ZAOSTRENÉ NA SÚPERA: Naši regionálni i tabuľkoví susedia

• 30.11.2023

Našim najbližším súperom v Niké lige bude v rámci šestnásteho kola MFK Zemplín Michalovce. Východniarske derby má začiatok v piatok 1. decembra o 17.30 hod.

Vznik futbalu v Michalovciach sa datuje do roku 1912, o dva roky neskôr vznikol v tomto meste prvý klub NAC (Nagymihályi atletikai club). Počas celej svojej histórie niesol klub zastrešujúci futbal v Michalovciach až 23 názvov, pričom ten aktuálny MFK Zemplín je aktuálny od roku 2006. Práve so vstupom mestského magistrátu do futbalového klubu prišiel aj vzostup. Keď pred sedemnástimi rokmi vtedajší primátor mesta Jozef Bobík súhlasil s vytvorením akciovej spoločnosti MFK Zemplín v kooperácii so stavebnou spoločnosťou Scorp, ako prvý prišiel na rad štadión. Ten michalovský sa odel do nového šatu, pribudla nová tribúna i miesta na sedenie za bránami. Neskôr aj umelé osvetlenie a vyhrievaný trávnik. Prvý zápas na ňom bol na programe 22. augusta 2009 a v súboji s Liptovským Mikulášom sa zrodila remíza 1:1, keď jediným a prvým strelcom bol Dušan Sninský.

Oveľa viac sa darilo MFK Zemplín v sezóne 2014/2015, ktorú zverenci vtedajšieho českého trénera Františka Šturmu ovenčili historickým postupom do prvej ligy. V nej sa im najviac darilo v sezóne 2018/2019 dosiahnutým piatym miestom. Za úspech možno označiť aj dvojnásobnú účasť v semifinále Slovnaft cupu v rokoch 2017 a 2019. Jednoznačným lídrom súčasného mužstva a zároveň najstarším hráčom celej Niké ligy je 40-ročný Igor Žofčák, ktorý má na najvyššej úrovni na konte už vyše 400 zápasov. Od stretnutia 11. kola v Zlatých Moravciach (2:2) je však zranený a odvtedy maróduje.

V doterajšom priebehu súťaže zatiaľ MFK Zemplín ešte nevyhral a jeho päť získaných bodov je za päť remíz. Nula v kolónke sa nezmenila ani po ôsmom kole, kedy bol odvolaný tréner Marek Petruš a namiesto neho prišiel Peter Struhár. Ten v ôsmich stretnutiach na michalovskej lavičke zaknihoval štyri remízy. Viac sa mu darilo v Slovnaft cupe, kde s mužstvom zaknihoval dva postupy cez Nové Zámky a Devínsku Novú Ves.

Michalovčania od nášho prvého vzájomného súboja vymenili nielen trénera, ale aj posilnili káder. Pribudla pätica legionárov, slovinský brankár Frelih, český obranca Jeřábek, guinejský stredopoliar Mendes, nigérijský záložník Zubairu a holandský útočník van Kessel. V našom kádri je hneď niekoľko členov s michalovskou minulosťou. Najdlhšie pôsobenie na štadióne pri Laborci má určite za sebou brankár Matúš Kira, ktorý obliekal dres nášho piatkového súpera desať sezón. Najčerstvejšie spomienky má však stredopoliar Kristi Qose, ktorý za Michalovce hrával ešte počas uplynulej jarnej sezóny.

V prvom vzájomnom súboji sme na Zemplíne vyhrali 2:0 a bolo to naše prvé víťazstvo v najvyššej súťaži, zároveň premiérové v tejto sezóne a rovnako aj zatiaľ jediné na ihrisku súpera. Tréner Anton Šoltis urobil vtedy oproti predošlému zápasu so Žilinou dve zmeny v základnej zostave, v strede poľa Greššák nahradil Qoseho a namiesto Jakubka sa ocitol na ihrisku Turčák. Košičania vstúpili do východniarskeho derby s chuťou a v 6. minúte mali prvú veľkú šancu, domáci obranca Bahi odhlavičkoval loptu pred Faška a ten z hranice pokutového územia napálil loptu volejom do žrde! V 35. minúte sa prejavili strelecky aj Michalovce, so zakončením Steinhubela z 25 metrov si Kira hravo poradil. Hneď z protiútoku bol v akcii Turčák, spätnou prihrávkou našiel Medveda a ten poslal ľavačkou loptu k žrdi - 0:1! To však nebolo z košickej strany v prvom polčase všetko, v 40. minúte centroval Faško, hlavičku Šindelářa reflexívne vyrazil brankár Zemplínčanov na roh. Ten zahrával opäť Faško a loptu z jeho kopačky poslal do vlastnej siete stopér Michaloviec Marjanovič - 0:2!

