ZAOSTRENÉ NA SÚPERA: Klub zvučného mena s úspešnou históriou

• 10.11.2023

História futbalu v Trnave má svoje korene už v období Rakúsko-Uhorska. Futbal v meste reprezentovalo viacero klubov a v roku 1952 vznikol Spartak Trnava - päťnásobný majster Československa a majster Slovenska zo sezóny 2017/18. Okrem 5 titulov majstra Československa získal päťkrát Československý pohár, osemkrát Slovenský pohár a iné významné trofeje. Dostal sa aj do najvýznamnejšej európskej súťaže EPM  (dnes Liga majstrov UEFA), kde v roku 1969 dokráčal až do semifinále, no nešťastne vypadol s Ajaxom Amsterdam. Spolu s MŠK Žilina je najstabilnejším účastníkom novodobej slovenskej ligy - zúčastnil sa 30 z 31 ročníkov. Klubovou oficiálnou hymnou je Il Silenzio. Spartak Trnava je klub s najväčšou fanúšikovskou základňou na Slovensku.

V novodobej ére je najväčším úspechom klubu zisk majstrovského titulu v roku 2018, ktorého sa Spartak dočkal po dlhých 45 rokoch. Pod vedením trénera Nestora El Maestra získala Trnava primát už tri kolá pred koncom sezóny 2017/18 po víťazstve nad Dunajskou Stredou. Oslavy titulu sa konali po poslednom ligovom zápase s AS Trenčín pred návštevou 17 113 divákov. Ich súčasťou bola autogramiáda, jazda mestom na otvorenom autobuse, ohňostroj aj slávnostná svätá omša v katedrále sv. Jána Krstiteľa. Boli to najväčšie oslavy titulu v histórii Slovenska. Trnavčania v ďalšej sezóne postúpili aj do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA, kde obsadili nepostupové tretie miesto.

Už vyše dvoch rokov je tréner Spartaka trnavský rodák a odchovanec klubu 41-ročný Michal Gašparík. V minulej sezóne klub obsadil v najvyššej slovenskej súťaži tretie miesto a navyše získal Slovenský pohár, čím zopakoval rovnaký triumf z predošlej sezóny. V aktuálnom ročníku pridal postup do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy. V nej má Spartak za sebou tri vystúpenia, bulharskému Ludogorcu Razgrad podľahol na jeho pôde 0:4 a doma nestačil na turecký Fenerbahce Istanbul (1:2) a dánsky Norsdsjaelland (0:2), na pôde ktorého sa predstavil aj vo štvrtok a dosiahol remízu 1:1.

Spartak hráva svoje domáce stretnutia na zrekonštruovanom štadióne Antona Malatinského, ktorý nesie komerčný názov City Aréna a pojme 19 460 divákov. Je druhým najväčším futbalovým stánkom na Slovensku. Spartaku Trnava v aktuálnej sezóne patrí so ziskom 24 bodov tretie miesto s osembodovou stratou na vedúci Slovan Bratislava. Najlepšími strelcami mužstva sú štvorgóloví Philip Elayo Azango a Michal Ďuriš.

Prvý vzájomný zápas medzi dnešnými súpermi sa mal pôvodne odohrať v nedeľu 13. augusta, ale Spartak Trnava využil svoje právo odložiť si ako účastník európskeho pohára jeden súboj Niké ligy podľa vlastného výberu. To sa mu aj napokon vyplatilo, keďže sa v konečnom súčte prebojoval až do skupinovej fázy Európskej konferenčnej ligy. Dohrávané stretnutie 3. kola Niké ligy bolo na programe v stredu 27. septembra a na ihrisku Spartaka Trnava sme prehrali 0:3 (0:1) a pripísali si vtedy tretiu porážku za sebou. Zaujímavosťou je, že prvý i druhý náš vzájomný duel rozhoduje rovnaký arbiter - Erik Gemzický.

Tréner Anton Šoltis pred zápasom v Trnave znovu pristúpil k viacerým zmenám v zostave, premiéru v tejto sezóne absolvovali brankár Matúš Putnocký a stredopoliar Péter Varga. Prvýkrát sa do základu dostali ďalší hráči stredovej formácie Bernard Petrák a Erik Liener.

Prvý gól padol už v 6. minúte, Bainovič uvoľnil Ďuriša a ten strelou pomedzi nohy Putnockého otvoril skóre - 1:0. V 15. minúte sa k slovu dostali aj žlto-modrí, Sagna prenikol po ľavej strane, centrom našiel Lienera, ale ten zblízka nemieril presne. O päť minút neskôr pálil z 20 metrov Fabiš, no brankár Vantruba na dvakrát jeho pokus kryl. V 40. minúte sa uvoľnil na pravej strane Liener, jeho prudký center našiel Sagnu, ale ten v páde mieril vedľa. Po prestávke sa hral spočiatku vyrovnaný futbal, ale v 66. minúte sa domáci radovali po druhýkrát, striedajúci Ofori našiel pasom Azanga, ten centrom z ľavej strany ideálne naservíroval loptu Štefánikovi, ktorý volejom prekonal Putnockého. Azango bol pri chutí, v 77. minúte využil chybu Tidjaniho pri rozohrávke a zoči-voči Putnockému tretíkrát skóroval - 3:0. V 81. minúte si prvú vážnu šancu vypracovali aj Košičania, Faško sa uvoľnil cez obranu, v dobrej príležitosti ho však vychytal brankár Vantruba.

