Návrat k prípravnému zápasu s prvoligistom Zemplín Michalovce

• 30.06.2019
Po štyroch dňoch prípravy čakala na nováčika II. ligy z Košíc prvá herná skúška. Na ihrisku vo Vyšnom Opátskom v sobotu 29. júna od 10:30 sledovali duel medzi FC Košice a MFK Zemplín Michalovce hrubým odhadom dve stovky divákov.

Od samotného úvodu sme boli lepším celkom. Po úvodnej aktivite sme sa tešili už v 7. minúte, keď sa v chaose pred Kirom po štandardke najlepšie zorientoval František Pavúk a poslal loptu do siete – 1:0. O štvrťhodinu neskôr sa dostala odrazená lopta za pokutové územie k Rišovi Kačalovi. Technická obaľovačka ľavačkou šla napokon nad, no nebezpečne klesala k šibenici brány. Chýbal nanajvýš meter a Kira by to musel riešiť. Veľké problémy robil Michalovčanom najmä Oleg Vyshnevskyi. Ten ukázal, že má na to robiť závan v obrane aj tímom z vyšších líg. Niekoľko vybojovaných faulov od Ukrajinca, vyhraných súbojov a hlavičiek vyvrcholilo v gól v 36. minúte. Presný center Kamila Karaša spoza rohového oblúka, Vyshnevskyi sa odtrhol od svojho strážcu a krížnou hlavičkou k tyči nedal hosťom šancu – 2:0. Netrvalo to možno ani 60 sekúnd a Vyshnevskyi mohol pridať ďalší kúsok. Ukrajinec v sľubnej palubnej pozícii minul krížnou ranou pravú žrď ani nie o meter. Záver dejstva ukončila šanca koho iného, než opäť najlepšieho strelca III. ligy Východ za uplynulú sezónu. V čistej tutovke zoči-voči Kirovi však Vyshnevskyi gól neslávil, gólman Zemplínčanov zázračne zakročil nohami.

Michalovce po slabom prvom polčase prepli na vyšší výkon, počas prestávky prestriedali azda celú jedenástku. Hneď z prvej šance sa hostia aj presadili. Matej Trusa si výborne našiel miesto medzi našimi stopérmi, prešprintoval ich a z hranice šestnástky preloboval nášho brankára – 2:1. O päť minút neskôr už ale Jakub Giertl čaroval, keď vychytal Vojtoviča, ktorý zvnútra veľkého vápna trafil iba postavu muža medzi žrďami. Bez pochýb boli hráči MFK po zmene strán lepším mužstvom. Bolo im to však nanič, keď si v 66. minúte absolútne nerozumela celá defenzíva na čele s brankárom. Využil to Oleg Vyshnevskyi, ktorý bol v správnom čase na správnom mieste a po kikse hostí poslal loptu do opustenej brány približne z 22 metrov – 3:1. Záverečných dvadsať minút sa nieslo v jednom duchu. Na ihrisko prišli v drese FC Tóth, Matta a Katunský namiesto Pilipčuka, Ristovskiho a Gálla. Rozostavenie sa zmenilo na viac defenzívne, tréner Gejza Farkaš a jeho asistent Miroslav Sovič si tak skúšali nové varianty. Vzadu na stopérskom poste kraľoval dianiu Timon Dobias, ktorý predvádzal jeden dôležitejší zákrok za druhým. Michalovčanom sa aj preto nedarilo dostať do streleckých šancí. Viac sa toho už neudialo, FC Košice si pripísali v prvom prípravnom zápase triumf 3:1 nad Michalovcami.

Ohlasy po zápase:

Miroslav Sovič (asistent trénera FC Košice): „Bolo to ligové mužstvo, kvalitný súper a náš prvý zápas v hrubej príprave. Z našej strany sme si splnili všetko do bodky tak, ako sme si predtým povedali. Výborný prvý polčas s výborným nasadením, napádaním súpera, pretože inak by to proti kvalitnému súperovi ani nešlo. Pokiaľ by sme im dali priestor, tak by sme na to doplatili. Dva góly v prvom polčase, škoda ešte niektorých nepremenných čistých šancí. Myslím si, že sme boli futbalovejší, vytvorili sme si čistejšie šance. Súper potom prestriedal v polovičke zápasu, strelil gól, prišli im čerstvé sily. Vzápätí sme ale my strelili tretí zásah. Myslím si, že v tomto dueli sme obstáli nad očakávania dobre.“

O nových hráčoch v tíme: „Na to, že nastúpili na posledných dvadsať minút, to bolo v poriadku tak, ako sme si povedali. Určite ešte dostanú viac príležitostí v príprave. Zostava sa rovnako bude meniť, je nás dosť. Už v ďalšom zápase v Humennom tam budú iní hráči.“

František Pavúk (obranca FC Košice): „Tréner nám dal taktické pokyny. Už týmto prvým zápasom sa pripravujeme na II. ligu, na úvodný zápas s Podbrezovou. Všetko k tomu smerovalo, aj rozostavenie, aj náš štýl hry. Myslím si, že od začiatku sme plnili to, čo nám tréner povedal a vyšlo to aj výsledkovo, čo je tiež dôležité. Dobre sme sa naladili, ideme ďalej.“

O góle z pohľadu Fera Pavúka zo 7. minúty: „Kamil Karaš centroval, ja som šiel do hlavičky, následne do toho nik nešiel. Potom som to zvrchu z voleja trafil Matúšovi Kirovi do brány, nejako nad hlavu. Celkom mi to vyšlo, teším sa z toho.“

„Celý čas sme bránili od polovice ihriska, nešli sme hrať vysoký pressing so súperom, už vôbec nie v takom počasí, keď je veľa stupňov a strašne veľa síl by to ubralo. Stále sme navyše len v prvom týždni prípravy. Preto sme aj trochu vyčkávali na súpera a nešli úplne do pressingu, nenapádali sme od stopérov, ale až od stredovej fázy.“

Zostavy:

FC Košice: Giertl – Kačala, Dobias, Pilipčuk, Pavúk, Gáll (C), Vancák, Ristovski, Karaš, Kis, Vyshnevskyi

Striedali: Tóth, Matta a Katunský za trojicu Pilipčuk, Ristovski a Gáll – všetci v 72. minúte