Po prestávke sa tréner MFK Zemplín odhodlal k trojitej zmene, na ihrisku sa objavili Žofčák, Danko a Jánošík. Michalovce začali náporom, ale skórovať mohli opäť FC Košice - Pačinda uvoľnil Medveda, ten sa ocitol sám pred brankárom Szárazom, ktorý nohou zachránil pred ďalším gólom vo svojej sieti. O dve minúty Žofčák poslal do brejku Jánošika, ten išiel sám, no jeho gólová strela skončila na výbornom Kirovi. V 82. minúte podnikli Košičania brejk, Faško uvoľnil Vasiľa, ten našiel v šestnástke Medveda a jeho strela skončila na žrdi michalovskej brány.

Štatistika

Michalovce - FC Košice 0:2 (0:2)

Góly: 36. Medved, 41. Marjanovič vlastný. ŽK: Bahi - Turčák, Golikov. Rozhodovali: Marhefka - Zemko, Kuba -  2074 divákov.

MFK ZEMPLÍN: Száraz - Šimko (63. Magda), Marjanovič, Volanakis, Bahi - Bednár, Karasiuk - Marcin (46. Žofčák), Steinhubel (46. Danko), Adekunle (46. Jánošik) - D. Pavúk. Tréner: Marek Petruš.

FC KOŠICE: Kira - Fabiš, Krivák, Šindelář, Mizerák - Golikov (90. Sovič), Greššák (76. Qose) - Pačinda (76. Vasiľ), Faško, Turčák (88. Petrák) - Medved (88. Sagna). Tréner: Anton Šoltis.

VIZITKA

MFK ZEMPLÍN MICHALOVCE

Rok založenia: 1912

Predseda predstavenstva: Štefan Laurinčík

Športový riaditeľ: Vladimír Rusnák

Tréner: Peter Struhár, asistent: Patrik Durkáč, tréner brankárov: Maroš Ferenc, kondičný tréner: Gabriel Csörgö.

Manažér A-tímu: Peter Ščobik, vedúci mužstva: Dávid Gubaňar, lekár: Jozef Petrík, masér: Marek Mager, fyzioterapeutka: Veronika Dolutovská.

Najväčšie úspechy: víťaz druhej ligy a postup do najvyššej súťaže (2015), 5. miesto v najvyššej súťaži (2019), semifinalista Slovnaft Cupu (2017, 2019).

Umiestnenie v minulej sezóne: 10. miesto v najvyššej súťaži.

Brankári: 1 Benjamin Száraz, 23 Matúš Ružinský, 77. Žiga Frelih (Slovinsko).

Obrancovia: 2 Lukáš Šimko, 5 Polydefkis Volanakis (Grécko), 12 Henry Franck Bahi (Guinea), 15 Saša Marjanovič (Bosna a Hercegovina), 17 Filip Vaško, 21 Daniel Magda, 66 Martin Bednár, 18 Michal Jeřábek (Česko).

Stredopoliari: 8 Juši Šimamura (Japonsko), 10 Igor Žofčák, 14 Issa Adekunle (Nigéria), 46 Dávid Petrík, 51 Stanislav Danko, 55 Artúr Musák (Maďarsko), 27 Chrisitán Steinhubel, 91 Roman Karasiuk (Ukrajina), 4. Abdul Zubairu (Nigéria), 70. Papu Mendes (Guinea).

Útočníci: 7 Daniel Pavúk, 9 Matúš Marcin, 20 Lukáš Jánošík, 93 Gino van Kessel (Holandsko / Curaccao).

Príchody: Bednár (Zlaté Moravce), D. Pavúk (Podbrezová), Bahi (Šamorín), Šimko (Prešov), Ružinský (Slovan Bratislava), S. Danko (Trebišov), Karasiuk (Pjunik Jerevan), Steinhubel (Liptovský Mikuláš), Frelih (CD Mirandés, Španielsko), Jeřábek (FC Zlín), Zubairu (Lazarevac, Srbsko), Papu Mendes (Servette Ženeva), van Kessel (Gyirmót FC, Maďarsko).

Odchody: Kotula (Ružomberok), Qose (FC Košice), Peňa (FC Riga), Kožuchar (Karpaty Ľvov), Ranko (Skalica), Slebodník (Žilina), Krivokapič, Njie (obaja Dun. Streda), M. Begala (PAS Giannina), Ceklič (Budučnost Podgorica), Kanu (Škupi 1927), Holp (Humenné), Sova (Zlínsko).

Stretnutie 15.kola Niké ligy medzi FC Košice a MFK Zemplín Michalovce môžete sledovať v piatok 1. decembra 2023 od 17.10 hod. aj na TV stanici NOVASPORT.