Návrat k zápasu FC Košice - Bardejovská Nová Ves

• 17.06.2019
V košickom Čermeli sa začalo posledné kolo III. ligy Východ medzi FC Košice a ŠK MILENIUM 2000 Bardejovská Nová Ves za slnečného počasia. Pred zápasom nám šlo o prekonanie troch rekordov, ktoré sme napokon aj dosiahli. Ale pekne po poriadku...

Vyrovnaných bolo len desať úvodných minút, kedy Kisov a Trebuňákov center z ľavej strany nenašiel adresáta v šestnástke. Na druhej strane Bardejovská Nová Ves nemierila presne po dvoch rohoch a priamom kope Pangráca – Pitera. V debutovom dueli za A-tím sa mohol presadiť Španiel Mikel Albisu, 19-ročný ofenzívny stredopoliar ale hlavou poslal vysokú loptu z pravej strany len do nôh padajúceho Mašleja. Albisu sa znovu dostal do príležitosti na konci úvodnej štvrťhodiny, keď sa mu lopta odrazila na nohu po súboji v pokutovom území, ale z približne trinástich metrov prestrelil bránu.

Do tretice to už vyšlo, no inému hráčovi. Oleg Vyshnevskyi sám proti presile obrancov vystrelil ľavačkou po zemi a v 17. minúte otvoril skóre stretnutia – 1:0. Netrvalo to dlho a v 20. minúte si ukrajinský útočník prebral prihrávku Trebuňáka vo veľkom vápne a presne trafil k pravej žrdi – 2:0. Náš nápor pokračoval ďalej. Boris Gáll rozkmital nohy súpera, poslal loptu na hranicu šestnástky, odkiaľ ani v tretej šanci netrafil Albisu presne. Zrazená strela sa dostala na kopačku voľného Kisa, ktorý zoči-voči vybehnutému Mašlejovi. Polhodinu hry uzavrel akrobatický pokus Vyshnevskyiho po rohovom kope, pre zmenu tam presnosť chýbala.

V 32. minúte Trebuňák z takmer 30 metrov plachtiacou strelou vystrašil Mašleja, trafil iba brvno brány. Výpočet šancí nekončil, o zopár desiatok sekúnd neskôr mohol hráč s číslom 19 zakončiť hattrick, jeho ľavačka ho sklamala. Hostia hrozili len z brejkov, v jednom z takých unikol po ľavom krídle Vasiliak, jeho lob z hranice šestnástky ale skončil za svätyňou Giertla. Bol to ale Šimon Stachura, ktorý spálil najväčšiu šancu hostí v prvom polčase. Dlhý center zľava prešiel cez všetkých obrancov, prekvapil i Giertla, avšak hráč hostí z malého vápna netrafil polodkrytú bránu. Samý záver prvej kapitoly duelu priniesol nevyberaný sklz Dávida Tucha, po ktorom sa prvý raz žltilo.

Druhé dejstvo sme načali rohovým kopmi, zrazené boli pokusy Kisa i Gálla, hlavička Vyshnevskyiho mierila nad. Prichádzajúci dážď akoby veštil pohromu. V 53. minúte, keď už začalo silne pršať, sa aj vďaka teču domáceho hráča presadil z priameho kopu Ľubomír Pangrác-Piter, ktorý znížil na 2:1. Vlnu striedaní odštartovala 59. minúta, z ihriska odišli Albisu, Lesniak a Trebuňák, nahradili ich Pavúk, Karaš a Borok. Na druhej strane prišiel na ihrisko Šimco za potrestaného Tucha.

64. minúta priniesla kontroverznú situáciu, keď Gáll padol v šestnástke po kontakte s obrancom, hlavný arbiter penaltu nepískal. Ani nie o 60 sekúnd neskôr sa ozvala konštrukcia brány hostí po našom málo výraznom centri sprava. Vyshnevskyi, Gáll i Karaš mali na kopačkách ďalšie solídne príležitosti, no Mašlej sa už poučil a košické strely buď priamo chytal, alebo vyrážal na roh.

Striedanie Piľara za Šimona Stachuru odštartovalo ostatných 20 minút duelu, počas ktorých si Pangrác – Piter nezopakoval repete pri zásahu na 1:2. Záverečným striedaním bola výmena Imricha za Šotta. V nefutbalových podmienkach sme boli svedkami čoraz viac sklzov. Za jeden z nich videl žltú kartu i Gáll. Bardejovská Nová Ves sa nebála napádať s väčším počtom hráčov, stále nebolo o víťazovi rozhodnuté.