Štatistika

Trnava - FC Košice 3:0 (1:0)

Góly: 6. Ďuriš, 66. Štefánik, 77. Azango. ŽK: bez kariet. Rozhodovali: Gemzický - Hancko, Straka - 1849 divákov.

SPARTAK: Vantruba - Koštrna, Štetina, Kóša, Breznik – Štefánik (78. Oseni), Procházka, Bainovič (62. Bernát) - Daniel (62. Ofori), Ďuriš (62. Azango), Paur (70. Ristovski). Tréner: Michal Gašparík.

FC KOŠICE: Putnocký - Fabiš, Greššák, Šindelář, Mizerák - Varga (61. Qose), Golikov (76. Sovič) - Liener (61. Vasiľ), Faško, Petrák (61. Tidjani) - Sagna (76. Lačný). Tréner: Anton Šoltis.

Vizitka

FC Spartak Trnava

Rok založenia: 1923

Prezident a generálny manažér: Peter Macho.

Športovo-technický manažér: Peter Maron, marketingový manažér: Pavol Bielik, PR a Event manažér: Patrik Velšic.

Realizačný tím:

Tréner: Michal Gašparík ml., asistenti: Tomáš Prisztács, Marián Hodulík, tréner brankárov: Pavel Kamesch, kondičný tréner: Michal Kukučka, vedúci mužstva a kustód: Martin Bohunický, lekár: Viliam Vadrna, fyzioterapeutka: Lenka Jurišičová, masér: Tomáš Hološka.

Najväčšie úspechy: 5-násobný majster Československa (1968, 1969, 1971, 1972, 1973), semifinalista EPM (1968/69), majster Slovenska (2018), 5-násobný víťaz Čs. pohára (1948, 1967, 1971, 1975, 1986), 8-násobný víťaz Slovenského pohára (1971, 1975, 1986, 1991, 1998, 2019, 2022, 2023).

Umiestnenie v minulej sezóne: 3. miesto v najvyššej súťaži.

Hráčsky káder:

Brankári: 1 Ľuboš Kamenár, 31 Dobrivoj Rusov, 71 Dominik Takáč, 72 Martin Vantruba, 30 Michal Šulla.

Obrancovia: 2 Lukáš Štetina, 4 Nicolas Gorosito (Argentína), 5 Miha Breznik (Slovinsko), 13 Marek Ujlaky mladší, 18 Martin Šulek, 24 Kristián Koštrna, 26 Sebastián Kóša, 29 Martin Mikovič, 77 Kazeem Bolaji (Nigéria).

Stredopoliari: 8 Samuel Štefánik, 11 Philip Azango (Nigéria), 14 Ricardo Peňa Gutierrez (Kostarika), 15 Roman Procházka, 17 Jakub Paur, 20 Azeez Oseni (Nigéria), 23 Erik Daniel, 25 Filip Bainovič (Srbsko), 27 Patrick Karhan, 28 Martin Bukata, 80 Adrian Zeljkovič (Slovinsko), 97 Kelvin Ofori (Ghana), 27 Ján Bernát.

Útočníci: 7 Marco Djuričin (Rakúsko), 19 Milan Ristovski (Sev. Macedónsko), 57 Michal Ďuriš.

Príchody: Adrian Zeljkovič (Tabor Sežana), Filip Bainovič, Philip Azango (obaja Trenčín), Martin Šulek (Wisla Plock), Nicolas Gorosito (Banská Bystrica), Miha Kompan Breznik (NŠ Mura), Ricardo Peña (Cons. Desamparados), Marco Djuričin (HNK Rijeka), Andrej Djurič (Crvena Zvezda Belehrad), Ján Bernát (KVC Westerlo), Michal Ďuriš (Othellos Athienou).

Odchody: Kyriakos Savvidis (Slovan Bratislava), Matej Čurma, Alex Iván (obaja Karviná), Stanislav Olejník (Šamorín), Kelvin Boateng (First Vienna), Gergely Tumma (Zlaté Moravce), Abdulrahman Taiwo (Sonderjyske), Filip Twardzik (LASK Linz), Dyjan Azevedo (koniec zmluvy), Patrick Karhan, Patrik Vasiľ, Tomáš Juraj Vaško (všetci hosťovanie v Malženiciach).

Zápas FC Košice - Spartak Trnava môžete sledovať v nedeľu 12. novembra od 17.10 hod. aj na Dajto TV.