Prípravný zápas FC Košice 0:2 FC Spartacus Nyíregyháza

• 07.07.2019
Tretí prípravný zápas – tretie miesto, na ktorom sme hrali. V rámci osláv 100-ročnice moldavského futbalu sme sa stretli s maďarskou druholigovou Nyíregyházou Spartacus FC práve v Moldave nad Bodvou. Maďarský súper prišiel s viac ako dvomi jedenástkami hráčov, my sme naďalej skúšali alternatívy do zostavy. Stretnutie sa začalo výkopom o 17:00, z pozície hlavného rozhodcu ho viedol Igor Kozák.

Ako v predchádzajúcich dvoch zápasoch, aj teraz sme začali ofenzívne, súpera sme donútili brániť sa. Trvalo to necelú štvrťhodinu, na konci ktorej si Matej Fabini pripísal dva zákroky, prv po pokuse Kártika a následne i šanci Barnu Tótha. O päť minút neskôr mohol reagovať Rišo Kačala, ktorý sa dostal k odrazenej lopte spoza veľkého vápna. Krížna strela nášho pravého obrancu šla po zemi, aby napokon letela meter a pol vedľa pravej žrde. Po nedostatočnom odkope a dôraze v našej obrane prišiel trest, zvnútra šestnástky delovkou Fabinimu nedal šancu László Rezes – 0:1. Po tomto góle sme opäť prevzali iniciatívu, stroskotávali sme ale na presnosti. Kamil Karaš distribuoval loptu smerom na Vyshnevskyiho, Kačalu či Pavúka, strelecké pokusy či centre ale Csorvásiho v bráne Spartacusu neohrozovali.

Druhý polčas odštartoval skvelým centrom Katunského na Kisa, ten zvnútra pokutového územia half-volejom bránu netrafil. Katunský o päť minút neskôr šiel dole z ihriska, nahradil ho Ristovski. Pokračovali sme v dobrom tempe, Karaš jemným lobom vysunul Gálla, ten obišiel Csorvásiho, ale z uhla trafil len obrancu postaveného na bránkovej čiare. Na konci hodiny hry bol Fabini znovu v pohotovosti, keď v rozpätí desatín sekundy reagoval na teč z niekoľkých metrov od brány a zachránil nás od ďalšieho gólu. Nyíregyháza o pár chvíľ na to poslala na ihrisko deväť nových hráčov vrátane brankára Máté Nagya. Ten sa o tri minúty neskôr len prizeral tomu, ako Boris Gáll pre zmenu v pozícii obrancu vyhlavičkoval takmer istý gól nad brvno. K striedaniam sme sa uchýlili i my. Kisa, Karaša, Gálla a Kačalu striedali Pilipčuk, Bavoľár, Grega a Danko. Oleg Vyshnevskyi sa pripomenul na začiatku záverečnej dvadsaťminútovky, keď si v šestnástke odstavil troch hráčov, avšak na presnejšiu či silnejšiu koncovku mu už sily nestačili. František Pavúk v 74. minúte z viac ako 30 metrov takmer prekvapil Nagya, ktorý len špičkami prstov vyrazil jeho technickú delovku na roh. Pokračovali sme v snahe o vyrovnanie, po ďalšom z rohových kopov však ani Dobias, ani Vyshnevskyi na dvakrát z minimálnej vzdialenosti neprekonali ešte len 19-ročného brankára v službách maďarského celku. A tak prišiel trest, klasické nedáš-dostaneš potvrdil po priamočiarej akcii Marcell Hornyák, ktorý sa rovnako presadil zvnútra veľkého vápna – 0:2. Brankári sa museli činiť aj potom, Fabini ešte zlikvidoval protiútok a strelu Norberta Kovácsa, na druhej strane už v nadstavenom čase uchránil čisté konto pre Spartacus FC po delovke Vancák „robinsonádou“ Nagy.

V Moldave nad Bodvou sme tak za slnečného počasia, ktoré občas dopĺňal silnejší vietor, podľahli Nyíregyháze výsledkom 0:2.

Miroslav Sovič (asistent hlavného trénera FC Košice): „Vždy je veľmi dobrá konfrontácia s mužstvom mimo Slovenska. Myslím si, že maďarské mužstvo nám dnes padlo vhod, pretože sme videli, že to bol jeden kvalitný súper. Dokázali hrať jeden na jedného, boli silní v osobných súbojoch.“

„Prvý polčas sme sa ťažko presadzovali po stranách, nevedeli sme sa dostať na bránkovú čiaru a odtiaľ si vytvárať nejaké šance. Paradoxne v druhom polčase, keď sme toho mali viac z hry, viac sme sa začali tlačiť do tej brány, začali sme si vytvárať šance a hlavne po krajoch ihriska, sme inkasovali gól z rýchleho protiútoku a ten nás uzemnil a znemožnil nám nejaký lepší výsledok. Ale sme v príprave, pre nás to bol veľmi dobrý zápas. Splnilo to svoj účel, hoci sme nevyhrali.“

Sledovali sme teda zostavu, ktorá by mohla byť otváracou jedenástkou v prvom ligovom kole v Podbrezovej? „Ťažko povedať, bolo to možno nejakých 75-80% zostavy. Aj dnes sme skúšali nejaké dvojice vedľa seba, minulý zápas sme skúšali niečo iné. Prišiel ďalší nový hráč Dominik Danko, ktorý by mohol pomôcť ešte v staršom doraste, chceli sme ho vidieť. Hovorím, dnes to bol opäť zápas, kde sme si niečo vyskúšali a ideme ďalej.“

3. prípravný zápas: FC Košice 0:2 (0:1) Nyíregyháza Spartacus FC

Zostavy:

FC Košice: Fabini – Kačala (65. Pilipčuk), Dobias, Kuc, Pavúk - Vancák, Katunský (53. Ristovski)  - Kis (65. Bavoľár), Karaš (65. Grega), Gáll (65. Danko) - Vyshnevskyi

Nyíregyháza Spartacus FC: Csorvási (Nagy M. 60.) – Svedyuk, Szekszárdi, Fodor (Gulyás 60.), Végső (Volomirov 60.), Farkas (Ötvös 60.), Papp (Cenaj 60.), Polényi (Tóth Á. 60.), Kártik (Kovács N. 60.), Rezes (Motkó 60.), Tóth B. (Hornyák 60.)

Góly: 26. Rezes, 84. Hornyák.

Rozhodovali: Igor Kozák – Erik Weiss, Zoltán Lang.