Bernard Petrák a jeho veni, vidi, vici

• 31.03.2024

Po druhýkrát v tejto sezóne rozhodol v samom závere za stavu 1:1. Kým proti Michalovcami sa trafil nohou, v Zlatých Moravciach skóroval hlavou. Nenápadný žolík pomáha zbierať mimoriadne cenné skalpy.

Výrok rímskeho cisára Júliusa Cézara „veni, vidi, vici“, čiže „prišiel, videl, zvíťazil“, presne sedí na doterajšie dva gólové zásahy košického ľaváka Bernarda Petráka v tejto sezóne. Oba padli v samom závere, oba za stavu 1:1 a oba strelil krátko po svojom príchode na ihrisko z lavičky. Z futbalistu, o ktorom je známe, že vloží hlavu aj tam, kde iný nedá ani nohu, sa stáva žolík žlto-modrých.

Tento univerzál, ktorý v tejto sezóne nastúpil už aj ako obranca, stredopoliar i útočník, sa prvýkrát gólovo v tejto sezóne tešil v domácom dueli 16.kola Niké ligy v derby proti Michalovciam. Na ihrisko vybehol v 85. minúte, keď vystriedal zraneného Mizeráka. Za pár sekúnd hostia zahrávali rohový kop, lopta sa oblúkom vrátila k jeho realizátorovi Dankovi, jeho center sa odrazil k Danielovi Magdovi a ten strelou k žrdi vyrovnal. Žiadny problém. Petrák v prvej minúte nadstaveného času obral o loptu práve strelca michalovského gólu Magdu, narazil si s Medvedom a nádhernou strelou do opačného rohu vyhnal všetkých pavúkov zo šibenice. Rozhodol tým nielen o mimoriadne cenných troch bodoch, ale zároveň preťal sériu desiatich zápasov bez víťazstva i bodového zisku žlto-modrých.

Na Bielu sobotu v Zlatých Moravciach sa na ihrisko dostal o čosi skôr. V 72. minúte tréner Ján Kozák mladší reagoval na stupňujúci sa tlak domácich trojnásobným striedaním. Bernard Petrák si vymenil pozíciu s Michalom Faškom, preto sa pohyboval viac vpredu. Hoci boli žlto-modrí naďalej pod náporom Zlatých Moraviec, čerstvé sily na ihrisku im umožnili pomýšľať aj na útok. Keď v 87. minúte Obounet prešiel s loptou väčšiu časť útočnej polovice ihriska, posunul ju na Fabiša, ktorý centrom rotovaným od brány našiel práve Petráka. Ten stál osamotený na zadnej žrdi ako ostrieľaný mazák a hlavou suverénne skóroval. Po rozhodujúcom zásahu ostal stáť, akoby ani sám neveril, že sa mu podarilo streliť gól. Ale detailnejší pohľad na mimiku jeho tváre prezradil, že sa tešil akoby práve vyšibal trojbodové vajíčko. A naozaj. Po tomto momente tribúny v Zlatých Moravciach stíchli, umlčal ich hrdina z košickej lavičky.

Mimochodom, gól Bernarda Petráka do siete Michaloviec je v tejto sezóne doposiaľ jediným domácim do brány pred tribúnou B (smer Mercury Market), zvyšných 11 presných zásahov v dvanástich ligových a jednom pohárovom súboji žlto-modrí strelili do svätyne na opačnej strane ihriska...