Prvé domáce víťazstvo žlto-modrých, ViOn zdolali 1:0!

• 02.09.2023

Futbalisti košického FC zvíťazili v sobotňajšom stretnutí 6. kola Niké ligy doma nad Zlatými Moravcami 1:0 (1:0) a dosiahli tak druhú výhru za sebou. O trojbodovom zisku rozhodol presný zásah Lukáša Greššáka z prvého polčasu. V Niké lige teraz nasleduje reprezentačná prestávka. Zverenci trénera Antona Šoltisa budú najbližšie v akcii v sobotu 16. septembra, v zápase 7. kola o 18.00 hod. sa predstavia v Ružomberku. Doma ich potom uvidíme v piatok 22. septembra o 17.30 hod. proti AS Trenčín.

Tréner Anton Šoltis ostal verný starej známej pravde, že víťazná zostava sa nemení, a FC Košice nastúpili v identickom zložení ako naposledy v Michalovciach. Hneď s úvodným hvizdom prišiel hustý lejak, ale futbal nezaplakal. Najmä naši futbalisti ponúkli viacero pekných ofenzívnych akcií a dočkali sa aj prvého presného zásahu v domácom prostredí.

Ako prvý sa zastreľoval hosťujúci Brenkus, v 6. minúte zahrával priamy kop, ale s jeho strelou si brankár Kira poradil. V 12. minúte centroval z rohového kopu Faško, hlavička Kriváka mierila vedľa. O štyri minúty opäť Faško našiel z rohu hlavu Medveda, ale aj on nemieril presne. O tri minúty neskôr pálil prudko hosťujúci Brenkus, Kira boxoval do bezpečia. O minút neskôr na opačnej strane centroval Fabiš, strieľal Faško a v následnej skrumáži pálil do bloku Turčák. V 27. minúte už mohli Košičania prvýkrát v sezóne doma jasať, Turčák našiel centrom z ľavej strany nabiehajúceho Greššáka a ten zblízka akrobaticky rozvlnil sieť - 1:0! O 10 minút sa podobná situácia zopakovala, Mizerák centrom našiel Medveda, ten aj poslal loptu do siete, no kvôli ofsajdu nebol jeho presný zásah uznaný. Záverečné minúty prvého dejstva patrili strelecky hosťom, najprv v 43. minúte Mondek poslal v páde volejom loptu vedľa Kirovych žrdí a tesne pred prestávkou ešte preveril pozornosť domáceho gólmana Brenkus.

Po prestávke hostia poslali na hrot vysokého Balaja a aj keď začali aktívne, Kiru vážnejšie neohrozili. Košičania kontrolovali hru a postupne preberali iniciatívu, v 57. minúte centroval z ľavej strany Mizerák, Pačinda však hlavou loptu ideálne netrafil. O dve minúty Turčák z rovnakej pozície hľadal Fabiša, ale tomu zmaril koncovku obranný zákrok súpera v poslednej chvíli. V 63. minúte pálil po skrumáži Gono, ale košická obrana mu jeho pokus zblokovala. Obe mužstvá sa v nasledujúcich minútach snažili skórovať, ale žiadny z pokusov neznamenal väčšie nebezpečenstvo. Zmeniť to mohli v 75. minúte striedajúci hráči Košíc, Sagna centroval, našiel hlavu Vasiľa, ale toho v tutovke vychytal brankár hostí. Dorazenú strelu Medveda opäť kryl gólman Zlatých Moraviec. V 82. minúte odvrátila obrana žlto-modrých loptu pred Balaja a ten z voleja tesne minul košickú bránu. V závere stretnutia Košičania umne kontrolovali snahu hostí o získanie prevahy a v nadstavenom čase ešte mohol rozhodnúť Liener, no pri riešení streleckej situácie zaváhal, a tak sa zápas skončil najtesnejším víťazstvom domácich.

Štatistika

FC Košice - Zlaté Moravce 1:0 (1:0)

Gól: 27. Greššák. ŽK: Brenkus - Golikov. Rozhodovali: Dohál - Straka, Jánošík -  2154 divákov.

FC KOŠICE: Kira - Fabiš, Krivák (86. Jakubko) , Šindelář, Mizerák - Golikov, Greššák (81. Qose) - Turčák (72. Sagna), Faško (72. Vasiľ), Pačinda - Medved (81. Liener). Tréner: Anton Šoltis.

FC ViOn: Slávik - Suľa, Moško, Nagy, Čonka - Brenkus (81. Ďubek), Duga, Gono (81. Weir) - Mondek, Čerepkai, Švec (46. Balaj). Tréner: Vladimír Cifranič.

Ďalšie výsledky 6. kola Niké ligy, piatok 01.09.2023: Banská Bystrica - Ružomberok 1:1 (1:0), sobota 02.09.2023: Skalica - Michalovce 2:1 (0:1), Trenčín - Dunajská Streda 1:0 (0:0), nedeľa 03.09.2023: Trnava - Žilina 0:2 (0:0), Slovan - Podbrezová 3:2 (1:0).