo vyše 80 minút. Po nezavinenom súboji s útočníkom domácich spadol tak nešťastne, že si to odniesla jeho kľúčna kosť. Bola nevyhnutná operácia, a tak absencia najzvučnejšej letnej posily nováčika Niké ligy trvá dodnes.


Dominik Kružliak už druhý týždeň v rámci postupného návratu do zostavy trénera Jána Kozáka mladšieho zapája aj pohybové aktivity. Ešte predtým absolvoval oveľa náročnejšiu fázu zbavenia sa fixačnej ortézy. „Od lekárov som dostal zelenú na postupné rozhýbavanie ruky. Mám tam „šrób“, ktorý mi drží rameno pokope. Cítim ho, ale neprekáža mi v postupnom rozhýbaní. Zo začiatku po sňatí ortézy to bolo náročné. Keďže som pravák, počas fixácie som všetko musel robiť opačnou rukou. Až vtedy si uvedomíte, aké zložité môže byť najesť sa, učesať sa, či umyť si zuby,“ s úsmevom podotkol Dominik Kružliak a pokračoval: „všetky svaly okolo ramena, ale aj prsty, chrbát, bicepsy i tricepsy, som mal ochabnuté. Najprv sme s fyzioterapeutom začali s pasívnejšou formou, pretože spomínané časti tela som mal naozaj stuhnuté. Postupne sme pridávali rôzne cviky v posilňovni s cieľom dosiahnuť plný rozsah ruky. Cítim sa zo dňa na deň lepšie. Aktuálne už zapájam aj beh, takže v pohybe mám už celé telo,“ prezradil rodák z Liptovského Mikuláša, podľa ktorého je moment vybratia „šróbu“ z ramena u ľudí individuálny. Niekto si ho nechá vybrať po dvoch mesiacoch, iný po piatich rokoch. „Momentálne sa tým nezaoberám. Ak to však bude aktuálne, opäť to bude musieť byť cez operačný zákrok, ktorý ma vyradí z hry na 10-14 dní. Teraz nechcem do toho „šupať“, keďže hrať sa s tým dá. Možno niekedy po sezóne, alebo aj neskôr. Uvidíme, nechcem predbiehať,“ avizoval 27-ročný futbalista.

Prvotné prognózy lekárov na dobu rekonvalescencie zneli na tri mesiace, čo by - zhodou okolností - znamenalo návrat na domáci zápas s Ružomberkom (16. decembra 2023), teda súperovi, proti ktorému sa zranil. „Hoci pracujem na mojom návrate intenzívne a poctivo, nechcem nič uponáhľať. Pocitovo by som chcel hrať už zajtra. Pamätám si, že lekári krátko po zranení spomínali tri mesiace, ale komplexný návrat do zostavy ovplyvňuje viacero ďalších faktorov, ako je rozsah pohybu či stabilita svalstva. Dôležitá je takisto fyzická kondícia, o trénovaní s mužstvom a získaní hernej istoty ani nehovorím. Ak bude všetko v poriadku, pomôžem veľmi rád. Ak ma telo nepustí, nechcem nič unáhliť,“ rozumne vysvetlil skúsený stopér.

Keď prišiel Dominik Kružliak do kádra žlto-modrých, tí mali za sebou v Niké lige dve víťazstvá a hoveli si v pokojných vodách stredu tabuľky. Faktom je, že od zápasu s Ružomberkom, do ktorého ešte stihol zasiahnuť, nezískalo naše mužstvo už ani bod. O to viac ho mrzí, že nemôže spoluhráčom pomôcť na ihrisku. „Na tribúne som viac nervózny, ako v prípade, že by som nastúpil. Ťahá ma to na plochu, pretože by som chcel pomôcť zvrátiť sériu prehier. Nepozerá sa na to ľahko, keď sa chlapci snažia, ale z víťazstiev sa radujú naši súperi. A prečo sa nám nedarí? V prvom rade máme veľa zranených hráčov. Skutočne si nepamätám, či som niekedy v kariére zažil taký lazaret. A prenasleduje nás aj smola, je za nami viacero zápasov, v ktorých sme mohli bodovať. Verím, že na záver jesene chlapci zaberú a v dôležitých stretnutiach proti tabuľkovým susedom získajú čo najviac,“ dodal na záver debaty Dominik Kružliak.

FOTO: Šimon PAVLIŠIN


Výber z nášho e-shopu

GENERÁLNY PARTNER


HLAVNÍ PARTNERI


  • Hell Energy drink

PARTNERI


  • KPC

MEDIÁLNI PARTNERI