Stalo sa tak až v 81. minúte, kedy František Pavúk zakrútil loptu z rohového polkruhu na zadnú tyč, kde bol vo výskoku Serger Pilipčuk, ktorý pohodlne upravil na 3:1. Posledné minúty priniesli ešte pokusy Gálla, Pavúka a mladého Boroka. Ešte len 17-ročný ľavý obranca z dorážky z uhla trafil iba bočnú sieť. Pangrác – Piter v posledných sekundách celej sezóny ešte skosil Lukáša Urbana ani nie meter od šestnástky. Nasledujúci signál v podaní Pavúka a Karaša zostal ranou spoza šestnástky nevyužitý.

Konečný hvizd Jaroslava Sučku uzavrel cestu FC Košice III. ligou Východ. Počas nej sme absolútne opantali súťaž, pripísali si rekordy v počte bodov, najlepšom skóre, strelených gólov, najvyššom priemernom počte gólov na zápas, inkasovali sme historicky najmenej krát a patrí nám aj najdlhšia séria víťazstiev v rade.

Stručné ohlasy po zápase:

Miroslav Sovič (tréner FC Košice): „Prvý polčas mal väčšiu kvalitu, ako ten druhý. Okrem tých dvoch gólov sme si vytvorili ďalšie šance, ktoré sme nepremenili. Súper bol však stále v hre, pretože prehrávať o 2 či 3 góly je už trochu rozdiel. Bolo to vidieť v začiatku druhého polčasu, keď súper ešte živil nádej na nejaký dobrý výsledok v zápase, no som rád, že sme pridali ďalší gól. Je záver sezóny, splnili sme svoj cieľ, je to v poriadku.“

Na otázku, ako videl hlavný tréner druhý polčas, prišla nasledovná odpoveď:

„Neviem či nás počasie zaskočilo (silný dážď od približne 53. minúty, pozn. redakcie), ale mne sa osobne hralo v takomto počasí lepšie. Neviem prečo by to chlapcov malo zaskočiť, možno si mysleli, že už je zápas v suchu. Nebola to Bardejovská Nová Ves, ktorá to bola v jesennej časti, boli tu úplne iní hráči, kde bolo vidieť, že majú svoju kvalitu. Boli nebezpeční smerom dopredu, keď získali loptu. Ja som na to chlapcov upozorňoval. Som rád, že to dotiahli úspešne do konca, hoci si vybrali nejakú slabšiu chvíľku, ale ten záver celého zápasu už bol v poriadku.“

A ako zhodnotil lodivod FC výkony chlapcov z dorastu?

„Veľmi dobré. Keby som im neveril, tak by tú šancu nedostali. Sú to talentovaní chlapci, ktorí majú na to, aby sa v krátkom čase dostali do prvého tímu. Mladí chlapci, ktorí na to majú v Košiciach dostanú šancu. Musia to však cítiť, že tú šancu v A-mužstve dostanú.“

Vyspovedali sme aj Sebastiána Boroka, ktorý si v 17 rokoch odbil prvý štart za seniorské družstvo.

Sebastián Borok (obranca FC Košice): „Pocity sú výborné. Hra je o veľa rýchlejšia než v mladších kategóriách. S chalanmi to bolo výborné. Som veľmi potešený, hlavne preto, že si ma tréner Sovič vybral a dal mi šancu od 60. minúty. Ďakujem.“

„Splašil som sa, mohol som si tú loptu ešte zaseknúť a poslať to k tyči. Stáva sa, mal som dať gól,“ uzavrel na záver ľavý obranca, ktorý si mohol v záverečnej desaťminútovke pripísať aj prvý gól medzi mužmi.

Zostavy:

FC Košice: Giertl – Dobias (C), Kis, Urban, Trebuňák (59. Borok), Gáll, Vancák, Albisu (59. Pavúk), Vyshnevskyi, Pilipčuk, Lesniak (59. Karaš)

ŠK MILENIUM 2000 Bardejovská Nová Ves: Mašlej – Sosňak, Imrich (74. Šott), Kyjak (C), Š. Stachura (71. Piľar), Vasiliak, Tuch (59. Šimco), L. Stachura, Pangrác – Piter, Gduľa, Pisarik

Góly: 17., 20. Vyshnevskyi, 81. Pilipčuk – 53. Pangrác – Piter.

Žlté karty: 77. Gáll – 44. Tuch, 89. Pangrác – Piter.

Rozhodovali: Sučka – Capik, Béreš.