Košická jeseň v číslach a štatistikách

• 19.12.2023

Futbalisti FC Košice vstúpili do Niké ligy začiatkom tohto súťažného ročníka a my sme sa pozreli na ich účinkovanie rečou čísel a faktov. Ponúkame vám spätný pohľad na nedávno skončenú jesennú časť Niké ligy v podaní žlto-modrých.

Výsledky FC Košice v jesennej časti súťažného ročníka 2023/2024:

Naši futbalisti odštartovali účinkovanie v Niké lige veľmi cennou remízou s majstrovským Slovanom Bratislava. Pri pohľade na súčasné postavenie a formu belasých má bod s nimi cenu zlata. Aj keď nasledovali dve prehry, ktoré boli v konečnom súčte tri s dohrávkou v Trnave, mužstvo sa nadýchlo dvomi výhrami v Michalovciach a so Zlatými Moravcami. Lenže potom prišla séria desiatich prehier za sebou, ktorá stála miesto trénera Antona Šoltisa a zároveň FC Košice prikovala k miestu tesne nad hranicou baráže. Pozitívne bolo, že po príchode trénera Jána Kozáka mladšieho začalo mužstvo postupne herne stúpať, čo potvrdilo aj výsledkovo a v záverečných troch kolách jesene získalo päť bodov, čím sa mierne odpútalo od dua namočených MFK Zemplín a FC ViOn.

Niké liga:

1.kolo: FC KOŠICE - Slovan Bratislava 0:0

2.kolo: DAC Dunajská Streda - FC KOŠICE 5:2 (3:0)

3.kolo: Spartak Trnava - FC KOŠICE 3:0 (1:0)

4.kolo: FC KOŠICE - MŠK Žilina 0:3 (0:2)

5.kolo: MFK Zemplín Michalovce - FC KOŠICE 0:2 (0:2)

6.kolo: FC KOŠICE - ViOn Zlaté Moravce 1:0 (1:0)

7.kolo: MFK Ružomberok - FC KOŠICE 1:0 (1:0)

8.kolo: FC KOŠICE - AS Trenčín 0:3 (0:2)

9.kolo: FK Železiarne Podbrezová - FC KOŠICE 5:3 (2:1)

10.kolo: MFK Skalica - FC KOŠICE 1:0 (1:0)

11.kolo: FC KOŠICE - MFK Dukla Banská Bystrica 2:4 (2:1)

12.kolo: Slovan Bratislava - FC KOŠICE 4:0 (3:0)

13.kolo: FC KOŠICE - Dunajská Streda 0:3 (0:2)

14.kolo: FC KOŠICE - Spartak Trnava 0:2 (0:0)

15.kolo: MŠK Žilina - FC KOŠICE 1:0 (0:0)

16.kolo: FC KOŠICE - MFK Zemplín Michalovce 2:1 (1:0)

17.kolo: ViOn Zlaté Moravce - FC KOŠICE 1:1 (1:1)

18.kolo: FC KOŠICE - MFK Ružomberok 2:2 (0:1)

Hráčsky káder:

Košickí tréneri využili v osemnástich jesenných kolách služby 25 hráčov, spomedzi ktorých sa vymyká aktuálny kapitán Martin Šindelář. Český stopér totiž počas celej jesennej časti nevynechal na ihrisku ani minútu! Odohral kompletných 1620 minút bez jediného striedania alebo absencie kvôli zraneniu či kartám. Úspešne mu sekundoval aj Lukáš Fabiš. Ten sa pripojil k mužstvu iba deň pred zápasom druhého kola v Dunajskej Strede, kde nastúpil až od druhého polčasu. Odvtedy však ani on nevynechal na ihrisku ani minútu, čo znamená, že po jeseni má na konte 1484 minút v jednom slede. Napriek tomu je Fabiš až tretí v poradí hráčov s najviac odohratými minútami. Druhým je totiž ľavý obranca Ján Mizerák. Ten chýbal akurát kvôli žltým kartám v zápase na Tehelnom poli proti bratislavskému Slovanu a dvakrát bol striedaný - v domácich zápasoch proti Žiline a Michalovciam, no minút strávených na ihrisku má viac, presnejšie 1497. V prípade všetkých troch je ich minutáž obdivuhodná o to viac, že všetci hrávajú v obrane, ktorá bola s 39 inkasovanými gólmi najhoršia v celej súťaži.

Brankári: Matúš Kira (15 štartov), Matúš Putnocký (3 štarty),

Hráči v poli: Lukáš Fabiš (17), Oleksandr Golikov (16), Jakub Jakubko (6), Michal Jonec (9), Ján Krivák (5), Dominik Kružliak (1), Ján Mizerák (17), Kristi Qose (15), Martin Šindelář (18), Michal Faško (17), Dávid Gallovič (13), Lukáš Greššák (14), Erik Liener (14), Erik Pačinda (7), Miroslav Sovič (14), Anane Tidjani (9), Boris Turčák (6), Péter Varga (2), Marcel Vasiľ (13),  Žan Medved (14), Bernard Petrák (12), Landing Sagna (14), Miloš Lačný (5).

Góly:

Pätnásť strelených gólov v osemnástich stretnutiach signalizuje podpriemer. Hlavne, ak päť z nich padlo až v posledných troch kolách jesene. Žlto-modrí však nie sú v tejto štatistike najhorší, ešte menej vsietili Zlaté Moravce (10) a Michalovce (13). Individuálne vynikol slovinský útočník Žan Medved, ktorý v závere súťaže pookrial a tromi gólmi v posledných dvoch zápasoch odskočil v internej klubovej tabuľke od zraneného Erika Pačindu. Čo je zaujímavé, tak z pätnástich gólov strelili žlto-modrí viac vonku (8) než doma (7). Môžu za to dva dvojgólové prídely v Michalovciach a Dunajskej Strede, no najmä tri v Podbrezovej. Doma boli gólovo najplodnejšie tri dvojgólové stretnutia - pri prehre s Banskou Bystricou (2:4), pri výhre 2:1 s Michalovcami a záverečnej remíze 2:2 s Ružomberkom. Raz sa o loptu v sieti súpera postaral aj protihráč, stalo sa tak v Michalovciach, kde naše vedenie 2:0 zaobstaral nešťastným vlastencom Marjanovič.

5 - Źan Medved, 2 - Erik Pačinda, 1- Michal Faško, Dávid Gallovič, Lukáš Greššák, Anane Tidjani, Marcel Vasiľ, Bernard Petrák, Miloš Lačný, Saša Marjanovič (Michalovce, vlastný).

Karty:

Žltých kariet inkasovali žlto-modrí iba 28, čo ich radí medzi „najslušnejšie“ kluby v lige, keďže ich dostali spomedzi všetkých najmenej. Dve červené karty však vyšvihli náš klub na druhé miesto v celej Niké lige. O jednu viac utŕžila iba Dunajská Streda

Žlté: 5 - Golikov, 5 - Mizerák, 3 - Šindelář, 2 - Qose, Gallovič, Turčák, Fabiš, 1 - Medved, Pačinda, Krivák, Liener, Sovič, Varga, Kira.

Červené:

Michal Faško (po druhej ŽK): 90. minúta v Ružomberku.

Oleksandr Golikov (po druhej ŽK): 48. minúta v Žiline.

Penalty:

Proti:

85. minúta Podbrezová - FC Košice (5:3), Jozef Špyrka premenil.

29. minúta FC Košice - Banská Bystrica (2:4), Martin Rymarenko premenil.

48. minúta Slovan Bratislava - FC Košice (4:0), 48. minúta Aleksandar Čavrič premenil.

41. minúta FC Košice - MFK Zemplín Michalovce (2:1), 41. minúta Lukáš Jánošík nepremenil.

Pre: 0.

Diváci:

Osemnásť jesenných zápasov FC Košice v Niké lige dohromady navštívilo 49 599 divákov, čo je priemer na jedno stretnutie 2755. Pochopiteľne viac ich bolo zvedavých na domáce stretnutia, kde ich na tribúny Košickej futbalovej arény zavítalo v deviatich súbojoch 27 503, čo tvorí priemer 3056 divákov na jeden zápas. Vypredaný bol hneď ten prvý proti Slovanu Bratislava s návštevou 5836 fanúšikov. Vonku to už bolo slabšie, keďže na zápasy proti FC Košice si našlo cestu 22 096 divákov, čo je priemer na jedno stretnutie 2455. Práve vonku sa však zrodil rekord, keďže súboj na Tehelnom poli medzi domácim Slovanom Bratislava a FC Košice sledovala návšteva 6250 divákov, čo je najviac v celej jeseni na stretnutiach, ktorých aktérom bol aj náš klub.

Doma 9 zápasov:

Spolu: 27 503 divákov

Priemer: 3056 divákov

Najviac: 1. kolo Slovan Bratislava 5836 divákov

Najmenej: 16. kolo Michalovce 1152 divákov.

Vonku 9 zápasov:

Spolu: 22 096 divákov

Priemer: 2455 divákov

Najviac: 12. kolo Slovan Bratislava 6250 divákov.

Najmenej: 17. kolo Zlaté Moravce 601 divákov.

Tréneri:

FC Košice mali počas osemnástich kôl jesennej časti na lavičke až troch trénerov. Sezónu začal Anton Šoltis, ktorý bol po domácej prehre v 11. kole s Banskou Bystricou (2:4) odvolaný. Zápas 12. kola v Bratislave proti Slovanu (4:0) viedol dočasný lodivod Sovič starší, nuž a zvyšných šesť duelov prvej časti súťaže už odkaučoval Ján Kozák mladší. Dodajme, že Anton Šoltis viedol mužstvo aj vo dvoch vystúpeniach Slovnaft cupu v Kežmarku (3:0) a Spišskom Štiavniku (6:0), a takisto Miroslav Sovič mal v rovnakej súťaži pod taktovkou víťazný postup cez Šamorín (2:0).

1.-11.kolo: Anton Šoltis                11          2             1             8             10:25       7

12.kolo: Miroslav Sovič                1             0             0             1             0:4         0

13.-18.kolo: Ján Kozák mladší     6             1             2             3             5:10       5